PDA

Teljes nézet : Tréler



jlaci74
2012. 12. 06., 12:38
180 cm széles, 450e. az ára.

http://hirdetotabla.duen.hu/ver_enyaut/rally/treler134730

simigeri
2012. 12. 06., 12:46
Nem akarok kekec lenni, de egy ideje kerülgetem már a trélr témát.
Szal ennél az adott esetnél max 1150kg ami felállhat rá?

jlaci74
2012. 12. 06., 12:48
Nem akarok kekec lenni, de egy ideje kerülgetem már a trélr témát.
Szal ennél az adott esetnél max 1150kg ami felállhat rá?
Igen.
Vagy ha több, akkor csinálsz egy mérési jegyzőkönyvet, amin az 1250 kg-os autód csak 1150kg... :mrgreen:

Fapuma8
2012. 12. 06., 12:50
Igen.
Vagy ha több, akkor csinálsz egy mérési jegyzőkönyvet, amin az 1250 kg-os autód csak 1150kg... :mrgreen:

Tudsz olyan helyet ahol csinálnak hivatalosat és azt elfogadják bárhol?

jlaci74
2012. 12. 06., 12:58
Tudsz olyan helyet ahol csinálnak hivatalosat és azt elfogadják bárhol?

Nem, nekem nem volt rá szükségem ( A-s Lada alatta van ) de többektől hallottam hogy így csinálják.
Nem hiszem, hogy különösebben hivatalos helyről kellene ez a papír. A lényeg, hogy legyen.
Persze nem erőltetem, ez egy lehetőség , aki bevállalja él vele, aki nem az nem...

Fapuma8
2012. 12. 06., 13:22
Nem, nekem nem volt rá szükségem ( A-s Lada alatta van ) de többektől hallottam hogy így csinálják.
Nem hiszem, hogy különösebben hivatalos helyről kellene ez a papír. A lényeg, hogy legyen.
Persze nem erőltetem, ez egy lehetőség , aki bevállalja él vele, aki nem az nem...

Én is azért kérdeztem csak hogy az Evónak csináltassak valahol ha megállítana a rend őre és nekem is csak B-s jogsim van, hiába van mellé nagymocira is....az még nem BE :-D

jlaci74
2012. 12. 06., 13:32
Én is azért kérdeztem csak hogy az Evónak csináltassak valahol ha megállítana a rend őre és nekem is csak B-s jogsim van, hiába van mellé nagymocira is....az még nem BE :-D


A mérési jegyzőkönyv azért kell, hogy a tréler terhelhetőségét ne lépd túl.
Az hogy B-vel húzhatod-e vagy sem az más kérdés:
A vontató jármű összsúlya és a vontatmány összsúlya ne lépje át a 3500kg-ot és a vontató önsúlya több legyen mint a vontatmány összsúlya. A két feltételnek egyszerre kell teljesülni.
( minden értéknél a megengedett legnagyobb értéket kell alapul venni )

Fapuma8
2012. 12. 06., 14:34
A mérési jegyzőkönyv azért kell, hogy a tréler terhelhetőségét ne lépd túl.
Az hogy B-vel húzhatod-e vagy sem az más kérdés:
A vontató jármű összsúlya és a vontatmány összsúlya ne lépje át a 3500kg-ot és a vontató önsúlya több legyen mint a vontatmány összsúlya. A két feltételnek egyszerre kell teljesülni.
( minden értéknél a megengedett legnagyobb értéket kell alapul venni )

Ezeket tudom, köszi.
ehhez kapcsolódik az hogy vagy elhiszok hogy az evóm 1100kg, vagy azt veszi alapul ami a forgalmiban van...az meg 1320 kiló.

Autóm 2000-et húzhat és 1480kg amúgy.

Azaz ha 350kg az utánfutó ami 1,5 tonna lehet, akkor 1150-et vihetek.

Ha elhiszok hogy 1100kg az autó akkor ok, ha a forgalmit veszi alapul akkor szívathat.

3,5 felett meg nem lehet mert addig B :-)

hunevo6
2012. 12. 06., 14:34
A mérési jegyzőkönyv azért kell, hogy a tréler terhelhetőségét ne lépd túl.
Az hogy B-vel húzhatod-e vagy sem az más kérdés:
A vontató jármű összsúlya és a vontatmány összsúlya ne lépje át a 3500kg-ot és a vontató önsúlya több legyen mint a vontatmány összsúlya. A két feltételnek egyszerre kell teljesülni.
( minden értéknél a megengedett legnagyobb értéket kell alapul venni )

na jó, de pl az én kocsim köszönő viszonyban sincs tömegileg a forgalmis adatokkal. A forgalmi szerint 1240 kiló, ami trélerrel együtt ugye 1590 kiló. Ezek szerint ennél nehezebb kocsival lehet csak húzni ugye?

hunevo6
2012. 12. 06., 14:36
oké, látom pumával ugyan azt írtuk, elég ha egyre válaszolsz - de gyorsan ! :D :D

Fapuma8
2012. 12. 06., 15:31
oké, látom pumával ugyan azt írtuk, elég ha egyre válaszolsz - de gyorsan ! :D :D

Ne válaszoljon, szerezzen embert akinek küldök adatokat, az meg visszaküldi kitölve a mérési jegyzőkönyvet a kocsimra szabva hogy 1000kg és kész :-)

jlaci74
2012. 12. 06., 16:24
Ne válaszoljon, szerezzen embert akinek küldök adatokat, az meg visszaküldi kitölve a mérési jegyzőkönyvet a kocsimra szabva hogy 1000kg és kész :-)

Na tessék , megint a pesti hozzáállás, minden helyetekbe kellene ... :mrgreen:
Aztán ha van papír, vigyem fel a trélert, mert messze lakom... :mrgreen:

Erikaviking77
2012. 12. 06., 18:01
Én úgy tudom, hogy egy ilyen vontatásához B+E jogsi kell.

jlaci74
2012. 12. 06., 18:19
Én úgy tudom, hogy egy ilyen vontatásához B+E jogsi kell.

Több elmélet is kering a köztudatban. Szerintem a két tengely téveszt meg téged is, nem?

" A "B" kategória fogalma:

Nemzetközi kategória. A „B” kategóriába tartozik a (forgalmi engedély bejegyzése alapján) legfeljebb 3500 kgmegengedett legnagyobb össztömegű, a vezető ülésén kívül legfeljebb 8 állandó ülőhellyel rendelkező gépkocsi, amely lehet személygépkocsi vagy kistehergépkocsi is.
Az ilyen gépkocsival, "B" kategóriás, nem kezdő vezetői engedély birtokában könnyű (a forgalmi engedélyből megállapíthatóan legfeljebb 750 kg megengedett legnagyobb össztömegű) pótkocsit korlátozás nélkül szabad vontatni. Az összekapcsolt járművek megengedett legnagyobb együttes össztömege így elérheti a 4250 kg-ot.
Nehéz (a forgalmi engedélyből megállapíthatóan 750 kg-ot meghaladó megengedett legnagyobb össztömegű) pótkocsinak "B" kategóriás, nem kezdő vezetői engedéllyel való vontatáshoz két feltételnek kell teljesülnie:

a nehéz pótkocsi (forgalmi engedélyből megállapítható) megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg avonó gépkocsi (forgalmi engedélyből megállapítható) saját tőmegét, és
az összekapcsolt járművek megengedett legnagyobb együttes össztömege (vagyis a két forgalmi engedélyből megállapítható megengedett legnagyobb össztömegek összege) nem haladja meg a 3500 kg-ot.



Forrás: Nemzeti Közlekedési Hatóság "

http://www.vonohorog.hu/Index/bJogositvany

simigeri
2012. 12. 06., 19:28
Ezzel csak az a baj, hogy baromi szűk az a sáv a B-hez.
Pl
- autó össztömeg 2000kg
- autó vontathat 1600kg
- utifuti 1450 össz, saját 300kg
- tréleren autó 1100kg
S kb ez az egyetlen elfogadható kombináció, pici ráhagyásokkal.
Csak ugye az az autó, ami összre 2000kg, az max 4x4-ben vontathat 1600kg-ot, s az utifuti sem jellemzően 300kg alattiak, s a mi autóink sem 1100kg-osak papiron.
Tehát elméletileg lehetséges, gyakorlatilag C+E.

jlaci74
2012. 12. 06., 19:41
Ezzel csak az a baj, hogy barommi szűk az a sáv a B-hez.

....

Ebben teljesen igazad van.

Tomó
2012. 12. 06., 20:01
OFF

750Kg fölötti futó az min. B+E, ha jól tudom.
Számokkal sokat lehet játszani, meg a rendőrrel is sokat lehet alkudozni, de ha ráb...ik az ember akkor NKH, visszaminősítés stb...
Ezek a "T4-essel húzok T4-est a futón", meg "Passat-al Passat-ot" igazi balkáni (pl. magyar, román, bulgár, török) specialitás.

Én is 3,5-esen ülök 3,5-est húzva papíron, de elég drágák voltak ezek a papírok mire elkészültek.

ON

Ui.: Ha már ennyire belelendültetek a trélerezésbe, azt se felejtsétek el, hogy mocskosul tud riszálni a futó, ha nehezebb az elejénél.
Húztam már 3,8-al 4,5-öt, és autópályán 82-nél beszitált magától, lejtőn lefelé 80-al íven kaptam egy kátyút, levert a víz mire összeszedtem.

Ja meg zabálja a futó gumiját a +súly!

Bocs a sok Off-ért!
Áthelyezhető, törölhető. :oops:

jlaci74
2012. 12. 06., 20:39
Semmi gond, mindenki leírhatja a véleményét, tapasztalatát, hiszen egy fórum erről ( is ) szól.
A tényeken viszont semmi sem változtat:
Eladó egy tréler adott paraméterekkel,
( hogy ki mire és hogyan kívánja használni az már a saját döntése és felelőssége, ... miután kifizette :D )

Erikaviking77
2012. 12. 06., 20:44
Épp az utolsó mondat miatt kell az E is, nem elég a sima B. Mi így járunk versenyre trélerrel mindig és soha nem volt gond a B+E-vel. A Csabi barátom pl egy személyautóval húzta vizsgán is a trélert ha jól emlékszem, tehát még csak nem is tgk-val.



Több elmélet is kering a köztudatban. Szerintem a két tengely téveszt meg téged is, nem?

" A "B" kategória fogalma:

Nemzetközi kategória. A „B” kategóriába tartozik a (forgalmi engedély bejegyzése alapján) legfeljebb 3500 kgmegengedett legnagyobb össztömegű, a vezető ülésén kívül legfeljebb 8 állandó ülőhellyel rendelkező gépkocsi, amely lehet személygépkocsi vagy kistehergépkocsi is.
Az ilyen gépkocsival, "B" kategóriás, nem kezdő vezetői engedély birtokában könnyű (a forgalmi engedélyből megállapíthatóan legfeljebb 750 kg megengedett legnagyobb össztömegű) pótkocsit korlátozás nélkül szabad vontatni. Az összekapcsolt járművek megengedett legnagyobb együttes össztömege így elérheti a 4250 kg-ot.
Nehéz (a forgalmi engedélyből megállapíthatóan 750 kg-ot meghaladó megengedett legnagyobb össztömegű) pótkocsinak "B" kategóriás, nem kezdő vezetői engedéllyel való vontatáshoz két feltételnek kell teljesülnie:

a nehéz pótkocsi (forgalmi engedélyből megállapítható) megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg avonó gépkocsi (forgalmi engedélyből megállapítható) saját tőmegét, és
az összekapcsolt járművek megengedett legnagyobb együttes össztömege (vagyis a két forgalmi engedélyből megállapítható megengedett legnagyobb össztömegek összege) nem haladja meg a 3500 kg-ot.



Forrás: Nemzeti Közlekedési Hatóság "

http://www.vonohorog.hu/Index/bJogositvany

jlaci74
2012. 12. 06., 20:57
Végszó ! :mrgreen:

Azt írtam :
" ... akár személyautóval és B kat.-val is vontatható. ... "

Vagyis adott esetben, bizonyos feltételekkel. Ha az alábbiak teljesülnek:
( Ha nem teljesülnek , akkor kell a B+E . )

"
a nehéz pótkocsi (forgalmi engedélyből megállapítható) megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg avonó gépkocsi (forgalmi engedélyből megállapítható) saját tőmegét, és
az összekapcsolt járművek megengedett legnagyobb együttes össztömege (vagyis a két forgalmi engedélyből megállapítható megengedett legnagyobb össztömegek összege)nem haladja meg a 3500 kg-ot.
"

Fapuma8
2012. 12. 06., 21:33
Na tessék , megint a pesti hozzáállás, minden helyetekbe kellene ... :mrgreen:
Aztán ha van papír, vigyem fel a trélert, mert messze lakom... :mrgreen:

Hibáztál, nem vagyok pesti. :twisted:

Fapuma8
2012. 12. 06., 21:36
A szabály amúgy nem véletlen, húztam Kunmadarasra és Kiskunlacházára meg Écsre is az Evót 1 tengelyes futón az Alfával....hát max 80 vagy belibegett.....életveszély határa.

Ezért van ez leszabályozva és helyesen.

KB ex X5-el kényelmesen lehet már ilyen 1500kg-t vontatni, de hasonló súlyú vontatóval....elég figyelemigényes és fárasztó....

jlaci74
2012. 12. 06., 21:37
Hibáztál, nem vagyok pesti. :twisted:


Én kérek elnézést ... :mrgreen:

( Nálam : Pesti = főváros és agglomeráció )

Megyek aludni mert kiszívtátok az összes energiámat. :lol:

Fapuma8
2012. 12. 07., 10:05
Én kérek elnézést ... :mrgreen:

( Nálam : Pesti = főváros és agglomeráció )

Megyek aludni mert kiszívtátok az összes energiámat. :lol:

Ok.....Pest megye...minden nezopont kerdese :-D

hunevo6
2012. 12. 07., 10:39
Én kérek elnézést ... :mrgreen:

( Nálam : Pesti = főváros és agglomeráció )

Megyek aludni mert kiszívtátok az összes energiámat. :lol:

Ezt a sóskútiak nevében kikérem magamnak. Pl. a délpesti mentalitás itt nem játszik, mert kivisszük a kőbányába oszt karsztvízben fürösztjük egy héten át.

husky
2012. 12. 16., 19:33
A szabály amúgy nem véletlen, húztam Kunmadarasra és Kiskunlacházára meg Écsre is az Evót 1 tengelyes futón az Alfával....hát max 80 vagy belibegett.....életveszély határa.

Ezért van ez leszabályozva és helyesen.

KB ex X5-el kényelmesen lehet már ilyen 1500kg-t vontatni, de hasonló súlyú vontatóval....elég figyelemigényes és fárasztó....


hát igen, komoly dolog a vontatás...
ha át is lépitek az előírt súlyhatárt, a 80km/h-t SEMMIKÉPP NE!!!!


http://www.facebook.com/photo.php?v=4946599505407

jlaci74
2012. 12. 17., 19:55
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/481569_471545869558957_1686565516_n.jpg

Fapuma8
2012. 12. 17., 22:43
hát igen, komoly dolog a vontatás...
ha át is lépitek az előírt súlyhatárt, a 80km/h-t SEMMIKÉPP NE!!!!


http://www.facebook.com/photo.php?v=4946599505407

Van tapasztalatom a 80km/h feletti ugyanakkora súly vontatásban mint amivel vontatok....M3-ason meghaltam idén 1x, 3 sávban cikkcakkozva szedtem össze....minden okos azt mondja adj gázt mert majd kihúzza....hát adtam...aztán csak nagyobb lett a baj......utána motorfékkel meg pici fékkel lassítgatva megszűnt a szitálás.....

Utána augusztusban láttam egy ilyet magam előtt is.... vészvillogóval én fogtam a tömeget hogy ne kaszálják el és ne menjenek mellé mire összeszedte.....fákk....ezért lenne jó az autómentő saját részre.

dance10
2012. 12. 18., 06:30
Futó-futó közt is kurv@ nagy különbségek vannak!

csak egy pl. párszor mentem már Imike után Ő merci sprinterrel húzza a GT-R t 100km/óra és a GT-R stabil mint a szög olyan 120-ig bátran lehet menni vele!! én közvetlen utána az espacemmel húzom a bömöst és 80 nál szitál! de volt olyan futó amit béreltem 60-fölött nem lehetett menni vele!!
szóval nem mindegy a futó sem !

Tomó
2012. 12. 18., 08:31
minden okos azt mondja adj gázt mert majd kihúzza....hát adtam...aztán csak nagyobb lett a baj.......

Nagyon ritka amikor gázra kihúzza.

nferi
2012. 12. 18., 08:37
Kocsi függő is meg tréler függő is!
Én ha a T4-el húzom akkor stabilan 120-130-al lehet vele menni ha viszont a jóval nagyobb Boxeremmel húzom az vígan tudja a 160-as utazót több 100 km-en keresztűl!:twisted:

jlaci74
2012. 12. 18., 08:54
Az én trélerem Knott futóműves és 195/50-es gumikon fut, szóval stabil mint állat és lehet húzgálni kiló fölött is nyugodtan, tapasztalatból írom...

Fapuma8
2012. 12. 18., 11:45
Hát igen éveknek tűnik autópályán+közút egy BP-Écs Rábaring vagy BP Kunmadaras út 80-al....szanaszét untam magam......csak azért nem aludtam el, mert koncentráltam a 80-ra....

Ezt utálom a legjobban hogy most ki let könnyítve és vontatós....

11.2 sec -ig simán közúti autó volt.....csak hát az lassú már ide :-)

simigeri
2014. 05. 19., 21:14
Megint megy a nézelődés a hahun, pedig még horgom sincs.
Egy olyan kéttengelyes tréler, aminek az önsúlya 410kg, össztömege meg 1200kg, az mi a szart vihet a hátán?

bajno
2014. 05. 19., 21:22
Megint megy a nézelődés a hahun, pedig még horgom sincs.
Egy olyan kéttengelyes tréler, aminek az önsúlya 410kg, össztömege meg 1200kg, az mi a szart vihet a hátán?

Azon a romanok elvisznek egy transportert :)

simigeri
2014. 05. 19., 21:41
Azon a romanok elvisznek egy transportert :)

Amiben van egy kombi 3-as :)

bajno
2014. 05. 19., 22:27
Amiben van egy kombi 3-as :)

Es egy falu lomtalanitasa.

simigeri
2014. 07. 02., 19:22
Sokaknak előnyös lehetne.
Kéne thumbs_up



https://www.youtube.com/watch?v=rEdfsYFlpKY

Zana
2015. 02. 04., 15:13
Sziasztok!

hátha vki tud segíteni.... Keresnék olyan autót, ami legalább 2.2 tonnát tud vontatni, 1.5m- nál nem kerül többe és nem automata:) egyelőre arra sem találok választ, hogy melyik auto mennyit tud hivatalosan vontatni. Van erre vmi internetes oldal, ahol kapok erről infot ? Nem sokára kész a b+e jogsi, így sűrgős:).
köszi előre is.

carkillerz
2015. 02. 04., 15:31
Sziasztok!

hátha vki tud segíteni.... Keresnék olyan autót, ami legalább 2.2 tonnát tud vontatni, 1.5m- nál nem kerül többe és nem automata:) egyelőre arra sem találok választ, hogy melyik auto mennyit tud hivatalosan vontatni. Van erre vmi internetes oldal, ahol kapok erről infot ? Nem sokára kész a b+e jogsi, így sűrgős:).
köszi előre is.

pl egy ilyen jó lehet:http://www.hasznaltauto.hu/auto/nissan/navara/nissan_navara_pick_up_2.5_td_4_wd-8596137

A forgalmiban benne van hogy mennyit vontathat, sprinter mérettől is oké ha teherautóznál...

Silva
2015. 02. 04., 15:31
Sziasztok!

hátha vki tud segíteni.... Keresnék olyan autót, ami legalább 2.2 tonnát tud vontatni, 1.5m- nál nem kerül többe és nem automata:) egyelőre arra sem találok választ, hogy melyik auto mennyit tud hivatalosan vontatni. Van erre vmi internetes oldal, ahol kapok erről infot ? Nem sokára kész a b+e jogsi, így sűrgős:).
köszi előre is.
A vonóhorog típusától is függ nagyban! A pick-up ok nagy része vontathat 1,5+ ot. pl: Navara , Ismerősnek volt ilyen A6 os audija is ami gond nélkül húzta a dupla tengelyes futót akár nagyobb szgk. al.

Zana
2015. 02. 04., 15:34
Koszi, de ha jol tudom, forgalmiba nem mindig a valós vontathatóságot írják, ezért kéne vmi olyan oldal, ahol a frankó adatokat közlik.

carkillerz
2015. 02. 04., 15:39
Koszi, de ha jol tudom, forgalmiba nem mindig a valós vontathatóságot írják, ezért kéne vmi olyan oldal, ahol a frankó adatokat közlik.
A rendőr ezt nézi azért írtam, akkor navara és sima ügy.

Silva
2015. 02. 04., 15:42
Koszi, de ha jol tudom, forgalmiba nem mindig a valós vontathatóságot írják, ezért kéne vmi olyan oldal, ahol a frankó adatokat közlik.

Ha a forgalmiba hivatalosan benne van, akkor Annyit vontathat! http://tiauto.shp.hu/hpc/web.php?a=tiauto&o=vontathatosagi_szabalyok_XnBv (http://tiauto.shp.hu/hpc/web.php?a=tiauto&o=vontathatosagi_szabalyok_XnBv)

A szabályok itt vannak, ( ráfutó fékes illetve fékezetlen) .

Lényeg a linken leírva. Az Autó Gyártója határozza meg EU típusbizonyítvány esetén, a vontatható össztömeget. ( gépjárművön állt. plakett ként jelölik is )

simigeri
2015. 02. 04., 16:00
Azt hiszem, ökölszabályként elmondható, hogy összkerekes autót keress. ezek alapból nagyobb tömeget vontathatnak.
A másik, valóban maga a horog, mert abból is több fajta van.
Aztán meg tök mindegy, hogy az autó húzhat 5t-t, a hotog meg 10t-s, ha a forgalmiba 750kg van irva, akkor az a szentirás :(

Zana
2015. 02. 04., 18:23
Igen ezt értem, csak sokat húznék vele kinnt, és állitólag ha belefutsz egy nagy kpm ellenőrzésbe, letudják mérni az auto mennyit tud húzni, tehát hiába tud a vonóhorgod 2.5 t húzni, és a forgalmiba is annyi írva, ha az autónak a gyári értéke csak 2t.-t bír.
:confusion::confusion::confused::confused:

Silva
2015. 02. 04., 18:40
Igen ezt értem, csak sokat húznék vele kinnt, és állitólag ha belefutsz egy nagy kpm ellenőrzésbe, letudják mérni az auto mennyit tud húzni, tehát hiába tud a vonóhorgod 2.5 t húzni, és a forgalmiba is annyi írva, ha az autónak a gyári értéke csak 2t.-t bír.
:confusion::confusion::confused::confused:

Előbb belinkeltem neked a szabályzatot. + Leírtam, hogy az adott Személygépjármű Saját Plakettjén rajta van, hogy mennyit húzhat ! A Gyártó adja meg. Lemérni? Senki nem tudja neked, csak ők is megnézik a gyári plakettet ( gyári kis tábla ) aminek az értelmezése szintén benne van az előbbi linkben amit küldtem. Ha nem veszed a fáradtságot, és olvasod el/nézed meg a linket amit küldünk, miféle választ vársz? Esetleg egyesével járműgyártónként keresse ki neked valaki a Gyár által engedélyezett vontatható ráfutófékes 1,5 tonnát meghaladó össztömegű szgk-kat ?. (elég hosszú lista lenne)

(2) Az európai típusbizonyítvánnyal ellátott M1 kategóriájú jármű esetében a vontatható pótkocsi össztömeget az európai típusjóváhagyás során meghatározott értékkel megegyezően - a 21. § (4) bekezdésében meghatározott feltétel figyelmen kívül hagyásával - kell megállapítani.

Megjegyzés: M1 kategória = SZEMÉLYGÉPKOCSIK

A gépkocsival vontatható maximális tömeget a gépkocsi gyártója állapítja meg és a mintaképen látható adattáblán jelzi. Az adattábla (címke) általában a motortérben vagy valamelyik ajtóíven található.
http://tiauto.shp.hu/hpc/kepgaleria/tiauto/tiauto_1327048786_vontathatosagi_szabalyok_XnBv_NA GYKEP.jpg

A táblán szereplő adatok jelentése:

első szám a vonójármű össztömege (ez az adat szerepel a forgalmi engedélyben)
második szám a járműszerelvény (vonó és vontatott jármű együttesen) max. össztömege (ez az adat nem szerepel a forgalmi engedélyben)
a harmadik és negyedik szám tengelyterhelésre utaló adat


A vontatható max. tömeg a második és első szám különbözeteként számítható (a mintatábla esetén ez 1000 kg).
Amennyiben a két szám különbsége nulla pl. Chevrolet Spark 800ccm, úgy az autó nem vontathat!

A vonóhoroggyártók a vonóhorog adattábláján és a műbizonylatán (mivel adott autótípuson belül különböző motornagyságok, erőátviteli szerkezetek, fékberendezések miatt más-más vontathatósági értékek adódnak) egy ún.\\\"D\\\" értéket (terhelhetőségi jelzőszám) adnak meg ami katalógusunkban is szerepel.

A \\\"D\\\" érték és a vontató jármű össztömegének ismeretében a vonóhoroggal vontatható max. tömeg az alábbi képlet alapján számítható:

Wuf = D*1000*Wgk
g*Wgk - D*1000

ahol:

Wuf: a vontatott jármű max. tömege (kg)
Wgk: a vontató jármű max. tömege (kg)
g: nehézségi gyorsulás (9,81 m/s2)
D: vonóhoroggyártó által szavatolt érték (kN)


A gépkocsival ténylegesen vontatható tömeg megállapításához a gépkocsi gyártója által megadott max. vontathatósági érték ill. a KÖHÉM rendeletben előírt érték közül a kisebbet kell
figyelembe venni!

+Angol link: http://www.solentribster.com/towing_requirements.htm

Zana
2015. 02. 04., 19:01
Előbb belinkeltem neked a szabályzatot. + Leírtam, hogy az adott Személygépjármű Saját Plakettjén rajta van, hogy mennyit húzhat ! A Gyártó adja meg. Lemérni? Senki nem tudja neked, csak ők is megnézik a gyári plakettet ( gyári kis tábla ) aminek az értelmezése szintén benne van az előbbi linkben amit küldtem. Ha nem veszed a fáradtságot, és olvasod el/nézed meg a linket amit küldünk, miféle választ vársz? Esetleg egyesével járműgyártónként keresse ki neked valaki a Gyár által engedélyezett vontatható ráfutófékes 1,5 tonnát meghaladó össztömegű szgk-kat ?. (elég hosszú lista lenne)

(2) Az európai típusbizonyítvánnyal ellátott M1 kategóriájú jármű esetében a vontatható pótkocsi össztömeget az európai típusjóváhagyás során meghatározott értékkel megegyezően - a 21. § (4) bekezdésében meghatározott feltétel figyelmen kívül hagyásával - kell megállapítani.

Megjegyzés: M1 kategória = SZEMÉLYGÉPKOCSIK

A gépkocsival vontatható maximális tömeget a gépkocsi gyártója állapítja meg és a mintaképen látható adattáblán jelzi. Az adattábla (címke) általában a motortérben vagy valamelyik ajtóíven található.
http://tiauto.shp.hu/hpc/kepgaleria/tiauto/tiauto_1327048786_vontathatosagi_szabalyok_XnBv_NA GYKEP.jpg

A táblán szereplő adatok jelentése:

első szám a vonójármű össztömege (ez az adat szerepel a forgalmi engedélyben)
második szám a járműszerelvény (vonó és vontatott jármű együttesen) max. össztömege (ez az adat nem szerepel a forgalmi engedélyben)
a harmadik és negyedik szám tengelyterhelésre utaló adat


A vontatható max. tömeg a második és első szám különbözeteként számítható (a mintatábla esetén ez 1000 kg).
Amennyiben a két szám különbsége nulla pl. Chevrolet Spark 800ccm, úgy az autó nem vontathat!

A vonóhoroggyártók a vonóhorog adattábláján és a műbizonylatán (mivel adott autótípuson belül különböző motornagyságok, erőátviteli szerkezetek, fékberendezések miatt más-más vontathatósági értékek adódnak) egy ún.\\\"D\\\" értéket (terhelhetőségi jelzőszám) adnak meg ami katalógusunkban is szerepel.

A \\\"D\\\" érték és a vontató jármű össztömegének ismeretében a vonóhoroggal vontatható max. tömeg az alábbi képlet alapján számítható:

Wuf = D*1000*Wgk
g*Wgk - D*1000

ahol:

Wuf: a vontatott jármű max. tömege (kg)
Wgk: a vontató jármű max. tömege (kg)
g: nehézségi gyorsulás (9,81 m/s2)
D: vonóhoroggyártó által szavatolt érték (kN)


A gépkocsival ténylegesen vontatható tömeg megállapításához a gépkocsi gyártója által megadott max. vontathatósági érték ill. a KÖHÉM rendeletben előírt érték közül a kisebbet kell
figyelembe venni!

+Angol link: http://www.solentribster.com/towing_requirements.htm


koszi a segítséget, ezekkel tisztába vagyok. Leegyszerüsítem a kérdést:D : tudtok olyan oldalt, ahol az autónak a gyár álltal adott max. vontathatóságát leírják? Pl. Műszaki adatlap, vagy bármiféle leírás.

Erikaviking77
2015. 02. 04., 19:46
Szerinte ez kevés ehhez. Az én 4x4-es L400-am is csak 2,0-t húzhat. És a képlettel 1,95 to jött csak ki, nem akarták a 2,00 to-át sem megadni, pedig a plaketten meg a kézikönyvben is annyi volt. De fontos volt, hogy meg legyen a 2,00 tonna és másik helyen simán ment a dolog... 316, 318-as Sprinternek meg sem kottyan.


pl egy ilyen jó lehet:http://www.hasznaltauto.hu/auto/nissan/navara/nissan_navara_pick_up_2.5_td_4_wd-8596137

A forgalmiban benne van hogy mennyit vontathat, sprinter mérettől is oké ha teherautóznál...

carkillerz
2015. 02. 04., 19:51
Igen ezt értem, csak sokat húznék vele kinnt, és állitólag ha belefutsz egy nagy kpm ellenőrzésbe, letudják mérni az auto mennyit tud húzni, tehát hiába tud a vonóhorgod 2.5 t húzni, és a forgalmiba is annyi írva, ha az autónak a gyári értéke csak 2t.-t bír.
:confusion::confusion::confused::confused:

Akkor megb@sszák a vizsgáztatót nem téged.

bajno
2015. 02. 04., 20:04
És b+e vel lehet húzni 2.2tonnát? :-k

Tomó
2015. 02. 04., 20:20
B+E-vel is bele kell férni 3500 Kg összgördülőbe.

Az igazi (akik ebből élnek meg) tréleresek ezért rakják le a C+E-t.
(Az egy másik dolog, hogy 1 szállított autóval felkopik az állad. Ha sajátot akarsz kint húzni, akkor nem szóltam)

simigeri
2015. 02. 04., 20:26
B+E-vel is bele kell férni 3500 Kg összgördülőbe.



Na ez az, ami nagyon keveseknek sikerül, akik autót akarnak húzni ;)

Silva
2015. 02. 04., 20:37
Helyedben ez ügyben felkeresnék egy horog specialistát. Náluk rengeteg autó fordul meg, biztos kapásból elmondja azokat a legfőbb típusokat amik neked passzolhatnak.

http://www.gocaravanning.com/towcars/ addig is egy link amit találtam. Szerintem ez tökéletes neked, rengeteg autó vontatási adata fel van töltve márkára/típusra lebontva)

Szerintem a B+E mentesít a 3500 kg össztömeg határ alól. De lehet én tudom rosszul. (http://www.vatiautosiskola.hu/bevontatas.html) -ebből ezt olvasom ki.:

A „B” kategóriás jogosítvánnyal olyan jármű vagy járműszerelvény vezethető, melynek együttes összes tömege nem haladja meg a 3500 kg-ot. Kivétel ha a pótkocsi könnyű pótkocsinak számít, azaz összes tömege nem haladja meg a 750 kg-ot, ebben az esetben nem kell beleszámolni az együttes össztömegbe (tehát a vontató jármű lehet akár 3500 kg össztömegű és a hozzákapcsolt könnyű pótkocsival vezethető a „B” kategóriával). Amennyiben nehéz pótkocsit vontatunk, akkor az együttes összes tömeg már nem haladhatja meg a 3500 kg-ot, mert ahhoz már „B+
E” kategóriás jogosítvány szükséges.

Tomó
2015. 02. 05., 05:57
Amikor az E-t csináltam a főnököm mondta, hogy kell a C+E a 3,5t+3,5t-hoz.
Ha nem így van, elnézést kérek.

Ha még úgyis jársz a tanfolyamra, erre kérdezz rá légyszíves az oktatónál, Ő biztos jobban tudja.

Bartender
2015. 02. 05., 15:55
És b+e vel lehet húzni 2.2tonnát? :-k

B+E-vel mehetsz 3,5t fölé

bajno
2015. 02. 05., 18:46
B+E-vel mehetsz 3,5t fölé

És meddig?4,25 to ig?

Silva
2015. 02. 05., 21:49
Magába foglalja a B+E, a "B" kategória adott. Azt mindenki ismeri. Ehhez jön a gyárilag megadott vontatható tömeg az adott Személygépjármű típusához.( ha jól értelmeztem az ide vonatkozó kresz szabályokat.)

PWR- Facebook ról lopva:
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/5389_617997808215574_1835854159_n.jpg?oh=11fac2559 0b93faf03ecd6d9b806a09e&oe=5563750B

Zana
2015. 04. 03., 21:31
Van vkinek tapasztalata a Boro típusu autoszállitó trélerről? Vagy esetleg vkinek megbízható eladó tréler, ami legalább 2 tonna a hasznos teher és nem öregebb 5 évesnél?