PDA

Teljes nézet : Kartergáz lecsapató, vagy mi



simigeri
2010. 08. 23., 20:55
Egy jó ideje elméletben tuningolom az autót, s ennek egyik része ez a fent nevezett tartály.
Leirom a gondolatmenetemet, s ha valahol hibádzik, vagy kiegészitésre szorul, kérlek tegyétek meg!

Tehát van a jó kis motorblokk, mely elkerülhetetlenül az égéstérből némi kipufogógázt, rosszabb esetben akár a sűritett keverék egy részét is benyomja a gyűrűk mellett a kerter térbe. Az persze nem jó, ha ez a gáz ott felhalmozódik, mivel egyrészt nem kivánt nyomás növekedést okozhat, másrészt káros anyagok is bekerülnek igy a kenési rendszerbe.
Ez a hatűs fokozottan jelentkezik emelt töltőnyomásnál, ill emelt kompressziónál.
Ez eddig kb tiszta sor.
Sok helyen ennek a gáznak az égéstérbe való visszvezetését a környezetvédelemmel magyarázzák, ez gondolom itt a topikon háttérbe szorul (de csak kicsit ;) ).
Ahol a gondom kezdődik az az, hogy nálam ezt a gázt a légtömegmérő és a turbó közé vezetik vissza. Én pedig úgy gonolom, hogy egy olajpárás gáznak ne legyen semmi keresnivalója a szivó oldalon, mivel - bár kiszűri a nagyon finom port, amit még a papir/textil stb szűrők sem tudnak - igy a turbó szivó oldali (turbina?) lapátokra is rákerül, mellyel a súlya is növekszik, a kiegyenlitett súlyozása is változik, s ott is ráragadhat minden mocsok. Esetleg még rá is éghet, bár sztem szivó oldalon nincs meleg.
Ez a kis vesszőfutás azért volt érdekes, mert ugyan rendeltem egy lecsapató tartályt, de a bekötése még nem 100%-os elméleti sikon.
Amiket fotókat láttam a GTI-R-eken törént beszerelésekről, ott a szelepfedélből jövő csőre kötötték a kannát, majd a másik csövet simán vissza a légszűrő után a szivócsőbe. Gyanitom, ezen a ponton használat közben jelentősen kisebb a nyomás, mint a légkörben, tehát még szivja is a kannán keresztül a szelepfedélben lévő cuccot.
A másik megoldás, hogy a tartály kivezető csövére bilinccsel felerősitenek egy pici textil légszzűrőt, s ennyi. Ami ott kijön, kicsit szűrve megy a motortérbe.
Melyik megoldás milyen előnyökkel, hátrányokkal jár stb?

bunker
2010. 08. 23., 22:59
Nálam az audin két helyről vezetik el a kartergázt. Van még egy kivezető, szellőző csöve és van egy visszavezető cső, ami alul az olajleeresztőnél csatlakozik vissza az olajteknőbe. Így nem kell ürítgetni, mikor megtelik.

Tomó
2010. 08. 23., 23:40
a szelepfedélből jövő csőre kötötték a kannát, majd a másik csövet simán vissza a légszűrő után a szivócsőbe. Gyanitom, ezen a ponton használat közben jelentősen kisebb a nyomás, mint a légkörben, tehát még szivja is a kannán keresztül a szelepfedélben lévő cuccot.
Ez olyan, mint a gyári, csak közétették a kannát?!

Vagy simán vezesd ki a tartályba és űrítsd azt, vagy a tartályból vezesd vissza a teknőbe.

Miki
2010. 08. 24., 09:01
Guglizd meg, "oii catch tank"!

Nekem is van egy Cusco gyártmányú a Micsubicsiben.

simigeri
2010. 08. 24., 11:54
Guglizd meg, "oii catch tank"!

Nekem is van egy Cusco gyártmányú a Micsubicsiben.
OK, csak gondoltam valaki az elméletemet tudná igazolni, vagy cáfolni a megfelelő helyen.
Zavar annak az olajos levegőnek a turbóra eresztése, na.
Meg a tapasztalatokban jobban bizom magyar nyelven, mint a gugli okosságaiban.
Ez is Cusco, car specific oil catch can \\:D/

MES-Racing
2010. 08. 24., 12:48
OK, csak gondoltam valaki az elméletemet tudná igazolni, vagy cáfolni a megfelelő helyen.
Zavar annak az olajos levegőnek a turbóra eresztése, na.
Meg a tapasztalatokban jobban bizom magyar nyelven, mint a gugli okosságaiban.
Ez is Cusco, car specific oil catch can \:D/

Normál esetben nem jelentős az olajos levegő hatása. Kopott motornál és/vagy nagy turbo nyomás esetén már jelentős lehet, mert elősegítheti a kopogásos égést, ha jól emlékszem.

simigeri
2010. 08. 24., 13:36
nagy turbo nyomás esetén már jelentős lehet, mert elősegítheti a kopogásos égést, ha jól emlékszem.
Na igy már kezdem érezni a jelentőségét.
Köszönöm thumbs_up

Richie
2010. 08. 24., 15:09
Egy jó ideje elméletben tuningolom az autót, s ennek egyik része ez a fent nevezett tartály.
Leirom a gondolatmenetemet, s ha valahol hibádzik, vagy kiegészitésre szorul, kérlek tegyétek meg!

Tehát van a jó kis motorblokk, mely elkerülhetetlenül az égéstérből némi kipufogógázt, rosszabb esetben akár a sűritett keverék egy részét is benyomja a gyűrűk mellett a kerter térbe. Az persze nem jó, ha ez a gáz ott felhalmozódik, mivel egyrészt nem kivánt nyomás növekedést okozhat, másrészt káros anyagok is bekerülnek igy a kenési rendszerbe.
Ez a hatűs fokozottan jelentkezik emelt töltőnyomásnál, ill emelt kompressziónál.
Ez eddig kb tiszta sor.
Sok helyen ennek a gáznak az égéstérbe való visszvezetését a környezetvédelemmel magyarázzák, ez gondolom itt a topikon háttérbe szorul (de csak kicsit ;) ).
Ahol a gondom kezdődik az az, hogy nálam ezt a gázt a légtömegmérő és a turbó közé vezetik vissza. Én pedig úgy gonolom, hogy egy olajpárás gáznak ne legyen semmi keresnivalója a szivó oldalon, mivel - bár kiszűri a nagyon finom port, amit még a papir/textil stb szűrők sem tudnak - igy a turbó szivó oldali (turbina?) lapátokra is rákerül, mellyel a súlya is növekszik, a kiegyenlitett súlyozása is változik, s ott is ráragadhat minden mocsok. Esetleg még rá is éghet, bár sztem szivó oldalon nincs meleg.
Ez a kis vesszőfutás azért volt érdekes, mert ugyan rendeltem egy lecsapató tartályt, de a bekötése még nem 100%-os elméleti sikon.
Amiket fotókat láttam a GTI-R-eken törént beszerelésekről, ott a szelepfedélből jövő csőre kötötték a kannát, majd a másik csövet simán vissza a légszűrő után a szivócsőbe. Gyanitom, ezen a ponton használat közben jelentősen kisebb a nyomás, mint a légkörben, tehát még szivja is a kannán keresztül a szelepfedélben lévő cuccot.
A másik megoldás, hogy a tartály kivezető csövére bilinccsel felerősitenek egy pici textil légszzűrőt, s ennyi. Ami ott kijön, kicsit szűrve megy a motortérbe.
Melyik megoldás milyen előnyökkel, hátrányokkal jár stb?

Teljesen jól látod a témát, magyarországon az olajlecsapató fogalma teljesen ismeretlen a "nagy" tuningszakiknál is, hát még a hengerfej portolás... Hétvégén tuningshow-n volt kiállitva egy 2.0 TDi Golf amin volt olajlecsapó tartály, mindenki azt hitte hogy ez valami nagyon durva tuning. :) Lehet a vastag kék szilikon csövek miatt.

A lényeg: gyári teljesitményü autónál nem egetrengetően fontos, de egy húzott autónál jó ha van olajlecsapató. ;)

GABI S1
2010. 08. 24., 15:10
Amennyire én tudom a legjobb a blokk mindkét oldalán kivezetni,(lehet van is neki gyárilag ilyen furat) a lecsapató tartályba és onnan vissza az olajteknőbe, a szelepfedél tetején, már nem nagyon fontos.

Dancos
2011. 03. 08., 15:12
Üdv! Nem hoztam létre új témát ezért ide írom.
Vásároltam egy ilyen eszközt Gábor nevű felhasználó tanácsára övé volt a Galantom.
A lefujó szelep egy kis olajat prüszköl ki. Ez az a ok. Nos megvan ez a lecsapató tartály. Miskolcon senki ilyet még csak nem is látott. Így bekötni se tudjak. Szóval a kérdésem az lenne hogy Miskolci esetleg miskolci környéki emberke van e aki tudna nekem segíteni esetleg valami rajz ahol tisztán látható hogyan van bekötve!
Motor az 4g63 turbósítva. Esetleg készítek a motor térről egy képet. Köszönöm előre is!

Mivec Tomi
2011. 03. 08., 15:20
Üdv! Nem hoztam létre új témát ezért ide írom.
Vásároltam egy ilyen eszközt Gábor nevű felhasználó tanácsára övé volt a Galantom.
A lefujó szelep egy kis olajat prüszköl ki. Ez az a ok. Nos megvan ez a lecsapató tartály. Miskolcon senki ilyet még csak nem is látott. Így bekötni se tudjak. Szóval a kérdésem az lenne hogy Miskolci esetleg miskolci környéki emberke van e aki tudna nekem segíteni esetleg valami rajz ahol tisztán látható hogyan van bekötve!
Motor az 4g63 turbósítva. Esetleg készítek a motor térről egy képet. Köszönöm előre is!

Szia.Én miskolci vagyok!Én is használok ilyen tartályt szoval meg tudom neked mutatni h hogy érdemes bekötni, vagy elmész Csoma Róberthez a Design Tuningba (cim: Soltész Nagy Kálmán u. 133.)és ö is tud neked tanácsot adni!

Dino74
2011. 03. 08., 18:27
Tietekben nincs gyárilag? Nekem a lanciában van :p

Dancos
2011. 03. 09., 23:58
Tietekben nincs gyárilag? Nekem a lanciában van :p

ha minden igaz van valahol :)

Dino74
2011. 03. 10., 07:29
én itt inkább olyan választ vártam volna, hogy a mitsuban gyárilag nincs kartergáz mint a lanciában :p

VGergo
2011. 03. 10., 10:55
vissza van vezetve

Silva
2015. 02. 09., 11:12
Felmerült a kérdés, hogy "nagyturbós" motornál, magas nyomáson miért is nyomhatja ki a nívót. ( Punto GT ). Kartergáz kivezetve lecsapatóval stb... Erre találtam választ a következő oldalon tényleg precízen leírva, ábrákkal illusztrálva, mennyire is kevés a gyári Rendszer. Ez EVOk - nál hatványozottan hátrányos lehet. : http://www.dsmtuners.com/threads/the-4g63t-pcv-system.366890/

Érdemes végig olvasni a különféle rendszerek variációját. Sok okosság van benne:) Főleg annak aki motort épít.