PDA

Teljes nézet : Etanol (E85)



Pages : 1 [2] 3

VGergo
2010. 09. 14., 15:25
Környezetgazdaságtan tanáromnak a kompresszoros mercije ilyesmivel megy 2 éve.

Jónak mondja.Utcai konfigokra jó lehet valóban.

jah csak evoba semmi értelme

B.Janika
2010. 09. 14., 17:26
Én már 3 hónapja megyek E85-tel,nekem is eljátszotta a szegényedést.
Lecseréltem a szűrőket és azóta minden ok. Sokkal jobban megy vele.

MES-Racing
2010. 09. 15., 08:06
Én már 3 hónapja megyek E85-tel,nekem is eljátszotta a szegényedést.
Lecseréltem a szűrőket és azóta minden ok. Sokkal jobban megy vele.

Köszi, hány szűrőt cseréltél, hol, melyiket, injektorokat érdemes tisztíttatni?

MES-Racing
2010. 09. 16., 21:52
Szűrő csere:
Janikával egyeztettem telón, hogy nála is ugyanez volt a jelenség, HKSTomi segített a szűrő beszerzésében (köszi a segítséget mindenkinek), filléres cucc, öröm és boldogság. Garázsba ki, szűrő keresése, nincs a kocsiban, ahol lennie kellene, fejvakarás, szobába be, internetre fel, s tényleg nincs gyárilag csak a JDM VII-ben. Garázsba vissza, tankból pumpa ki, szétszed, s hol a szűrő?? beleintegrálva a pumpa műanyag házába, s így nem cserélhető csak házzal együtt horror áron, s hogy jól záruljon az este fújtam a szemembe egy kis E85-98-as lötyit a gyári szűrő tesztelése közben.......

simigeri
2010. 09. 17., 16:52
Szűrő csere:
Janikával egyeztettem telón, hogy nála is ugyanez volt a jelenség, HKSTomi segített a szűrő beszerzésében (köszi a segítséget mindenkinek), filléres cucc, öröm és boldogság. Garázsba ki, szűrő keresése, nincs a kocsiban, ahol lennie kellene, fejvakarás, szobába be, internetre fel, s tényleg nincs gyárilag csak a JDM VII-ben. Garázsba vissza, tankból pumpa ki, szétszed, s hol a szűrő?? beleintegrálva a pumpa műanyag házába, s így nem cserélhető csak házzal együtt horror áron, s hogy jól záruljon az este fújtam a szemembe egy kis E85-98-as lötyit a gyári szűrő tesztelése közben.......
S akkor hogyan tovább?
Mennyi E85-öt égettél el a jelenséghez?
Keverve vagy tisztán? Rázva? ;)

Viktor
2010. 09. 17., 17:44
...este fújtam a szemembe egy kis E85-98-as lötyit a gyári szűrő tesztelése közben.......

Hát ez klassz!

Nem fújni, szívni! Arcba már láttuk, jól bírod az alkoholt, de szembe!?? :shock:
:mrgreen:

simigeri
2010. 09. 17., 20:51
Hát ez klassz!

Nem fújni, szívni! Arcba már láttuk, jól bírod az alkoholt, de szembe!?? :shock:
:mrgreen:
Gyorsabban felszivódik :D

MES-Racing
2010. 09. 18., 18:25
S akkor hogyan tovább?
Mennyi E85-öt égettél el a jelenséghez?
Keverve vagy tisztán? Rázva? ;)

Lehet berakom azt a szűrőt, amit vettem hozzá, a berakáshoz csak egy menetes adaptert kell gyártatni, a nagyobb kérdés, hogy hogyan iktatom ki a gyári házba rakott szűrőt. Kb. 40L E85-öt tankoltam idáig keverve.

MES-Racing
2010. 09. 18., 18:27
Nem fújni, szívni! Arcba már láttuk, jól bírod az alkoholt, de szembe!?? :shock:
:mrgreen:

B@szki, szólhattál volna előbb is :) :) :)

HKSTOMEVO9
2010. 09. 18., 18:50
Jövő héttől én is E85 felhasználó leszek,remélem 20 lovat hoz még.;)

simigeri
2010. 09. 18., 20:12
Lehet berakom azt a szűrőt, amit vettem hozzá, a berakáshoz csak egy menetes adaptert kell gyártatni, a nagyobb kérdés, hogy hogyan iktatom ki a gyári házba rakott szűrőt. Kb. 40L E85-öt tankoltam idáig keverve.
Hááát, ennyi már az enyémen is keresztülment. Lekopogom!

MES-Racing
2010. 09. 18., 20:13
Jövő héttől én is E85 felhasználó leszek,remélem 20 lovat hoz még.;)

Dobd be hozzá a tengelyeket is ;)

MES-Racing
2010. 09. 18., 20:14
Hááát, ennyi már az enyémen is keresztülment. Lekopogom!

Azért vagyok bizonytalan, mert a tank belseje patika állapotban van, viszont a gyári szűrőn sokkal nehezebb volt keresztül fújni, mint az újjon, ami a beépítésre vár.

MES-Racing
2010. 09. 19., 19:14
most már fogalmam sincs mit csináljak ezzel a gyárilag beépített szűrővel??!!

annyira nem olcsó, hogy feleslegesen kicseréljem:
http://www.importcarparts.co.uk/parts_info.asp?id=2509&cat=88&sub=110&sec=116&var=0&dc=&gen=&searchKey=

"This is the cartridge type fuel filter.
This is a lifetime filter and should not require changing unless you've broken it or put diesel in the car or some other contaminants."

FQ-400
2010. 09. 21., 17:41
Át akarom rakni az EVO-t E85-re én is, Ecutek tuning mellett széria injektor sorral lehetséges ez?
Vagy kell neki egy új sor? És ha kell akkor mekkora és az hogyért van kb?
-
Illetve gondolom az széria ecu esetén is megoldható, hogy 2 program tábla van, egy széria benyára pl 98-as és a másik meg e85-re, hogy tudja az ember váltani ezeket. Vagy ehhez már ECU is kell?

HKSTOMEVO9
2010. 09. 21., 18:06
Át akarom rakni az EVO-t E85-re én is, Ecutek tuning mellett széria injektor sorral lehetséges ez?
Vagy kell neki egy új sor? És ha kell akkor mekkora és az hogyért van kb?
-
Illetve gondolom az széria ecu esetén is megoldható, hogy 2 program tábla van, egy széria benyára pl 98-as és a másik meg e85-re, hogy tudja az ember váltani ezeket. Vagy ehhez már ECU is kell?
Nincs két tábla,800-1000 között,ha erőset akarsz.350+

FQ-400
2010. 09. 21., 18:43
vagyis kell egy új injektor sor? 600-as a széria sor az EVO-n ha jól emlékszem?

HKSTOMEVO9
2010. 09. 21., 18:51
vagyis kell egy új injektor sor? 600-as a széria sor az EVO-n ha jól emlékszem?
550,de minden attól függ mennyi a ló,amúgy majd ac is kell,ha tekerni akarsz nagyot.

ATTILA EVO 7
2010. 09. 21., 18:53
Át akarom rakni az EVO-t E85-re én is, Ecutek tuning mellett széria injektor sorral lehetséges ez?
Vagy kell neki egy új sor? És ha kell akkor mekkora és az hogyért van kb?
-
Illetve gondolom az széria ecu esetén is megoldható, hogy 2 program tábla van, egy széria benyára pl 98-as és a másik meg e85-re, hogy tudja az ember váltani ezeket. Vagy ehhez már ECU is kell?


1000-es injektor. Felesleges ket program,mert ugysem fogod cserelgetni az uzemanyagot.

ATTILA EVO 7
2010. 09. 21., 18:57
http://motors.shop.ebay.com/i.html?_nkw=mitsubishi+evo+injector+1000+&_cqr=true&_nkwusc=mitsubishi+evo+injektor+1000&_rdc=1

HKSTOMEVO9
2010. 09. 21., 19:02
RC a legjobb,ajánlom,bemért cucc.

Sanci
2010. 09. 21., 19:03
Lehet 2 program széria ECU-val

Tephra modv7 programmal van csomó extra funkció, többek közt 2 map, big map stb.
De van itt aki sokkal többet tud erről mint én.;)

EVO-010
2010. 09. 21., 19:04
Lehet 2 program széria ECU-val

Tephra modv7 programmal van csomó extra funkció, többek közt 2 map, big map stb.
De van itt aki sokkal többet tud erről mint én.;)

:D

HKSTOMEVO9
2010. 09. 21., 19:10
Meghajolok,nálam ez még nem volt elérhető,és kapcsolóval váltható?

Sanci
2010. 09. 21., 19:23
Meghajolok,nálam ez még nem volt elérhető,és kapcsolóval váltható?

Több féle képpen váltható, természetesen menet közben akár kapcsolóval.
Csomó mindent tud még, kopogásra villogtatja a check engine lámpát, big map van benne stb.

FQ-400
2010. 09. 21., 19:37
Én még azzal is kibékülök, ha nem lesz erősebb az autó, nem az a cél, hogy erősebb legyen hanem, hogy tudjam fizetni bele a benyát ;)

HKSTOMEVO9
2010. 09. 21., 19:47
Én még azzal is kibékülök, ha nem lesz erősebb az autó, nem az a cél, hogy erősebb legyen hanem, hogy tudjam fizetni bele a benyát ;)
1 forinttal sem fogsz olcsóbban járni evoval.
Olcsón járhatsz offal,meg bkv-val.

bunker
2010. 09. 21., 19:48
1 forinttal sem fogsz olcsóbban járni evoval.
Olcsón járhatsz offal,meg bkv-val.

Ráadásul amit rákölt az átalakításra, abból sok liter benzin kijön! :)

FQ-400
2010. 09. 21., 20:06
Nem is gondoltam, hogy hétköznap fogok a Blaha Lújza térre EVO-val menni... Jól néznék ki, napi 1500 forint parkolási díjjal, idegeskedni, hogy a cigányok mikor lopják el, és utána még haza pöfögni.. Napi 8 liter benyával :D

És mi van ha én most fogom és átrakom E85-re az egészet? Sokat gyengülne vajon az autó? Minden marad úgy ahogy van, üzemanyag részről... Csak E85.. széria injektor, széria pumpa stb stb..

-
Többségében én használnám úgy is a vasat, de ha apunak kedve szottyan "pusztítani" akkor legyen neki ott az erő... végül is azért vette.
Nekem rohadtul mind1, hogy 350 lóerő vagy 180... Vagyis azért nem :D:D de mondjuk "mind1" :) -előnye, hogy több esélyem van arra ha gyengébb, hogy nem egy fán kötök ki vele az elején :) -

bunker
2010. 09. 21., 20:11
Nem is gondoltam, hogy hétköznap fogok a Blaha Lújza térre EVO-val menni... Jól néznék ki, napi 1500 forint parkolási díjjal, idegeskedni, hogy a cigányok mikor lopják el, és utána még haza pöfögni.. Napi 8 liter benyával :D

És mi van ha én most fogom és átrakom E85-re az egészet? Sokat gyengülne vajon az autó? Minden marad úgy ahogy van, üzemanyag részről... Csak E85.. széria injektor, széria pumpa stb stb..

-
Többségében én használnám úgy is a vasat, de ha apunak kedve szottyan "pusztítani" akkor legyen neki ott az erő... végül is azért vette.
Nekem rohadtul mind1, hogy 350 lóerő vagy 180... Vagyis azért nem :D:D de mondjuk "mind1" :) -előnye, hogy több esélyem van arra ha gyengébb, hogy nem egy fán kötök ki vele az elején :) -


Néha azt hiszem, hogy Te csak a "Szexi képek" topikot olvasod... :o:o
:D

HKSTOMEVO9
2010. 09. 21., 20:11
http://rob.nu/wp-content/uploads/2010/04/facepalm.gif

FQ-400
2010. 09. 21., 20:16
Ismét sokat tudtam meg a témával kapcsolatban, köszönöm a segítséget.

bunker
2010. 09. 21., 20:21
Olyanokat kérdezel, amik már 100x le lettek írva, olvasd el az aktuális topikot az elejétől kezdve és rájössz...
De ne csak az E85-öst, hanem úgy ámblokk az egész "Motor tuning"-ot!

Miki
2010. 09. 21., 20:30
-lol-(copyright Gyuri) :)

VGergo
2010. 09. 21., 20:41
FQ nagyon kemény vagy :D de azért ha van rá mód csak úgy ne tankold meg E85 el ;)

FQ-400
2010. 09. 21., 21:01
FQ nagyon kemény vagy :D de azért ha van rá mód csak úgy ne tankold meg E85 el ;)

Nem, étolajat fogok beletölteni, köszi a tippet :)

Tomó
2010. 09. 21., 21:03
Olyanokat kérdezel, amik már 100x le lettek írva, olvasd el az aktuális topikot az elejétől kezdve és rájössz...
De ne csak az E85-öst, hanem úgy ámblokk az egész "Motor tuning"-ot!
plusssssz ;)

Mike
2010. 09. 22., 08:26
Nekem rohadtul mind1, hogy 350 lóerő vagy 180... Vagyis azért nem :D:D de mondjuk "mind1" :) -előnye, hogy több esélyem van arra ha gyengébb, hogy nem egy fán kötök ki vele az elején :) -

:shock:Ez most komoly vagy csak valaki tudja a jelszavad:) ha ennyire bizonytalan vagy akkor kezdésnek vegyél valami gyengébb vasat.

qby2k
2010. 09. 22., 09:41
:shock:ez most komoly vagy csak valaki tudja a jelszavad:)

:d :d

Miki
2010. 09. 22., 10:10
FQ! Javaslom egy "200 eurós" E30 megvásárlását és széthajtását, úgyis jön a tél :)
(És az sztem elmegy E85-tel simán.)

FQ-400
2010. 09. 22., 16:20
ha ennyire bizonytalan vagy akkor kezdésnek vegyél valami gyengébb vasat.

Ezt kéne, csak tudod még diák vagyok, ami keresetem van abból meg elmegyek és bulizom vagy tankolok amennyit tudok. :) havi 28.000 forint ösztöndíjból nem nagyon tudok autót venni.
@Miki, én azért nem veszek autót, hogy széthajtsam, sokan ezért is hülyének fognak tartani. Én többre becsülöm a technikát attól, hogy alattam lehelje ki a lelkét.
És most már le lehet szállni rólam, keressetek mást akit lehet baszogatni, fújjátok fel Klaut... Nekem kezd betelni a pohár.

qby2k
2010. 09. 22., 16:29
miért? jó szórakozás egy e30at rúgni télen (is)
nem akarnék belefolyni igazán, de szerintem nem volt semmi bántó a Miki javaslatában

FQ-400
2010. 09. 22., 16:41
Tudják azok akiknek az a rész szól....
Amúgy meg nem szeretem a BMW-t, akkor már inkább kocka ládát vennék :)

Miki
2010. 09. 22., 18:28
Abszolút építő jelleggel javasoltam az E30-at, olcsó, élvezetes, strapabíró, jó a hangja.

Mondjuk amíg nem dolgoztam, a Simsonnak meg a 80 köbcentis motorjaimnak is úgy örültem, hogy csak na.

eddieDSM
2010. 10. 12., 13:30
Megijesztessz kicsit ezzel a morajlás dologgal, mert én is egy ideje tiszta E85-el hegyezem, és a kopp az egyik amire hagyakszom (persze nem füllel, hanem a gyári "boost" műszeren látom ha az ECU hallja - mert át van írva program, boost-ot meg mecha műszeren látom).

Szóval jobban kell figyelni a keverékre és az EGT-re (bár szerencsére az is alacsonyabb E85-el).
Akkor azt mondod, nem kell keresni gyújtásban a határokat annyira?
Én úgy gondoltam hogy feljebb tolom, és ahol koppan, ott lejjebb húzom 1-1 fokkal..

A lambdát megnéztem hogy értsem, mert én benzines AFR-re állítottam az AEM-et, tudom hogy a valódi arány nem ez, de könnyebb megjegyezni.
A 0.79-0.81 lambda az 11.6:1-11.9:1 AFR (benzines esetre számítva).
Én is 11.8:1-re céloztam a keverékemet.

Kérdés:
Lehet hogy bizonyos töltés felett azért rángat az autó kopogás nélkül, nem magas EGT-vel és 12 körüli AFR-el mert sok a gyújtásszög? (és esetleg dúsítani is kell)? #-o




Be van szerelve állandóra egy vems AFR műszer,ezen látok EGT is.Sajnos a DTA mot.vezérlőm pont nem ismeri fel ezt a fejta szondát igy ezt nem tudom loggolni.Az E85 nem élesen,csilingelősen csörög hanem inkább morajlásra emléketető hangja van,tehát nincs értelme kop.érzékelőt használni.(a jó öreg stetoskópos módszer az igazi:)) Azt tapasztaltam hogy előbb kezd el csökkeni a teljesitmény minthogy meghallom a morajlást,ezért nem kell kiélezni a gyujtástáblát,este megnézem pontosan 6000-nél a gyujtásszöget de ugy emlékszem 14 fok körül van. Elég meleg utcán programozni,jobb első ülésen a laptop ,ballábfékkel terhelem és nézem a vems kütyüt,meg a laptopot egyszerre. Igy nézem végig az egész táblát,azért is irtam hogy a padon tuti jobb ,precizebb programot lehetne irni. Alul direkt fujom meg 2,2-vel , nekem igy tetszik a menetdinamika,annak ellenére hogy gyilkolja a hajtást. Az E85-tel lehet dusabbra hagyni a keveréket mert nem csökken olyan drasztikusan a teljesitmény mint benzinnel,0,79-0,81 körülire szeretném hagyni ha kész a végleges program,most még nem tudom ugy bedusitani mert vagy az injektorfejek kicsik E85.höz(1200-esek),vagy a walbrobol kellene 2. Sajnos a sajátra soha nem jut elég idő :(.

VGergo
2010. 10. 12., 15:21
kifejezettem nem szabad keresni E85 a határokat a gyújtásba hol csörren be.. az már régen rossz, sokkal előbb átléped E85 az úgynevezett MBT maximum best torque határt ami után hiába húzod a gyújtás teljesitmény nem nő és vagy nem egyenletes a görbe, ilyenkor sokkal jobban terheled a motort, megnő a nyomás de nincs tipikus becsörgő hang. E85 leginkább extrém dús keveréken csörren.
legjobb padon belőni vagy vmi loggolos dyno progival legalább.

eddieDSM
2010. 10. 12., 15:25
kifejezettem nem szabad keresni E85 a határokat a gyújtásba hol csörren be.. az már régen rossz, sokkal előbb átléped E85 az úgynevezett MBT maximum best torque határt ami után hiába húzod a gyújtás teljesitmény nem nő és vagy nem egyenletes a görbe, ilyenkor sokkal jobban terheled a motort, megnő a nyomás de nincs tipikus becsörgő hang. E85 leginkább extrém dús keveréken csörren.
legjobb padon belőni vagy vmi loggolos dyno progival legalább.


Mindenesetre inkább legyen 11.5 mint 12.0 az AFR.
Úgy emléxem nekem 4100 körül volt néhány kopp, akkor azon a környéken visszaveszek pár fokot a gyújtásból!

VGergo
2010. 10. 12., 15:25
jah és szintén "benzines" afr.

eddieDSM
2010. 10. 12., 15:31
Bnzinnel is lehet 12.4:1 de csak drag, mert pályán olvadna :)


a hidegebb EGT miatt E85 lehet menni szegényebb keverékkel.. 11.8-12 között tiltásig ami benzinen már gáz lenne. 12 főlé állitólag nincs értelme menni nem igazán lesz erősebb.

VGergo
2010. 10. 12., 15:33
Bnzinnel is lehet 12.4:1 de csak drag, mert pályán olvadna :)

na igen :D

B.Janika
2010. 10. 12., 18:54
Nem hiszem hogy a gyujtásszög miatt rángatna,az E85-öt nehezebb begyujtani nekem 1,6.os nyomás felett jelentkeztek gyujtásgondok átmenetileg segitett ha csökkentettem a gyertyahézagot. A végleges megoldást hengerenként külön trafó jelentette.

MES-Racing
2010. 10. 13., 06:41
Nem hiszem hogy a gyujtásszög miatt rángatna,az E85-öt nehezebb begyujtani nekem 1,6.os nyomás felett jelentkeztek gyujtásgondok átmenetileg segitett ha csökkentettem a gyertyahézagot. A végleges megoldást hengerenként külön trafó jelentette.

off
még eladó, ezzel megoldódik a probléma

http://kepfeltoltes.hu/100308/9178974DSC06214_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
on

EVO-010
2010. 10. 21., 07:46
[QUOTE=gtr;77880]http://www.injectordynamics.com/ID2000.html

...Hidegen is jól indul állítólag...QUOTE]

Én is kacsingatok az etanol felé, de itthon még elég körülményes lenne a hétköznapi használatban. Amit Te is írtál a hidegindítás, gyújtásproblémák, felül elfogy az ereje még megoldásra váró feladatok. Viszont etenollal az erő veled van. Az én helyzetemben amikor minden nap evo-val közlekedek felesbe lenne jó tankolni benyával, de erre biztos nem lenne türelmem.

hunevo6
2010. 10. 21., 07:47
... felül elfogy az ereje...

miért fogyna el??

EVO-010
2010. 10. 21., 07:55
miért fogyna el??

Az etanol égése lassubb, ezért magas fordulaton hamarabb "torpan" meg a teljesítménye, mint ha benzinnel menne.

VGergo
2010. 10. 21., 09:08
hideginditás beállítás kérdése, én sem értem miért fogyna el fent..

EVO-010
2010. 10. 21., 13:03
hideginditás beállítás kérdése, én sem értem miért fogyna el fent..

Mivel eleve erősebb lesz az autó etanollal, ezért a relatív teljesítménycsökkenés csupán viszonyítás kérdése. Azért kiváncsi lennék arra, hogy milyen mértékben kompenzálják ezt az előgyújtással.

hunevo6
2010. 10. 22., 01:13
Az etanol égése lassubb, ezért magas fordulaton hamarabb "torpan" meg a teljesítménye, mint ha benzinnel menne.

rosszul tudod. Az ethanol gyorsabban ég mint a benzin.... és nem is "fogy" el fent!

EVO-010
2010. 10. 22., 19:42
rosszul tudod. Az ethanol gyorsabban ég mint a benzin.... és nem is "fogy" el fent!
Gyuri szakszerű hozzászólása kíváncsivá tett, ezért mivel én is kezdek kacsingatni az E85 felé, (persze, hogy a teljesítmény-növelés miatt), ezért komolyabban utána néztem az ügynek.

Néhány adat az E85-ről a teljesség igénye nélkül:

Sűrűsége tipikusan 0,77-0,79 g/ml (a 91-95- ös benzinek 0,72-0, 78 g/ml).

Az E85 valójában egy kereskedelmi név, az etanol mennyisége 70%-85% között mozog.
Télen persze több benzint kevernek az üzemanyagba a jobb hidegindítás érdekében. A nyári E85-re belőtt, szabályozatlan keverékképzésű motor így télen dús keverékkel járhat. A 70%-os E85 esetében az elméleti sztochiometrikus levegő üzemanyag arány 10,1:1-hez.

Az E85 szabványa csak minimumokat ír elő, ezek szerint az "A" osztályú (nyári) E85 minimum 75% V/V etanol és 14-22 V/V % EN228 szerinti benzin (jellemzően 95ös) kell legyen. A "B" osztályú, téli E85-ben, minimum 70 V/V% etanol és 14-30 V/V% EN228 szerinti benzin az előírt szint.

Az ideális benzin-levegő stochiometrikus arány valahol 14,7:1-hez körül van, a tiszta etil-alkohol (jelen esetben etanol) esetében ez az arány 9:1-hez. Az elméleti E85 esetében, ahol 85% etanol és 15% 95-ös benzin keverékéből áll, ez az arány 9,765:1-hez.

Az E85 oktánszáma az említett keverési arányok miatt 100 és 105 között mozoghat. Ha csak nyári E85-öt használunk, akkor számolhatunk 105-el. A magasabb oktánszám és a lángfront kisebb terjedési sebessége az etil-alkohol-levegő keverékben lehetővé teszi, hogy előgyújtás állítással üzemanyagot spóroljunk, vagy éppen többlet teljesítményhez jussunk. Az oktánszám és az égési sebesség között viszont nincs közvetlen összefüggés.

Az E85 kb. úgy aránylik fűtőértékben a benzinhez, ahogy a benzin a gázolajhoz, tehát az E85 jellemzően 28%-al alacsonyabb fűtőértékű üzemanyag, ezért is jelentkezik a tipikus többletfogyasztás. A bioetanol és a 95-ös benzin szinte minden főbb paraméterében eltér.

Az E85 alapanyaga a vízmentes etil-alkohol, amely hajlamos akár a levegőből is vizet megkötni. Ezt ellensúlyozza a hozzáadott benzin és némi adalékanyag. A tapasztalatok szerint ez csak extrém esetekben jelentkezik problémaként, (pl.: hónapokig, vagy évekig tárolt E85, vagy álló autó, esetleg leleményes magyar benzinkutas beavatkozása:) Jövőre a Magyar Kormány törekvése folytán jóval több helyen kell majd árulni az E85-ös tüzelőanyagot, ezért lehet, hogy a verseny jótékony hatással lesz a minőségre is. Svédországban évtizedek óta nem okoz problémát, pedig ott aztán hideg van. A Föld másik oldalán, Brazíliában a melegebb időjárás miatt egyszerűen tiszta szesszel (E100-al) járnak a 70-es évek óta, és ez nem is okoz nekik gondot.

Égéshő:
Tipikus benzin: 47,300 kJ/kg
E85: 32,340 kJ/kg
Etil alkohol: 29,700 kJ/kg

Fűtőértékek (cca):
Benzin: 43 000 kJ/kg
Etil-alkohol: 26,800 kJ/kg
E85: 30 900 kJ/kg

A motor lóerejét a gyújtási sebesség adja. Az E85 esetében magasabb fordulatszámon szükséges a gyújtási energia növelése. A gyújtási sebesség a lángfront növekedésére utal, ez az érték mutatja meg, hogy mennyi energia szabadul fel az üzemanyagból.

A robbanás és az égés közötti különbség a lángfront sebességében rejlik. Magas sűrítési viszony mellett a motorban az alacsonyabb oktánszámú benzin hajlamos az úgynevezett kopogásos égésre, amikor a benzin-levegő keverék még a „szikra” megjelenése előtt begyullad. Ez az öngyulladás, amikor a lángfront sebessége az égéstérben elérheti a 2000 m/s értéket. Normál égés során a lángfront sebesség csak mintegy 40…50 m/s. Az E85-öt használók számára a kopogás észlelése jelenthet fejtörést, mert az etanol más hogy ég, ezért pl. valamivel alacsonyabb a hengerfej hőmérséklet, az alkohol jobb hűtő hatásának köszönhető. Az E85 okozta károk gyakran a hengerfejben keresendők.

Az elágazó láncú szénhidrogén jobban tűri a sűrítést és kevésbé hajlamos a robbanásszerű, kopogásos égésre. Az oka az, hogy a hosszabb, elágazás nélküli nyíltáncú, egyenes szénhidrogén magas sűrítésen, és nagy hőmérsékleten másképpen viselkedik. A hosszú egyenes lánc a kémiai reakció során ekkor szakad fel egyszerre több helyen. A többszörösen elágazó lánc már nem tud további darabokra szakadni, így az égése lágyabb, ezáltal csökken a lángfront sebessége is. A bioetnolban az alkohol párolgása a tüzelőanyag keveréket hűti, a fajlagos teljesítményt növeli és a nitrogénoxid képződést csökkenti. A benzin hozzákeverésének célja elsősorban a hidegindítási problémák kiküszöbölése volt. Az etanolnak mások a párolgási képességei, valamivel kisebb a kalória értéke, ill. picivel lassabb az égési sebessége (lángfront terjedési seb.)

Bocs a hosszú sorokért „gtr” kolléga.

Köszönet Havassy Péter fejlesztőmérnöknek a kérdéseimre adott lelkes válaszokért:)

Miki
2010. 10. 22., 19:52
Áthúztam ide. Szép és informatív post!!

VGergo
2010. 10. 22., 19:55
azt hiszem kimeritő választ kaptunk a kérdésre :)

Evo 9

http://www.norcalmotorsports.org/users/bryan/mods/EVO/tech/E85/E85vs91_timing101208.gif

EVO-010
2010. 10. 22., 19:55
Áthúztam ide. Szép és informatív post!!

Utólag nekem is eszembe jutott, köszi Főnök:)

gtr
2010. 10. 22., 22:16
Ez a gyújtás érdekes, nekem pl sokkal kisebb gyújtáson megy az autó mint az atinak 3-5fok különbség van általában, ezt ugye padló gáznál néztem mindkettőnk logjában min. 280-ig gyorsítva állóról így kb egyformák a körülmények. Viszont átlagosan kb 0.1barral nagyobb nyomás van.

hunevo6
2010. 10. 23., 09:27
köszi a postot, most már teljesen én is be vagyok zavarodva. Ugyanis a külföldi site-okon meg mindenhol olyan grafikonokba, motorépítők leírásaiba futok ahol pont az ellenkezőjét írták. :confused:

pl ilyen:

http://www.mitsustyle.com/forums/showthread.php?t=26632

illetve itt van egy nagyon alapos tapasztalati értekezés és néhány laborvizsgálati dokumentum/leírás E85 ügyben:

http://forums.nasioc.com/forums/showthread.php?t=803341

EVO-010
2010. 10. 23., 19:09
köszi a postot, most már teljesen én is be vagyok zavarodva. Ugyanis a külföldi site-okon meg mindenhol olyan grafikonokba, motorépítők leírásaiba futok ahol pont az ellenkezőjét írták. :confused:

pl ilyen:

http://www.mitsustyle.com/forums/showthread.php?t=26632

illetve itt van egy nagyon alapos tapasztalati értekezés és néhány laborvizsgálati dokumentum/leírás E85 ügyben:

http://forums.nasioc.com/forums/showthread.php?t=803341

Az etanol pillanatnyi lángfront sebessége ezek szerint akár 15 cm/sec-el is eltérhet, de E85-ből azonos mennyiség mégis kevésbé hozza lázba a dugókat, mint a jó öreg benya. Az E85 "hidegebb" égése miatt mégis sokan párhuzamot vonnak az égés során keletkezett hő és annak sebessége között, ami szerintem gyakorlatilag arányban kellene, hogy álljon.

hunevo6
2010. 10. 23., 19:20
Az etanol pillanatnyi lángfront sebessége ezek szerint akár 15 cm/sec-el is eltérhet, de E85-ből azonos mennyiség mégis kevésbé hozza lázba a dugókat, mint a jó öreg benya. Az E85 "hidegebb" égése miatt mégis sokan párhuzamot vonnak az égés során keletkezett hő és annak sebessége között, ami szerintem gyakorlatilag arányban kellene, hogy álljon.

annyi mindenesetre kiderül, hogy maga az e85 jobban tűri a kompressziót, nem öngyullad ezért lehet neki nagyobb sűrítést adni ugyan olyan gyújtás mellett ami önmagában már nagy szó. Csak hát kinek van kedve megint szétkapni a motort??

Robevo
2010. 10. 25., 22:18
halkan megjegyeznem. Akinek US piacos kocsija van/ a tobbi piacosrol nem tudok nyilatkozni/ azok figyeljenek oda az E85'el. Specialisan a benzin tank es kornyeke. az ott levo muanyag alkatreszeket megeszi, bele ertven a szuri halot is.
Azt hiszem errol mar irtam itt valahol es tettem fel kepeket is. Egy ket honap hasznalas utan hogy nezett ke a rendszermugy semmi mast nem tesz tonkre. De bizonyos dolgokat ki KELL cserelni ha E85 -el mesz

Robi

hunevo6
2010. 10. 25., 22:21
vajon az én hatosomban mi az amit meg fog enni??

B.Janika
2010. 10. 25., 22:25
:):D
vajon az én hatosomban mi az amit meg fog enni??

ATTILA EVO 7
2010. 10. 26., 06:23
vajon az én hatosomban mi az amit meg fog enni??

A hajtasodat;)

Miki
2010. 10. 26., 06:45
A hajtasodat;)

plusssssz (Az alkohol öl, butít, és nyomorba dönt!:))

berkes
2010. 10. 28., 06:31
plusssssz (Az alkohol öl, butít, és nyomorba dönt!:))

Úgylátszik ez a mondás nem csak orálisan igaz!:):):)

qby2k
2011. 01. 22., 16:29
Dodge ramot (5.7 v8 hemi) alakitott mar vki itt e85 kompatibilisre? Legfokeppen ugy erdekelne hogy ketfele program valaszthato e85 es alap. Kihez forduljak ilyennel? Koszi

HKSTOMEVO9
2011. 01. 22., 17:17
Dodge ramot (5.7 v8 hemi) alakitott mar vki itt e85 kompatibilisre? Legfokeppen ugy erdekelne hogy ketfele program valaszthato e85 es alap. Kihez forduljak ilyennel? Koszi

Volt F150-m,semmit nem kell alakítani rajta.
De a V8 fórumon vannak akik mélyebbre túrtak ebben.

tunyog85
2011. 01. 23., 10:08
Dodge ramot (5.7 v8 hemi) alakitott mar vki itt e85 kompatibilisre? Legfokeppen ugy erdekelne hogy ketfele program valaszthato e85 es alap. Kihez forduljak ilyennel? Koszi

Szerintem sem kell alakítani semmit csak egy etanol átlakítót kell beépíteni, ami pár 10.000 forint és kész.

Dino74
2011. 01. 23., 11:58
Szerintem sem kell alakítani semmit csak egy etanol átlakítót kell beépíteni, ami pár 10.000 forint és kész.
gondolom ilyet is tudsz linkelni...:-\"

gtr
2011. 01. 23., 17:15
Dodge ramot (5.7 v8 hemi) alakitott mar vki itt e85 kompatibilisre? Legfokeppen ugy erdekelne hogy ketfele program valaszthato e85 es alap. Kihez forduljak ilyennel? Koszi
Míéer nem gázt raksz bele, az sokkal költséghatékonyabb.
Én most gázosítok 2 autót is, a8-at meg H2-t.

tunyog85
2011. 01. 23., 17:43
gondolom ilyet is tudsz linkelni...:-"

Olyan jó, hogy ilyen jóindulatú emberek is vannak itt :shock:

tunyog85
2011. 01. 23., 17:47
Amugy csak segíteni akartam és ha be akartam volna linkelni vmit, akkor már meg is tettem volna. Ha legközelebb írok hozzászólást inkább ne olvasd el...

tunyog85
2011. 01. 23., 17:49
Míéer nem gázt raksz bele, az sokkal költséghatékonyabb.
Én most gázosítok 2 autót is, a8-at meg H2-t.

Ha gázzal jársz hogy alakul a teljesítmény a benzinhez képest?

Fapuma8
2011. 01. 23., 18:08
Ha gázzal jársz hogy alakul a teljesítmény a benzinhez képest?

Nekem hengerenkénti befecskendezéses gázom volt 3.0V6-ba.Erő kb ugyanaz sőt, nyomatékosabb volt.

Külön progit írtak rá, mintha E85 vagy versenybenya lenne...

11 litert evet benzinből, 13-at gázból de ugyanazt mente kb.

E85 átalakítás, DCS nagyon sokat alakít át E85-re.
Azzaz ha nem dobozt akartok akkor van sok tapasztalat.
Turbós is és szívó is nála.
Evón keresztül, turbo alfán át V6, pözsó 2.0 gti, bmw 2.5, opel, lancia.....

Dino74
2011. 01. 23., 18:12
de a gáz sok helyet foglal a csomiban, mondjuk ha a ramnál szükséged van a platóra, akkor a gáz dobós.

gtr
2011. 01. 23., 18:52
de a gáz sok helyet foglal a csomiban, mondjuk ha a ramnál szükséged van a platóra, akkor a gáz dobós.
Az a8-ba 80-90L-es pótkeréktartály lesz, a h2-ben meg padló alatti minnél nagyobb 90L megpróbálunk betolni alá.
236/db lesz a beépítés zavoli heng injektoros cucc, ami ha kevés a gáz tud benzint hozzá adagolni hogy ne szegényedjen el a keverék.

Dino74
2011. 01. 23., 18:58
mondjuk így már nem rossz, csak abból indultam ki, hogy a cimbimnek az gmc typhoon-on alíg maradt plató. Mondjuk volt már vagy 15 éve, meg egyszer reptérre rohanva egy gázos dacia jött és nem fért be a csomag :oops:

gtr
2011. 01. 23., 19:13
mondjuk így már nem rossz, csak abból indultam ki, hogy a cimbimnek az gmc typhoon-on alíg maradt plató. Mondjuk volt már vagy 15 éve, meg egyszer reptérre rohanva egy gázos dacia jött és nem fért be a csomag :oops:
A dodge ram-nak azért van platója, meg a legtöbb ember nem használja ki.
Nekünk még 94-95ben volt az akkori új ram pickup 5.9-es mocival, sima kabinos hosszú platós, azon volt hely bőven.
Jól ment a paripa 20-at evett ha finoman mentem vele akkor is meg ha nyomtam akkor is.
Az etanollal nem igazán lehet spórolni a 95-öshöz képest, mert 25-30%-al többet eszik belőle.
Amit mostanában nézegetek az ez:
http://www.microfueler.com/t-product.aspx

Ez minden szarból tud etanolt csinálni, csak az állambácsi a gond vele, hogy nem hiszem hogy nálunk ezt tolerálná ha otthon csinálnám magamnak az E100-at, pedig biztos jól menne vele a gtr.

Viktor
2011. 01. 24., 08:53
Amit mostanában nézegetek az ez:
http://www.microfueler.com/t-product.aspx

Ez minden szarból tud etanolt csinálni, csak az állambácsi a gond vele, hogy nem hiszem hogy nálunk ezt tolerálná ha otthon csinálnám magamnak az E100-at, pedig biztos jól menne vele a gtr.

Ezt mivel kell etetni, hogy előállítsa?
Meg hol áll meg mire bejön? (valószínű vámolni sem lehet, merthogy nem is engedélyeznék, tehát a behozatal is érdekes lehet..)

gtr
2011. 01. 24., 10:09
Ezt mivel kell etetni, hogy előállítsa?
Meg hol áll meg mire bejön? (valószínű vámolni sem lehet, merthogy nem is engedélyeznék, tehát a behozatal is érdekes lehet..)
Mindenféléből csinál alkoholt, a legjobb a nyers cukor, abból heti 1000L-t tud készíteni, de mindenféle hulladékból is tud csinálni.
Pl amerikában a sörgyárak által leadott hulladék sörélesztőből csinálják sokan, de bármilyen alkohol vagy cukor tartalmú dologból esetleg cellulózból meg algából.
Jó lenne egy ilyen masina, a behozást meg tudnám oldani, de csak ha van olcsón bármilyen használható alapanyag bele. Kb3M ft -ba állna meg mire ittvan.

Miki
2011. 01. 24., 10:23
Olyasmi ez mint a Vissza a jövőbe c. filmsorozatban a modernizált erőforrás a fluxuskondenzátornak, ami plutónium helyett már rohadt banánnal is működött?

(Amúgy tuti a jövedéki adó hatálya alá tartozik a cucc, ill. az üzemanyaggyártás.)

SoAk
2011. 01. 24., 10:33
Egy ilyenen már én is gondolkodtam . De ha csak nem találják meg a gépet azon kivül el tudnak vele kapni valahogy? Nem sok közúti ellenőrzésem volt ahol számlát kértek a tank tartalmáról :)

tunyog85
2011. 01. 24., 10:38
Jó kis cucc!

Ha így alakulnak az üzemanyagárak, akkor tuti hozni fognak be ide is ezekből dögivel.

gtr
2011. 01. 24., 10:51
Olyasmi ez mint a Vissza a jövőbe c. filmsorozatban a modernizált erőforrás a fluxuskondenzátornak, ami plutónium helyett már rohadt banánnal is működött?

(Amúgy tuti a jövedéki adó hatálya alá tartozik a cucc, ill. az üzemanyaggyártás.)
Ez így van de az etanolra nincs jövedéki adó jelenleg.
Csakhát gondolom amit a külföldi multinak szabad gyártani azt nekünk nem szabad.

gtr
2011. 01. 24., 10:52
Egy ilyenen már én is gondolkodtam . De ha csak nem találják meg a gépet azon kivül el tudnak vele kapni valahogy? Nem sok közúti ellenőrzésem volt ahol számlát kértek a tank tartalmáról :)
Semmi közük hozzá hogy mit tankoltál, kútnál is lehet etanolt tankolni, a blokkot meg nem kötelező megőrízni a tankolásról.

Dino74
2011. 01. 24., 10:53
igen, csak ha mindenkinek lesz, akkor mibe fog kerülni a cucc amivel eteted?

Viktor
2011. 01. 24., 11:02
Meg az is kérdés mennyi idő alatt lesz kész mondjuk 50 liter belőle, mert ha 2 hónapot kell rá várni akkor nem sokat ér..:)

SoAk
2011. 01. 24., 11:21
Mondjuk én nem találtam a honlapon , de gtr aztmondta heti 1000liter tiszta cukorból, ha a felét tudja hulladékból akkor sem kell 2honapot :D

Viktor
2011. 01. 24., 11:26
Mondjuk én nem találtam a honlapon , de gtr aztmondta heti 1000liter tiszta cukorból, ha a felét tudja hulladékból akkor sem kell 2honapot :D

Ja, elnézést, az kimaradt! Igen, az elég lesz fejenként biztosan!:)
Szóval ezt mennyi cukorból?

SoAk
2011. 01. 24., 12:29
Közben itt találtam leírva , 0-4gallon víz kell 1 gallon üzemanyaghoz , tehát 3-3,5 liter 1liter E100hoz , ha hulladékból állítod elő és nem "Enhanced Feedstock" (ami mondjuk cukor ) akkor 3kwh kell 1 gallonhoz , tehát kb 0,8 kwh 1 literhez . Ez igy kb 35-45 forint per liter E100 . Igy tud kb 260 litert hetente a cucc . Szerintem ez kurva jó, csak ugye az E85höz még kell mellé keverni 15% benzint (ha jól gondolom és ilyen egyszerű , bár eddig még nem botlottam bele az ismertetők között) .

Mondjuk ezt a részt nem értem teljesen, talán csak annyit jelent hogy segítenek és rajtuk keresztül szerzed be a hulladékot vagy csak azzal a cuccal megy amit ők adnak?

http://www.microfueler.com/Efuel/Doc/E-Fuel%20MicrfoFueler%20200%20Series%20datasheet%20R ev09-08a.pdf

Itt a jobb oldalt ahol leírja hogy ők adnak cuccot a géphez .

Dino74
2011. 03. 04., 14:34
http://www.hasznaltauto.hu/auto/subaru/impreza/subaru_impreza_2.5_wrx_sti_top_versio-benzin_bioetanol-4106612

ez hogy van, hogy etanolos is meg benzines is?

Corro
2011. 03. 04., 15:04
http://www.hasznaltauto.hu/auto/subaru/impreza/subaru_impreza_2.5_wrx_sti_top_versio-benzin_bioetanol-4106612

ez hogy van, hogy etanolos is meg benzines is?


Gondolom tudod kapcsolgatni a két "programot".

Dino74
2011. 03. 04., 16:18
azt gondolom, de akkor ki kell fogyasztani csontra?

FQ-400
2011. 03. 04., 21:24
igen

Erikaviking77
2011. 04. 18., 18:13
Milyen injektorokat használtok E85-höz? Mi RC-t vettünk az off gépbe, de elég hamar bedöglött az elektronikája 1-nek (valószínűleg nem az E85-től, mert azzal alig ment mikor elkezdett szarakodni), pedig elvileg az RC-t mondták a legjobbnak.
Most a Siemensket nézegetem, lényegesen olcsóbbak, mint az RC-k. Van róluk tapasztalat?

ricsimae
2011. 04. 18., 18:46
Milyen injektorokat használtok E85-höz? Mi RC-t vettünk az off gépbe, de elég hamar bedöglött az elektronikája 1-nek (valószínűleg nem az E85-től, mert azzal alig ment mikor elkezdett szarakodni), pedig elvileg az RC-t mondták a legjobbnak.
Most a Siemensket nézegetem, lényegesen olcsóbbak, mint az RC-k. Van róluk tapasztalat?

Nekem volt , működött!

HKSTOMEVO9
2011. 04. 18., 19:11
Rc garantált minőség,bemérve minden darab.Szennyeződés nem lehetett?

VGergo
2011. 04. 18., 19:11
Milyen injektorokat használtok E85-höz? Mi RC-t vettünk az off gépbe, de elég hamar bedöglött az elektronikája 1-nek (valószínűleg nem az E85-től, mert azzal alig ment mikor elkezdett szarakodni), pedig elvileg az RC-t mondták a legjobbnak.
Most a Siemensket nézegetem, lényegesen olcsóbbak, mint az RC-k. Van róluk tapasztalat?

Evoba siemens ? Én már láttam de nem volt túl bizalom gerjesztő és nem is plug n play.

gtr
2011. 04. 18., 20:18
Nekem Injector dynamics van, régen ID1000 volt, most ID2000, jól bírja.

Erikaviking77
2011. 04. 18., 20:28
A mi autónk itt off, nem 4G63, hanem 4AGTE.
Elvittük beméretni, elvileg dugulása nincs.
Néha rendesen kinyit, néha csak kevésbé, ezt kivéve szívva-fújva 12V-al teszteltük sokat.
Úgyis nagyobb kell, ha akarunk még többet fújni a motorba azért gondoltunk a Siemensre-mert van raktáron, elvileg még nem volt rá panasz, és az ára is jó.

Jeff_TM
2011. 04. 19., 13:47
Nekem FIC 950 volt eddig, bevallt, ma rakjuk bele a FIC 1450ccm fecsit.

VGergo
2011. 04. 19., 15:54
Nekem FIC 950 volt eddig, bevallt, ma rakjuk bele a FIC 1450ccm fecsit.

FIC jó is ! de a PTE is

eddieDSM
2011. 05. 04., 08:29
FIC-et 4-et összeválogatva, mérési jegyzőkönyvvel lehet venni, az korrekt.
De 1250cc-től BlueMax, annak nagy a DeadTime-ja.

PTE/Delphi USA is korrekt, de sajnos már kínaiak is gyártják, és az eléggé lutri.


FIC jó is ! de a PTE is

Fapuma8
2011. 05. 04., 14:51
FIC-et 4-et összeválogatva, mérési jegyzőkönyvvel lehet venni, az korrekt.
De 1250cc-től BlueMax, annak nagy a DeadTime-ja.

PTE/Delphi USA is korrekt, de sajnos már kínaiak is gyártják, és az eléggé lutri.

Nekem ebből van 1850-es.
"De 1250cc-től BlueMax, annak nagy a DeadTime-ja."

gtr
2011. 05. 04., 23:20
A gtr motorjának az életet jelenti az etanol, meg az életben maradást, a a jobb hűtőhatás meg a magasabb oktánszám miatt, kb a sokszor drágább versenybenzinekkel megegyező teljesítményt nyújt, és akkor a kevesebb koromról se feledkezzünk meg meg a jóval tisztább üzemről, és nem büdös hanem szinte illatos, benzinnel kat nélkül nagyon büdös leengedett ablaknál szinte meg lehet fulladni benne és 20km után vastagon korom fekete az egész hátulja.
NEm tervezem hogy valaha is benzinnel megy még a paripa.

VGergo
2011. 05. 05., 09:10
Evo 9 en is nagyon komoly a különbség ha E85 re van progizva !

RSTom
2011. 05. 05., 13:15
Stockholmban beszélgettem taxisokkal, gyárilag E85re állított autókat használtak, elég sokat, de azt mondták, hogy a normál benzines motor elmegy nekik simán 450-500e kmt, addig a gyári E85ösök kifeküdtek 200 körül...persze garis motorcsere, de nem 1 autóval történt ez, ja és különböző márkák voltak.

amúgy árban már alig van különbség a benzin és az E85 között

Dino74
2011. 05. 05., 13:25
A cimbim beleöntötte a v6 tuaregébe az ethanolt és úgy kocsikázik vele hetek óta. Nem kéne azzal valamit csinálni? Azt mondja, hogy többet kajol neki 2-3 literrel

VGergo
2011. 05. 05., 13:49
Mit jelent az h kifeküdtek ? Mi volt a probléma ?

RSTom
2011. 05. 05., 14:44
Mit jelent az h kifeküdtek ? Mi volt a probléma ?
Megette a motorbelsőt...ők így fogalmaztak.....garanciális motorcsere lett a megoldás (többnyire Volvo és Merci)

Fapuma8
2011. 05. 05., 14:56
Stockholmban beszélgettem taxisokkal, gyárilag E85re állított autókat használtak, elég sokat, de azt mondták, hogy a normál benzines motor elmegy nekik simán 450-500e kmt, addig a gyári E85ösök kifeküdtek 200 körül...persze garis motorcsere, de nem 1 autóval történt ez, ja és különböző márkák voltak.

amúgy árban már alig van különbség a benzin és az E85 között

100FT nem rossz, bár ha nem teljesítmény autózni akarok akkor dízel vagy gázos valóban olcsóbb.

azaz a gázos a legolcsóbb...hengerenkénti injektoros egyedi progis az király, sok helyen 180-ért van gáz....V6-al mentem és jó volt.

e85 nekem 2 évente walbrot eszik csak meg, de ezt is tárgyaltuk már hogy van erre jobb pumpa is.

gtr
2011. 05. 05., 21:51
Mondj legalább pár helyet nekem ahol van 180-ért gáz.
Én a legolcsóbban 204-ért tankolok.

Fapuma8
2011. 05. 05., 22:10
Mondj legalább pár helyet nekem ahol van 180-ért gáz.
Én a legolcsóbban 204-ért tankolok.

Jász-Nagykun-Szolnok megyéből említette munkatársam kis magánkút Jászfényszarun pl.
Nem sokat érsz vele, de vidéken még 200 alatt van, 188 körül láttam sümegről jövet valahol múlthéten...de azt nem tudom.

Miki
2011. 05. 06., 11:51
http://holtankoljak.hu

Itt nem nagyon látok én sem 200 alatt.

RSTom
2011. 05. 06., 11:56
100FT nem rossz, bár ha nem teljesítmény autózni akarok akkor dízel vagy gázos valóban olcsóbb.

azaz a gázos a legolcsóbb...hengerenkénti injektoros egyedi progis az király, sok helyen 180-ért van gáz....V6-al mentem és jó volt.

e85 nekem 2 évente walbrot eszik csak meg, de ezt is tárgyaltuk már hogy van erre jobb pumpa is.

Nem így értettem, hanem hogy ott ahol elterjedt az E85 ott megemelik az adót rajta és akkor nincs nagy különbség a benzin vagy eközött árban. Svédeknél is ez van, már tök drága lett az E85.....ha nálunk is sokan átálnak akkor majd emelik szépen az árat :-(

simigeri
2011. 05. 06., 12:01
http://holtankoljak.hu

Itt nem nagyon látok én sem 200 alatt.
Nincs olyan kereső, ami a prémium (99-100 oktán) benzinekre is szűrhető?

Dino74
2011. 05. 06., 12:04
Nem így értettem, hanem hogy ott ahol elterjedt az E85 ott megemelik az adót rajta és akkor nincs nagy különbség a benzin vagy eközött árban. Svédeknél is ez van, már tök drága lett az E85.....ha nálunk is sokan átálnak akkor majd emelik szépen az árat :-(

csak itthon az a baj, hogy ha egy evoval indulsz annyira meg kell tervezned a tankolást mint anno a f1-ben, a környező országokról nem is beszélve

RSTom
2011. 05. 06., 12:49
annyira meg kell tervezned a tankolást mint anno a f1-ben
:D

VGergo
2011. 05. 06., 14:30
Nem így értettem, hanem hogy ott ahol elterjedt az E85 ott megemelik az adót rajta és akkor nincs nagy különbség a benzin vagy eközött árban. Svédeknél is ez van, már tök drága lett az E85.....ha nálunk is sokan átálnak akkor majd emelik szépen az árat :-(

Fogyasztás különbséget is hozzá adom akkor pont belőtték 95ös benzin árára, de tudásban bőven a 100as oktán felett van.

MES-Racing
2011. 06. 29., 11:37
http://totalcar.hu/magazin/hirek/2011/06/29/vege_az_olcso_alkoholos_autozasnak/

Mike
2011. 06. 29., 12:46
http://totalcar.hu/magazin/hirek/2011/06/29/vege_az_olcso_alkoholos_autozasnak/


Igen sajnos ezt el is fogadták hétfőn +40.-/liter(jöv.adó)

Miki
2011. 06. 29., 12:47
A versenybenzinnél még mindig olcsóbb :-\"

B.Janika
2011. 06. 29., 18:50
A versenybenzinnél még mindig olcsóbb :-\"

És szerintem jobb is.

Richie
2011. 06. 30., 08:41
Miért van az hogy ha valami kicsit is jó ebben az országban azt egyből el kell pusztítani...

VGergo
2011. 06. 30., 08:52
Miért van az hogy ha valami kicsit is jó ebben az országban azt egyből el kell pusztítani...

Meglátták benne a pénzt :) Pedig jó kis üzemanyag..

Richie
2011. 06. 30., 11:13
Meglátták benne a pénzt :) Pedig jó kis üzemanyag..

Mostanában egyre többet gondolok rá én is. :twisted: Mooreee Poooooowwwweeeerrr!!! :mrgreen:

MES-Racing
2011. 09. 21., 09:01
érdemes kicsit jobban odafigyelni:

Az E85-öt használók figyelmébe ajánlom a következő észrevételeket,amiket Powered Ákival mindketten megtapasztaltunk,a saját ill. az etanolos programmal futó autóinkon .....
Ez a nem kis probléma a megszokotthoz képest megnövekedett fogyasztás(+2-2,5L),ami kb. idén tavasztól lett hangsúlyos.
Ezt alátámasztja a szintén mindkettőnk által megtapasztalt,szegény keverékes ,kis terheléses motorüzemekhez tartozó "hebrákolás",ami egy nyitottabb kipufogó rendszerből jól kihallható,és nem zavaró minimális rángatózás is kísérheti....
A tavalyi benzin-lambda táblákat is idén nyárra dúsabra kellett állítani,hogy minden motorüzem tökéletes legyen...
Ezekből az következik,hogy az E85-ben nincsen benne a 15% benzin,hanem csak a töredéke(talán-2-5%,ha van egyáltalán),és a nyári nagy párolgása miatt ráadásúl mocskosúl vízezik!! A minősége kútanként erősen változó,de sajna eddig még nem jöttem rá,hogy konkrétan melyik kutaknál tuti szar ill. tuti jobb a minőség...
Nálam a 20L E85-höz 2 liter 95-ös benzint takonlva,visszatértek a régebben megszokott és reális fogyasztások ...
Megintcsak ugyan oda jukadunk ki: Mocskosúl átvagyunk baszva az árától kezdve a minőségig mindennel,patkánylyukban élünk...

http://www.powerfanatics.com/forum/viewtopic.php?t=415

ricsimae
2011. 09. 21., 10:07
érdemes kicsit jobban odafigyelni:

Az E85-öt használók figyelmébe ajánlom a következő észrevételeket,amiket Powered Ákival mindketten megtapasztaltunk,a saját ill. az etanolos programmal futó autóinkon .....
Ez a nem kis probléma a megszokotthoz képest megnövekedett fogyasztás(+2-2,5L),ami kb. idén tavasztól lett hangsúlyos.
Ezt alátámasztja a szintén mindkettőnk által megtapasztalt,szegény keverékes ,kis terheléses motorüzemekhez tartozó "hebrákolás",ami egy nyitottabb kipufogó rendszerből jól kihallható,és nem zavaró minimális rángatózás is kísérheti....
A tavalyi benzin-lambda táblákat is idén nyárra dúsabra kellett állítani,hogy minden motorüzem tökéletes legyen...
Ezekből az következik,hogy az E85-ben nincsen benne a 15% benzin,hanem csak a töredéke(talán-2-5%,ha van egyáltalán),és a nyári nagy párolgása miatt ráadásúl mocskosúl vízezik!! A minősége kútanként erősen változó,de sajna eddig még nem jöttem rá,hogy konkrétan melyik kutaknál tuti szar ill. tuti jobb a minőség...
Nálam a 20L E85-höz 2 liter 95-ös benzint takonlva,visszatértek a régebben megszokott és reális fogyasztások ...
Megintcsak ugyan oda jukadunk ki: Mocskosúl átvagyunk baszva az árától kezdve a minőségig mindennel,patkánylyukban élünk...

http://www.powerfanatics.com/forum/viewtopic.php?t=415


Kemény....thumbs_down

Corro
2011. 09. 21., 10:18
Pár hete én vissza is álltam benzinre, mert enyhén szólva nem érte meg az e85, érthetetlenül sokat evett az S2, a már nem éppen olcsó alkoholból.



érdemes kicsit jobban odafigyelni:

Az E85-öt használók figyelmébe ajánlom a következő észrevételeket,amiket Powered Ákival mindketten megtapasztaltunk,a saját ill. az etanolos programmal futó autóinkon .....
Ez a nem kis probléma a megszokotthoz képest megnövekedett fogyasztás(+2-2,5L),ami kb. idén tavasztól lett hangsúlyos.
Ezt alátámasztja a szintén mindkettőnk által megtapasztalt,szegény keverékes ,kis terheléses motorüzemekhez tartozó "hebrákolás",ami egy nyitottabb kipufogó rendszerből jól kihallható,és nem zavaró minimális rángatózás is kísérheti....
A tavalyi benzin-lambda táblákat is idén nyárra dúsabra kellett állítani,hogy minden motorüzem tökéletes legyen...
Ezekből az következik,hogy az E85-ben nincsen benne a 15% benzin,hanem csak a töredéke(talán-2-5%,ha van egyáltalán),és a nyári nagy párolgása miatt ráadásúl mocskosúl vízezik!! A minősége kútanként erősen változó,de sajna eddig még nem jöttem rá,hogy konkrétan melyik kutaknál tuti szar ill. tuti jobb a minőség...
Nálam a 20L E85-höz 2 liter 95-ös benzint takonlva,visszatértek a régebben megszokott és reális fogyasztások ...
Megintcsak ugyan oda jukadunk ki: Mocskosúl átvagyunk baszva az árától kezdve a minőségig mindennel,patkánylyukban élünk...

http://www.powerfanatics.com/forum/viewtopic.php?t=415

Miki
2011. 09. 21., 11:02
Én meg ezért nem állok át az E85-re.

MES-Racing
2011. 09. 21., 12:54
Quick Fuel E-85 Fuel Test Tube

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/QUICK-FUEL-E-85-FUELS-ALCOHOL-ETHANOL-TESTER-TEST-TUBE-/360393810103?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item53e92520b7#ht_1765wt_947

Tomó
2011. 09. 21., 21:30
Szezon elején is saját keverékkel mentek a nagyok, mert a kúton mindig mást kaptak... :(

Az meg, hogy drága lesz amint lesz rendes kereslet egyértelmű volt. (Magyarország, így szeretlek)

Richie
2012. 04. 24., 12:05
Kicsit leült a téma, mi újság aki e85-tal megy? Még mindíg nagyon változó a minősége?

Erikaviking77
2012. 04. 24., 20:52
Én nem tapasztalatam ilyet. Csak a versenyautóban használjuk, a Corolla jó étvággyal fogyasztja km-ként a ~1 l-t.


Kicsit leült a téma, mi újság aki e85-tal megy? Még mindíg nagyon változó a minősége?

B.Janika
2012. 04. 24., 21:00
Én nem tapasztalatam ilyet. Csak a versenyautóban használjuk, a Corolla jó étvággyal fogyasztja km-ként a ~1 l-t.

Én sem vettem észre változásokat a külömböző kutak között. Van bent egy szélessávú szonda,ha nagy eltérések lennének látnám.

VGergo
2012. 04. 24., 21:13
Agipon jó az E85 ! Evo szereti ;)

Coppermine
2012. 04. 26., 10:30
Agipon jó az E85 ! Evo szereti ;)

én is múltkor agip-on adtam neki felesbe e85-öt, de valahogy picit erőtlenebb lett tőle, mintha a gázreakció megnőtt volna:-k

-C0pp3rM!n3-

FQ-400
2012. 04. 26., 11:36
Mert a feles sok neki. 70-30-ba told bele benzin (95-öS) javára, úgy javulni fog a dolog: Mi minden autóban úgy használjuk, programozás nélkül, és semmi probléma nincs velük.
Ezzel a keverési aránnyal 98 körüli oktán jön ki, de jobban megy mint sima 98-assal.

Coppermine
2012. 04. 26., 14:13
Mert a feles sok neki. 70-30-ba told bele benzin (95-öS) javára, úgy javulni fog a dolog: Mi minden autóban úgy használjuk, programozás nélkül, és semmi probléma nincs velük.
Ezzel a keverési aránnyal 98 körüli oktán jön ki, de jobban megy mint sima 98-assal.

áhá, így világos. kipróbálom, köszi thumbs_up :)

-C0pp3rM!n3-

Miki
2012. 04. 26., 16:40
Azért szerintem olvasd el végig a topicot, mielőtt csak úgy etanoloznál...

gtr
2012. 05. 11., 00:05
Nem vett észre bárki minőségi eltérést e85-el, tavalyhoz képest?
Az autóm egyszerűen kb fél sec-el konstans lassabban megy 300-ig mint tavaly.
Ami még furcsa hogy van elég üzemanyag az af correction 100% (más autónál 0) körül van még alá is be tud menni teljes nyomáson, tavaly meg éppen hogy befért 110-115%-ba közel volt ahhoz hogy kevés legyen mert 120% felett elkezd szegényedni az afr.
Elvileg minden változatlan tavaly óta a kocsin mégis lassabb 200-ig, meg 250-ig, 3 tizeddel 300-ig meg 5tizeddel.
Nem tudok másra gondolni mint hogy szarabb az e85 mint tavaly esetleg több benne az ocsmány 95-ös benya mint kéne. Ha több a benzin benne akkor kevesebb kell belőle ezért lehet most jobban elég az üzemanyag mint a múlt évben.
Ami még változott hogy tavaly vége felé már kifújt a kipufogóm egy kicsit a titan y cső egyik hegesztése elengedett ez meg lett heggesztve, meg friss olaj lett betöltve a motorba de ugyanaz mint volt.
A program lényegében változatlan és szerintem már nem tudom tovább tökéletesíteni, a max nyomáson megy a max gyújtással ahol még nincs knock.
Az utolsó remény még némi erő előcsalogatására a wg actuatorok rúdjának rövidebbre állítása amitöl kb 2 tizeddel többet ki tud tartani jó esetben, talán ki tudná tartani a 2bart a mostani 1.8bar helyett 7000-nél.

ricsimae
2012. 05. 11., 09:03
Nem vett észre bárki minőségi eltérést e85-el, tavalyhoz képest?
Az autóm egyszerűen kb fél sec-el konstans lassabban megy 300-ig mint tavaly.
Ami még furcsa hogy van elég üzemanyag az af correction 100% (más autónál 0) körül van még alá is be tud menni teljes nyomáson, tavaly meg éppen hogy befért 110-115%-ba közel volt ahhoz hogy kevés legyen mert 120% felett elkezd szegényedni az afr.
Elvileg minden változatlan tavaly óta a kocsin mégis lassabb 200-ig, meg 250-ig, 3 tizeddel 300-ig meg 5tizeddel.
Nem tudok másra gondolni mint hogy szarabb az e85 mint tavaly esetleg több benne az ocsmány 95-ös benya mint kéne. Ha több a benzin benne akkor kevesebb kell belőle ezért lehet most jobban elég az üzemanyag mint a múlt évben.
Ami még változott hogy tavaly vége felé már kifújt a kipufogóm egy kicsit a titan y cső egyik hegesztése elengedett ez meg lett heggesztve, meg friss olaj lett betöltve a motorba de ugyanaz mint volt.
A program lényegében változatlan és szerintem már nem tudom tovább tökéletesíteni, a max nyomáson megy a max gyújtással ahol még nincs knock.
Az utolsó remény még némi erő előcsalogatására a wg actuatorok rúdjának rövidebbre állítása amitöl kb 2 tizeddel többet ki tud tartani jó esetben, talán ki tudná tartani a 2bart a mostani 1.8bar helyett 7000-nél.



vagy csak farad a technikad.:confused:

gtr
2012. 05. 11., 10:23
vagy csak farad a technikad.:confused:
kb 6e km van benne motorépítés óta.
Gondolod ezalatt már el kéne fáradnia?

peterz81
2012. 05. 11., 11:30
Bocsi,hogy bele vau! Ez valami verseny autó,negyedmérföldes szörnyeteg? Mert különben nem teljessen értem,hogy miért ilyen fontos ez a néhány tized. Mert utcán nem hiszem,hogy hamar van ellenfeled. Szerintem a leirásodból kiindulva elég hegyes motorod van,nem lehet hogy valami elfáradt belül? Elég nagy terhelést kaphat ha 300 at fut!:mrgreen: (szelepfészek beégett a repedt kipufogó miatt vagy vmi hasoló?) Üdv.Petya

ricsimae
2012. 05. 11., 12:19
kb 6e km van benne motorépítés óta.
Gondolod ezalatt már el kéne fáradnia?


Nem egy Subaru mondjuk ami hullik ,de versenykilóméter számít leginkább ,amiből va rendesen a kocsidban.
Az enyémbe is kb annyi van , és már a felénél túl van a szakemberek szerint.

ui: remélem nincs igazam.

Corro
2012. 05. 11., 12:43
Nem vett észre bárki minőségi eltérést e85-el, tavalyhoz képest?
Az autóm egyszerűen kb fél sec-el konstans lassabban megy 300-ig mint tavaly.
Ami még furcsa hogy van elég üzemanyag az af correction 100% (más autónál 0) körül van még alá is be tud menni teljes nyomáson, tavaly meg éppen hogy befért 110-115%-ba közel volt ahhoz hogy kevés legyen mert 120% felett elkezd szegényedni az afr.
Elvileg minden változatlan tavaly óta a kocsin mégis lassabb 200-ig, meg 250-ig, 3 tizeddel 300-ig meg 5tizeddel.
Nem tudok másra gondolni mint hogy szarabb az e85 mint tavaly esetleg több benne az ocsmány 95-ös benya mint kéne. Ha több a benzin benne akkor kevesebb kell belőle ezért lehet most jobban elég az üzemanyag mint a múlt évben.
Ami még változott hogy tavaly vége felé már kifújt a kipufogóm egy kicsit a titan y cső egyik hegesztése elengedett ez meg lett heggesztve, meg friss olaj lett betöltve a motorba de ugyanaz mint volt.
A program lényegében változatlan és szerintem már nem tudom tovább tökéletesíteni, a max nyomáson megy a max gyújtással ahol még nincs knock.
Az utolsó remény még némi erő előcsalogatására a wg actuatorok rúdjának rövidebbre állítása amitöl kb 2 tizeddel többet ki tud tartani jó esetben, talán ki tudná tartani a 2bart a mostani 1.8bar helyett 7000-nél.

A program tök ugyan az? A gyújtás korrekció megegyezik a tavalyival?

B.Janika
2012. 05. 11., 18:08
Télen az etanol benzintartalma 20-25 % ,ellentétben a nyári 15%-al. Kérdés hogy mikor állnak át,mennyire fogy most a nagy áremelés óta. Lehet hogy még van a télen legyártottból.

FQ-400
2012. 05. 11., 18:58
Szerintem a leirásodból kiindulva elég hegyes motorod van,nem lehet hogy valami elfáradt belül?
:D
gtr, padra mikor viszed el az új configgal? Maszíroz a gondolat, hogy mit tud a vas, meg van-e a 4 számjegyes lóerő?

EVO-010
2012. 05. 11., 20:36
...... Kérdés hogy mikor állnak át,mennyire fogy most a nagy áremelés óta. Lehet hogy még van a télen legyártottból.

ilyen árak mellett ez szinte biztos

gtr
2012. 05. 11., 23:49
Bocsi,hogy bele vau! Ez valami verseny autó,negyedmérföldes szörnyeteg? Mert különben nem teljessen értem,hogy miért ilyen fontos ez a néhány tized. Mert utcán nem hiszem,hogy hamar van ellenfeled. Szerintem a leirásodból kiindulva elég hegyes motorod van,nem lehet hogy valami elfáradt belül? Elég nagy terhelést kaphat ha 300 at fut!:mrgreen: (szelepfészek beégett a repedt kipufogó miatt vagy vmi hasoló?) Üdv.Petya
Egyszerű utcai autó, full nehéz, komfortos is önmagához képest.
Nem érdekes a néhány tized bár az egyik célom az volt vele hogy 1/4mile-n megfussa bármikor min a 9.9s -es időt, de ez nem megy, ha egyszer sikerül egy ilyet futni be is fejeztem a gyorsulást annyira nem érdekel, de bosszant hogy közel a cél és nem mindig sikerül az se a drag pályán. 14fokban tud jól rajtolni a kocsi, 18 fokban már nem 20 fok felett meg már gyengébb a meleg miatt. Amikor először kimentem idén vele a garázsból a tavalyi szesz volt még benne mintha jobban ment volna azzal a pár tizeddel és az üzemanyag is jobban határon volt.
Amúgy nem 300-at fut hanem kb 345-350 a vége de ezt nem fogom kipróbálni, 335-nél elvettem a gázt, 23sec alatt volt 330-on csodát tesz a e85 vele. 17.2s 300-ra de az átlag 17.5s körül mostanság meg 18s vagy 17.9s, tényleg nem lényeg egyébként csak jó lenne már a 9seces célt teljesíteni min egyszer pályán utána nem érdekel a dolog és koptatom a toyo-imat a hringen, mert nem férek a sok gumitól a garázsban. Egy kevéske power hiányzik csak és nem tudom honnan lehetne előcsalogatni.

gtr
2012. 05. 11., 23:55
:D
gtr, padra mikor viszed el az új configgal? Maszíroz a gondolat, hogy mit tud a vas, meg van-e a 4 számjegyes lóerő?

Honnan lenne, ilyenről nem is álmodoztam, de azért a földön maradva a 800-850 reális lónak örülnék meg kb 1000nm lehet. HA nincs annyi az se érdekel de szerintem van , gyári turbóval mértek 805nm-t 1.3baros nyomáscsúcs volt és egy bart tartott ki 7000-nél 603Le volt a max, utána én még emeltem 1.45bar-ra és 1.15bar-t ki tudott tartani, az biztos volt egy pár plussz lóerő. Most meg 2baron megyek és 1.8bart tart ki, ha ki tudná tartani a 2bart akkor menne jól, a gyújtásom most sokkal több mint régen azonos nyomáson, pl 1baros min nyomáson a 0-ás mappal 30-31fok(ezt 0 knockal tudja) minden fokozat végén régen ez max 20-22fok volt, most ezt 2baros 5-ös mapon tudja.

gtr
2012. 05. 11., 23:59
A program tök ugyan az? A gyújtás korrekció megegyezik a tavalyival?

Tök ugyanaz volt a program apró változtatások vannak de nem érinti a gyújtást meg a főbb dolgokat, csak a SD ve táblán módosítgatok néha kicsit, tökéletesítem mindig egy keveset hogy az af corretion-ok minden fordulaton és minden tartományban közeledjenek a 100-as értékhez. Ez nem befolyásol semmit. Ahol visszavettem 1 fokot a gyújtásból az a 0-ás map ami 1baron fut és volt egy pici knock azt eltűntettem ez nem érinti a nagy terheléses üzemet.

gtr
2012. 05. 12., 00:05
Nem egy Subaru mondjuk ami hullik ,de versenykilóméter számít leginkább ,amiből va rendesen a kocsidban.
Az enyémbe is kb annyi van , és már a felénél túl van a szakemberek szerint.

ui: remélem nincs igazam.

Reméljük nincs igazad, azért más utcán hűvösebb időben adni neki max 20-25sec terhelést meg más pályán melegben nyomni neki 20 percen keresztül pihenés nélkül alacsony hűtőhatás mellett.
Szépen működik a kocsi egyébként, már amennyire finoman működhet egy 800Le körüli autó.
Ha kész a Lacié jó lenne padra vinni kiváncsiság képpen.
Már tudom míért olyan káosz a kocsija af coorection ügyileg, mert talán a tengely miatt alapjárton és kis terhelésen jóval kisebb a vákum MAP érték mint nekem ezért viselkedik tök máshogy. Jó lenne tudni mit tud az övé tengellyel meg vélhetően kicsit jobb turbókkal.

gtr
2012. 05. 12., 00:20
Ha valaki tud németből hozni nekem 40-50L e85-öt azt kérem szóljon, kipróbálnám hogy azzal hogy szuperál a gép. Legkésőbb jövő márciusban én is kipróbálhatom mert viszem ki vizsgára, amitől egy kicsit félek azért bár le van zsírozva de azért mégiscsak nem itthon van.
Amikor tavaly itt volt egy német csóka tuningoltatni a gtr-jét azt mondta hogy sokkal jobb a kinti e85 kevesebb knock és jobban ment vele mint az itthonival, de nem volt rendes vbox mérése.

Miki
2012. 05. 12., 08:21
Ha valaki tud németből hozni nekem 40-50L e85-öt azt kérem szóljon, kipróbálnám hogy azzal hogy szuperál a gép. Legkésőbb jövő márciusban én is kipróbálhatom mert viszem ki vizsgára, amitől egy kicsit félek azért bár le van zsírozva de azért mégiscsak nem itthon van.
Amikor tavaly itt volt egy német csóka tuningoltatni a gtr-jét azt mondta hogy sokkal jobb a kinti e85 kevesebb knock és jobban ment vele mint az itthonival, de nem volt rendes vbox mérése.

Ha adsz két kannát, júniusban hozok :very_drunk:

simigeri
2012. 05. 12., 08:52
Ha adsz két kannát, júniusban hozok :very_drunk:

Jövedékiadó köteles terméket akarsz "becsempészni"?

peterz81
2012. 05. 12., 08:52
Egyszerű utcai autó, full nehéz, komfortos is önmagához képest.
Nem érdekes a néhány tized bár az egyik célom az volt vele hogy 1/4mile-n megfussa bármikor min a 9.9s -es időt, de ez nem megy, ha egyszer sikerül egy ilyet futni be is fejeztem a gyorsulást annyira nem érdekel, de bosszant hogy közel a cél és nem mindig sikerül az se a drag pályán. 14fokban tud jól rajtolni a kocsi, 18 fokban már nem 20 fok felett meg már gyengébb a meleg miatt. Amikor először kimentem idén vele a garázsból a tavalyi szesz volt még benne mintha jobban ment volna azzal a pár tizeddel és az üzemanyag is jobban határon volt.
Amúgy nem 300-at fut hanem kb 345-350 a vége de ezt nem fogom kipróbálni, 335-nél elvettem a gázt, 23sec alatt volt 330-on csodát tesz a e85 vele. 17.2s 300-ra de az átlag 17.5s körül mostanság meg 18s vagy 17.9s, tényleg nem lényeg egyébként csak jó lenne már a 9seces célt teljesíteni min egyszer pályán utána nem érdekel a dolog és koptatom a toyo-imat a hringen, mert nem férek a sok gumitól a garázsban. Egy kevéske power hiányzik csak és nem tudom honnan lehetne előcsalogatni.

Aha értem,full utcai autó:-k! Akkor a nejem suzukia az mi??4 kerekü esernyö?:highly_amused: Ja és bocsi,hogy leszoltam az autódat,hogy 300 at fut,egyszerü halandó vagyok,jó ha 260 at fut az evom és nem hullik szét,tudom te akkor még csak talán a 4. végét forgatod!=D> És igazad van engem is bosszantana,ha ilyen utcai talicskával kellene járnom!:very_drunk: Viccet férretéve,remélem megtalálod azt a néhány tizedet,elismerésem biztos sok munkád van benne és sok sikert hozzá! Grat!thumbs_up Üdv: Petya:mrgreen:

gtr
2012. 05. 12., 11:32
Jövedékiadó köteles terméket akarsz "becsempészni"?Már miért tenne ilyet.Ha van pl agipos blokk akkor lehet nálad kannába üzemanyag.

gtr
2012. 05. 12., 11:42
Aha értem,full utcai autó:-k! Akkor a nejem suzukia az mi??4 kerekü esernyö?:highly_amused: Ja és bocsi,hogy leszoltam az autódat,hogy 300 at fut,egyszerü halandó vagyok,jó ha 260 at fut az evom és nem hullik szét,tudom te akkor még csak talán a 4. végét forgatod!=D> És igazad van engem is bosszantana,ha ilyen utcai talicskával kellene járnom!:very_drunk: Viccet férretéve,remélem megtalálod azt a néhány tizedet,elismerésem biztos sok munkád van benne és sok sikert hozzá! Grat!thumbs_up Üdv: Petya:mrgreen:
Az igazság az hogy anyagi meg egyéb okok miatt idén nem tudok vele sokat foglalkozni, de ha már van és ennyi pénzt belelocsoltam akkor szeretném kihozni belőle amit lehet. Egyébként 240 körül rakja a 6.-at, nagyon rövid a váltója ezért megy keveset végre mert leforog a motor.

Coppermine
2012. 05. 12., 13:14
Ha adsz két kannát, júniusban hozok :very_drunk:

augusztus környékén én is megyek ki friccekhez egy hétre, céges kombi volvóba befér, ha vkinek kell :)

-C0pp3rM!n3-

simigeri
2012. 05. 12., 14:26
Már miért tenne ilyet.Ha van pl agipos blokk akkor lehet nálad kannába üzemanyag.

Utas tájékoztató az utasok személyi poggyászában behozott üzemanyag jövedéki adó mentességének megállapításához
Az utasok személyi poggyászában importált termékek általános forgalmi adó árjövedéki adó mentességéről szóló 2008. évi LXVIll. törvény 4.§-a értelmében az üzemanyag behozatal mentes lehet a jövedéki adó megfizetése alól, amennyiben a behozatal időpontjában a kővetkező feltételek mindegyike teljesül:
1.) A behozatal kizárólag alkalmi jellegű! A behozatal nem egy sorozat részeként valósul meg, hanem alkalomszerűen történik, legfeljebb hét naponként 1 alkalommal (ezzel kapcsolatban ld. 3. feltétel). Ebből kifolyólag nem minősül alkalmi jellegűnek — és a feltétel nem teljesül — ha a behozatal valamilyen rendszerességgel történik. Tehát egy héten belül többször, rövid időközönként, pl.: naponta, kétnaponta, vagy akár három-négynaponta
2.) Az üzemanyagot személyes használatra hozzák be!
Személyes használatának tekinthető az az üzemanyag mennyiség, amely a magánszemély által az utazáshoz használt gépjármű szabványos üzemanyagtartályában található, valamint a 10 litert meg nem haladó mennyiségű, hordozható tartályban/kannában tárolt üzemanyag
3.) Az üzemanyagnak sem a mennyisége sem a jellege nem utal kereskedelmi mennyiségű behozatalra! A nem kereskedelmi jellegű behozatal akkor valósul meg, ha a behozott üzemanyag személyes vagy családi használatra szolgál, és a behozatal rendszeressége hét naponként az egy alkalmat nem haladja meg.
Amennyiben a feltételek valamelyike nem teljesül, az üzemanyag csak az általános forgalmi adó és jövedéki adó megfizetése után hozható be Magyarország területére!

peterz81
2012. 05. 12., 14:46
Utas tájékoztató az utasok személyi poggyászában behozott üzemanyag jövedéki adó mentességének megállapításához
Az utasok személyi poggyászában importált termékek általános forgalmi adó árjövedéki adó mentességéről szóló 2008. évi LXVIll. törvény 4.§-a értelmében az üzemanyag behozatal mentes lehet a jövedéki adó megfizetése alól, amennyiben a behozatal időpontjában a kővetkező feltételek mindegyike teljesül:
1.) A behozatal kizárólag alkalmi jellegű! A behozatal nem egy sorozat részeként valósul meg, hanem alkalomszerűen történik, legfeljebb hét naponként 1 alkalommal (ezzel kapcsolatban ld. 3. feltétel). Ebből kifolyólag nem minősül alkalmi jellegűnek — és a feltétel nem teljesül — ha a behozatal valamilyen rendszerességgel történik. Tehát egy héten belül többször, rövid időközönként, pl.: naponta, kétnaponta, vagy akár három-négynaponta
2.) Az üzemanyagot személyes használatra hozzák be!
Személyes használatának tekinthető az az üzemanyag mennyiség, amely a magánszemély által az utazáshoz használt gépjármű szabványos üzemanyagtartályában található, valamint a 10 litert meg nem haladó mennyiségű, hordozható tartályban/kannában tárolt üzemanyag
3.) Az üzemanyagnak sem a mennyisége sem a jellege nem utal kereskedelmi mennyiségű behozatalra! A nem kereskedelmi jellegű behozatal akkor valósul meg, ha a behozott üzemanyag személyes vagy családi használatra szolgál, és a behozatal rendszeressége hét naponként az egy alkalmat nem haladja meg.
Amennyiben a feltételek valamelyike nem teljesül, az üzemanyag csak az általános forgalmi adó és jövedéki adó megfizetése után hozható be Magyarország területére!

Jó nyakatekert. :-k

simigeri
2012. 05. 12., 15:17
Jó nyakatekert. :-k

Gondolom ez főleg az Ukrán behozatalra lett kitalálva, s nem nagyon nézik az Osztrák határon.
De ha mégis...

bajno
2012. 05. 12., 20:35
Gondolom ez főleg az Ukrán behozatalra lett kitalálva, s nem nagyon nézik az Osztrák határon.
De ha mégis...

Az Osztrak hataron eleg sokszor szokott teljes atvizsgalos,kipakolos nezelödes lenni...

hunevo6
2012. 05. 12., 20:56
én azon vagyok felháborodva, hogy amikor ez a cefre debütált még kb 120 forint volt a különbség a 95-ös benzinhez képest árban, úgy, hogy akkor a benya "csak" kb 300 forint körül volt. Ezt az árdifferenciát mostanra sikerült 50 forintra szűkíteni. Hogy a rákba??

Sikerült az üzemanyag kartellnek megint elérnie, hogy mivel kb 25-30%-al többet eszik a kocsid belőle, ne is jöhessen szóba mint alternatív üzem anyag. (tisztában vagyok vele, hogy jövedéki adó emelés volt a hivatalos ok)

Biztos vagyok benne, hogy ha holnap egy feltaláló rá jön hogy kell nyári kukaléből egy forintos adalékkal üzemanyagot csinálni akkor az is 400 forint/liter lesz egy év alatt....

simigeri
2012. 05. 12., 21:53
Sikerült az üzemanyag kartellnek megint elérnie, hogy mivel kb 25-30%-al többet eszik a kocsid belőle, ne is jöhessen szóba mint alternatív üzem anyag. (tisztában vagyok vele, hogy jövedéki adó emelés volt a hivatalos ok)


Én arra lennék kiváncsi, hogy ez üa kartell, vagy pénzéhes állam?

hunevo6
2012. 05. 12., 22:36
Én arra lennék kiváncsi, hogy ez üa kartell, vagy pénzéhes állam?

én azt gondolom, hogy a kőolaj kitermelők/finomítók alapvető érdekét sérti minden alternatív üzemanyag. Ha az E85 fejét úgy lehet levágni, hogy rá bírják a kormányt, hogy emelje az árát a jövedéki adóval, az már jó nekik és nem számít ha nem náluk landol az az adó, hiszen őket csak az érdekli, hogy ne gondolkodjon a nép az E85-ben.

annyira sikeres a hadművelet, hogy már csökken is az E85-öt forgalmazó kutak száma...

http://2.bp.blogspot.com/-8D6InA6JTVk/T2ooCBTEViI/AAAAAAAAC3k/u8WHks__X1g/s1600/noe85.jpg

Miki
2012. 05. 13., 07:49
Discovery-n a "Hogyan készült"-ben volt etanolos rész, néha ismétlik. Már Henry Ford a T-Modellből is csinált cefrés verziót :)

A lényeg az volt amúgy, hogy a kőolaj alapanyagú üzemanyag töredékéért állítható elő, mutatták hogy hogyan, és utána két Saab 9-5-össel letesztelték hogy tényleg jobb-e az E85. Jobban gyorsult az etanolos kocsi. Konklúzió: hogy pár év múlva kiszorítja a benzint.

Namármost ezt a részt épp pár éve vették fel, és hogy mégsem így lett, több mint érdekes. Úgy tűnik, adókkal és egyéb szabályozókkal igyekeznek elérni, hogy ne érje meg, és ne terjedjen el. Kinek az érdeke?

Brazíliában réges-régen a cukornádból készült E85-tel mennek a kocsik, és Európa nagyrészén is lenne alapanyag, de hát...

Meg ugye arra szoktak még hivatkozni, hogy az etanol gyártásához óriási termőföldek kellenek, miközben éheznek az emberek. Politika...

Robevo
2012. 05. 13., 14:34
én azon vagyok felháborodva, hogy amikor ez a cefre debütált még kb 120 forint volt a különbség a 95-ös benzinhez képest árban, úgy, hogy akkor a benya "csak" kb 300 forint körül volt. Ezt az árdifferenciát mostanra sikerült 50 forintra szűkíteni. Hogy a rákba??

Sikerült az üzemanyag kartellnek megint elérnie, hogy mivel kb 25-30%-al többet eszik a kocsid belőle, ne is jöhessen szóba mint alternatív üzem anyag. (tisztában vagyok vele, hogy jövedéki adó emelés volt a hivatalos ok)

Biztos vagyok benne, hogy ha holnap egy feltaláló rá jön hogy kell nyári kukaléből egy forintos adalékkal üzemanyagot csinálni akkor az is 400 forint/liter lesz egy év alatt....

Kapitalizmus + szabad piac mi? micsoda humbug....

Szemelyesen allithatom nektek amerika semmivel nem szabadabb piac mint annak idelyen a KGST volt.
Csak itt nem az oroszok iranyitjak hanem amerika...

EVO-010
2012. 05. 13., 18:43
Kapitalizmus + szabad piac mi? micsoda humbug....

Szemelyesen allithatom nektek amerika semmivel nem szabadabb piac mint annak idelyen a KGST volt.
Csak itt nem az oroszok iranyitjak hanem amerika...

azért, ha itthon is annyi lenne a benya mint az USA-ban...

FQ-400
2012. 05. 13., 19:02
A baj ott van, hogy keresik az alternatív energiaforrásokat, de ha valaki talál akkor az már nem jó. Pl még régen (nagyon régen több mint 10 éve), kitalálta apu, hogy az Osztrákoknál honos kegyetlen nagy szélkerekeket kéne letenni itthon. Végeredmény az volt, hogy nem jött össze a buli, mert a zöldek megtámadták, hogy: "a lapátok suhogása elzavarja a védett madarakat".....
Ez volt az egyik ok, a másik meg, hogy az ELMŰ közölte, hogy nem veszi át az energiát. Jelenleg pl a bécsieknél úgy megy a dolog, hogy 10 évre előre garantálják, hogy ilyen áron bármikor átveszik az energiát. E85 azért más mert azt nem tudták megakadályozni, hogy terjedjen mint a futótűz, kell a pénz, mert szarul megy, hát adóztassuk meg. Következő az E95 lesz, mert ugye most a dízelek át fognak ugrani arra, mert kurva drága a dízel is. Arra is lesz adó, a végeredmény, hogy totál mindegy hova mész, fizetsz mint a katonatiszt. Ha ennyire hülye egy ország, hogy ezt hagyja akkor megérdemeljük, erre csak ezt lehet mondani.
No meg ne feledjük el, hogy a kőolaj világpiaci ára, amire hivatkoznak, nem olyan szinten emelkedik mint itt nálunk a benzin balra-jobbra.... Mind1, sok hűhó semmiért, lényeg a lényeg, fizessünk. De ha már nem tudunk akkor szálljunk fel a BKV-ra és járjunk úgy dolgozni. Ja boccs, uh el is felejtettem, a BKV csődben van és szüntetik meg a járatokat.... Teremtsünk munkahelyeket, dehát nincs pénz, adóztassunk még egy picit, úgy is bírják, majd abból csinállunk munkahelyeket, aminek a vége az, hogy "Jáj nincs píz kirugunk pár embert". Volt olyan hónap itthon, hogy 10.000 kis és középvállalkozás zárt be. Egy hónap alatt. Jelzem, 10 millióan se élünk ebben az országban, ebből a kimutatások szerint 4 millió ember aki munkaképes (ha minden igaz) és ennek kb 50-60%-a állami alkalmazás. A maradékból meg havonta zárnak be cégeket.
Lényeg a lényeg, úgy se fogja megtudni az ember, hogy miért csinálják, meg ki csinálja... A gond ott van, hogy hagyjuk.

Robevo
2012. 05. 13., 19:21
azért, ha itthon is annyi lenne a benya mint az USA-ban...
igazabol amenyival olcsobb a benya itt kint annyival tobbet esznek a kocsik .... Ezen gondolkodtal mar?

Viszont sokkal tobbet keresnek az emberek atlagban. Igazabol ez nem is tartozik ide. A lenyeg hogy az olaj egy szervezet kezben van es ezert igazabol nincs is szabad piac az oljaban. Lehet meselgetni hogy van meg ez meg az , de a lenyeg hogy amig egy nagy szervezet iranyit addig az van amit ok akarnak...

Itt kint is ez az E85 igazabol halott otlet eddig. en pl meg nam is lattam kutnal E85 , pedig azt mondjak van mindenhol ...

:-\"

a szegyen az hogy mar mindent mondtak miert is megy fel a benzin ara es eddig minegyik egy nagy mese, Grimm csak tanulhatott volna a mostani politikusok bankarok es olajosok-tol.

Ha ugyan onnan ugyan annyi vagy kevesebb emberrel ugyan abbol a csovekbol stb jon a nyers olaj , akkor mitol ment fel a bezin azota miota meghataroztak az arat pl 50 eve? Mondjuk a 200 szorosara? LOL mert fogy? hagyjuk mar...
Megnovekedett kereslettol?? attol lejebb kene menni-e nem? ha a piac iranyitana vagy szabad lenne... stb

bocsi abba hagyom

EVO-010
2012. 05. 13., 20:57
igazabol amenyival olcsobb a benya itt kint annyival tobbet esznek a kocsik .... Ezen gondolkodtal mar?

Viszont sokkal tobbet keresnek az emberek atlagban...

és ez a lényeg Robi

FQ-400
2012. 05. 13., 21:24
Robi, ha jól tudom 44.000$ kint egy x-es. Az kb 10 guriga... Itthon 13 guriga forgalomba helyezéssel.... Többet kerestek és itt drágább minden.. Ne felejtsük, hogy a kereset 60%-a itt megy az államnak usa-ban ez ha jól tudom plafon 30%. No meg arányaiban a bruttó kereset kint többszöröse az itteniek. Átlag fizu itt 140 tarisznya havonta. Hozzá 440 forint egy liter benzin, 300 egy liter tej és ugyan ennyi egy kiló kenyér. De van 1000 forintért egy kiló kenyér is... És akkor még nem fizettel rezsit havonta meg nem vetted meg a 4 doboz kotont, hogy ne ugorjon be az egyenletes egy éhező száj....

SoAk
2012. 05. 13., 22:42
igazabol amenyival olcsobb a benya itt kint annyival tobbet esznek a kocsik .... Ezen gondolkodtal mar?



Nem tudom, hogy miért ennének többet, főleg, hogy az eladások több mint fele japán autó amikre azért nem jelemző a 6.2 V8. De amikor a nyáron megtettük a las vegas-grandcanyon távot odavissza meg mellé egy kis kirándulás (kb 1000-1100km) és 16.000 forint volt akkor azért nem voltam szomorú :) Igaz, hogy csak egy chevy cruze volt, de viszonlyag gyorsan, nagyon melegbe (53 fokot mutatott a hoover gátnál az autó :shock: ) zabált mint az állat magához képest.

hunevo6
2012. 05. 14., 07:59
igazabol amenyival olcsobb a benya itt kint annyival tobbet esznek a kocsik .... Ezen gondolkodtal mar?



nem értem miért eszik egy amerikában eladott ford focus többet egy európában eladottnál. Ugyan az a blokk!

Miért kell az amerikaiaknak a 65 mérföldes maximális sebességhez V8-as motor???

Amcsiban 16500 dollár = 3,7M forint egy kettő literes focus elég jó felszereltséggel, nálunk ez a bringa 6.5 és 7 millió közt mozog, tehát mondhatni a duplája.

Itthon nettó 250.000 forint már jó fizunak számít ami ugye évi 13.000 dollár, mennyi is ott egy rendes fizetés?? Évi 40-50.000 dodó ugye?? Orvosok, értelmiségi emberek, pl mérnökök, vagy olyan diplomával rendelkező IT szakemberek mint én 100.000 dodó körül visznek haza. Miről beszélünk???

És akkor most jön az, hogy mennyi egy liter benzin ott kint, az ráadásul mennyivel jobb minőségű és ehhez képest mennyivel olcsóbb a kaja, a rezsi stb. Voltam kint hónapokig, tudom milyen nevetségesen olcsó az élet.

peterz81
2012. 05. 14., 09:13
Szerintem ne feszegessétek a Magyarország vs. külföld összehasólitást,mert sajnos nagyon kevés helyen fogunk jobban szerepelni mint külföldi barátaink. Inkább csak mindenki dühös lessz,hogy mekkora szar van nálunk,mind1 miröl beszélünk.

Fapuma8
2012. 05. 14., 10:17
nem értem miért eszik egy amerikában eladott ford focus többet egy európában eladottnál. Ugyan az a blokk!

Miért kell az amerikaiaknak a 65 mérföldes maximális sebességhez V8-as motor???

Amcsiban 16500 dollár = 3,7M forint egy kettő literes focus elég jó felszereltséggel, nálunk ez a bringa 6.5 és 7 millió közt mozog, tehát mondhatni a duplája.

Itthon nettó 250.000 forint már jó fizunak számít ami ugye évi 13.000 dollár, mennyi is ott egy rendes fizetés?? Évi 40-50.000 dodó ugye?? Orvosok, értelmiségi emberek, pl mérnökök, vagy olyan diplomával rendelkező IT szakemberek mint én 100.000 dodó körül visznek haza. Miről beszélünk???

És akkor most jön az, hogy mennyi egy liter benzin ott kint, az ráadásul mennyivel jobb minőségű és ehhez képest mennyivel olcsóbb a kaja, a rezsi stb. Voltam kint hónapokig, tudom milyen nevetségesen olcsó az élet.

Hunevonak adok igazat.
EvoX itt 13MHuf ott 6MHUf kb újaonnan?....majd javítsatok ha nem ekkora a különbség, és nem hiszem hogy ezt a jópár millió forintot összehozza fogyasztásban.... :-D

Ja...látom kisebb a különbség ha FQ jól tudja.
Evo 9-nél még talán félár volt annó....

Robevo
2012. 05. 14., 11:06
nem értem miért eszik egy amerikában eladott ford focus többet egy európában eladottnál. Ugyan az a blokk!

Miért kell az amerikaiaknak a 65 mérföldes maximális sebességhez V8-as motor???

Amcsiban 16500 dollár = 3,7M forint egy kettő literes focus elég jó felszereltséggel, nálunk ez a bringa 6.5 és 7 millió közt mozog, tehát mondhatni a duplája.

Itthon nettó 250.000 forint már jó fizunak számít ami ugye évi 13.000 dollár, mennyi is ott egy rendes fizetés?? Évi 40-50.000 dodó ugye?? Orvosok, értelmiségi emberek, pl mérnökök, vagy olyan diplomával rendelkező IT szakemberek mint én 100.000 dodó körül visznek haza. Miről beszélünk???

És akkor most jön az, hogy mennyi egy liter benzin ott kint, az ráadásul mennyivel jobb minőségű és ehhez képest mennyivel olcsóbb a kaja, a rezsi stb. Voltam kint hónapokig, tudom milyen nevetségesen olcsó az élet.

nem errol beszelek ha nem arrol hogy a legtobb kocsi itt 3 ezer kobcenti felett van :)
+ ha boltba mesz akkor mondjuk minimum 10+ kilometert vezetsz . Ha meg elhagyod a nagyvarosokat akkor meg ez lehet 100+ is nagyon konnyen ... stb. Focus vagy nem egy teljesen atlagos amerikai meg a mi kornyekunkon is megy minimum 15 ezer milet evente. Na most minden csaladtagnak van kocsija mert mas keppen nem megy , ha csak nem a belvarosban laksz. akkor mondjuk anyu apu ket gyerek (atlag csalad) az mar minimum 16-20 eves korig (mi elottt befejezik a sulit)
az gyakorlatilag 60 ezer mile /csalad/ ev. el lehet am errol is szamolgatni. Az biztos hogy jobb az elet itt kint, de nem kolbaszbol van a kerites itt sem...

Mondjuk ahogy te szamoltal az jol hangzik, de mondjuk azt tudod hogy a varos ado ahol lakom , szinten atlag csalad az 7.5 ezer dollar evente egy atlag hazra? Ez csak a varos ado.. egy kocsi biztositasa atlagban 1200 dollar evente szoval ha van 3 ...
csak biztositasra meg hogy a varosban lakhatsz egy hazban az 10+ ezer rogton. :) nincs villany gaz viz stb benne. Aztan az orvozi biztositas/fo az egy atlagos 500 dollar havonta ... stb.PL ha bevezetek Brooklyn ba akkor csak a ket hidert oda vissza fizetek 25 dollart :)

Mondom jobb az elet, ezert vagyunk itt , de nem olyan egyszeru sem ahogy gondolod. De ez total mas tema.
Az hogy kint laksz honapokig vagy letelepedsz az ket teljesen kulonbozo dolog anyagilag es maskeppen is. Sokan csak hoinapokra jonnek ki es mennek haza . ha mar itt laksz akkor a ugy is elsz mint masok , biztositas stb, mert muszaj.

Na mindegy , meg jegyzem nalunk olcso benzin NJ-ben szoval ez is allam fuggo.

Robevo
2012. 05. 14., 11:07
Hunevonak adok igazat.
EvoX itt 13MHuf ott 6MHUf kb újaonnan?....majd javítsatok ha nem ekkora a különbség, és nem hiszem hogy ezt a jópár millió forintot összehozza fogyasztásban.... :-D

Ja...látom kisebb a különbség ha FQ jól tudja.
Evo 9-nél még talán félár volt annó....


a Zsani Fiestaja az 17 ezer dollar volt 1.6l az mebnnyi otthon? Egy alap Evo X mikor ki gurul az ajton az KB 36 -40 ezer dollar azon mulik milyen felszereltseg.

igazabol mindegy amugy, mert konyebb az elet itt kint. Szoval nem azt mondom hogy nehez stb. Csak az sem igaz ahogy sokan latjak vagy gondoljak. Mindennek meg van az elonye es a hatranya is. Nem veletlen hogy sokan elmennek innen is haza vagy mas EU orszagba.

Fapuma8
2012. 05. 14., 12:16
a Zsani Fiestaja az 17 ezer dollar volt 1.6l az mebnnyi otthon? Egy alap Evo X mikor ki gurul az ajton az KB 36 -40 ezer dollar azon mulik milyen felszereltseg.

igazabol mindegy amugy, mert konyebb az elet itt kint. Szoval nem azt mondom hogy nehez stb. Csak az sem igaz ahogy sokan latjak vagy gondoljak. Mindennek meg van az elonye es a hatranya is. Nem veletlen hogy sokan elmennek innen is haza vagy mas EU orszagba.

Ok.
Azt szeretném ha lehetne élvezni büntető vám nélkül magánemberként a külföldi autóvásárlást olcsón.

Ok hogy kereskedők ne, de magánemberként jó lenne mondjuk évente 1x megkötéssel akár....

Tomó
2012. 05. 14., 19:45
2-3 héten belül megyek Ausztria - Németország - Hollandia - Belgium) kört, ha tudom mikor indulok szólok.
Mondjuk eddig nem tűnt fel, hogy minden kúton lenne E85 (de max. 500 Km-enként tankolok valami csak lesz ;) )

gtr
2012. 05. 14., 22:20
2-3 héten belül megyek Ausztria - Németország - Hollandia - Belgium) kört, ha tudom mikor indulok szólok.
Mondjuk eddig nem tűnt fel, hogy minden kúton lenne E85 (de max. 500 Km-enként tankolok valami csak lesz ;) )
Hálás lennék ha tudnál hozni nekem 2 kanna e85-öt a németektől.
Bár lehet a héten megoldódik mert egyik kereskedő cimborának mennek ki hétvégén az emebrei és talán hoz nekem 3 kannával, de elég a link a csóka ezért még nem biztos.

A német gtr is felépül végre fél év állás után amit a redsunba csináltak és egy hét után eltört a váltóban az egyes fokozat villája, remélem küld majd adatokat logokat a kinti e85-ös üzemről, bár elég szarul jött ki ez az egész neki, sajnálom is szegényt 1 hét után meghalt a gépezet(szerintem nem szerelési hiba miatt) a rengeteg beleölt pénzt nem is számolva, azóta meg eltelt fél év úgy hogy nem ment vele 1 cm-t se. Én csak jót akartam neki is meg a redsun-osoknak is jöhettek volna kintről tucatszám a gtr-ek tuningra.

gtr
2012. 05. 14., 22:24
nem errol beszelek ha nem arrol hogy a legtobb kocsi itt 3 ezer kobcenti felett van :)
+ ha boltba mesz akkor mondjuk minimum 10+ kilometert vezetsz . Ha meg elhagyod a nagyvarosokat akkor meg ez lehet 100+ is nagyon konnyen ... stb. Focus vagy nem egy teljesen atlagos amerikai meg a mi kornyekunkon is megy minimum 15 ezer milet evente. Na most minden csaladtagnak van kocsija mert mas keppen nem megy , ha csak nem a belvarosban laksz. akkor mondjuk anyu apu ket gyerek (atlag csalad) az mar minimum 16-20 eves korig (mi elottt befejezik a sulit)
az gyakorlatilag 60 ezer mile /csalad/ ev. el lehet am errol is szamolgatni. Az biztos hogy jobb az elet itt kint, de nem kolbaszbol van a kerites itt sem...

Mondjuk ahogy te szamoltal az jol hangzik, de mondjuk azt tudod hogy a varos ado ahol lakom , szinten atlag csalad az 7.5 ezer dollar evente egy atlag hazra? Ez csak a varos ado.. egy kocsi biztositasa atlagban 1200 dollar evente szoval ha van 3 ...
csak biztositasra meg hogy a varosban lakhatsz egy hazban az 10+ ezer rogton. :) nincs villany gaz viz stb benne. Aztan az orvozi biztositas/fo az egy atlagos 500 dollar havonta ... stb.PL ha bevezetek Brooklyn ba akkor csak a ket hidert oda vissza fizetek 25 dollart :)

Mondom jobb az elet, ezert vagyunk itt , de nem olyan egyszeru sem ahogy gondolod. De ez total mas tema.
Az hogy kint laksz honapokig vagy letelepedsz az ket teljesen kulonbozo dolog anyagilag es maskeppen is. Sokan csak hoinapokra jonnek ki es mennek haza . ha mar itt laksz akkor a ugy is elsz mint masok , biztositas stb, mert muszaj.

Na mindegy , meg jegyzem nalunk olcso benzin NJ-ben szoval ez is allam fuggo.

Igen igazad van, mi itthonról kicsit másképp látjuk az ami életet, ha csak az árakat nézzük, de ott élni és fizetni a rengeteg biztosítást meg egyéb magas és nem megkerülhető adót, úgy már nem tűnik olyan hívogatónak az usa.
Nekem mondjuk itthon van 3db 3000+ ccm-es autóm amit itthoni drága ebnzinnel meg etanollal kell fenntartani. (4.2L v8, 6.2L v8, 3.8v6 ez eszik a legtöbbet)

gtr
2012. 05. 18., 01:16
Tankoltam, most a pólusnál lévő agip-nál és visszatért az erő a kocsiba.
Úgy látszik tényleg van különbség minőségben vagy valamit hozzákevernek, de nem fogok soha többet a szentendrein a mozaiknál lévő agipnál tankolni, mert érezhetően szarabb volt vele a kocsi, esetleg most álltak át a nyárira, nem tudom de a lényeg hogy most jó, a hétvégén remélem hozzák a 3 kanna e85-öt németből, még azt kipróbálom.

Miki
2012. 05. 18., 06:52
Simán csak kifogtál egy olyan kutat ahol épp beletették a slagot 5 percre. Sajnos csinálják, mivel az E85 tökéletesen keveredik a vízzel.

Bálna meg Asi is tudna mesélni erről!

hunevo6
2012. 05. 18., 07:09
én három hete "tesztelem" az E85-öt egy átalakító nélküli SX4-ben, mondván, hogy annak tök mindegy, ha felrobban a motorja az sem számít.

Konkrétan az E85 semmire nem jó ebben a formában.

A kocsi ugyan rá kompenzál lambda alapján az adagra nagyon keményen, de a gyújtást már nem képes annyival elfokolni amennyivel kéne ezért 2/3 benzin 1/3 etanol keverék arány után a kocsi látványosabban egyre többet fogyaszt, viszont egyre gyengébb is. Tiszta etanol üzemnél már a fogyasztása kb 40%-al magasabb!!! és ehhez képest nem megy annyira mint benzinnel.

Ha számolok, akkor ebből az jön ki, hogy spórolni lehetetlen, sőt többe kerül. Nyílván ez igaz abban az esetben is, ha lenne átalakító, csak akkor talán nem rosszabbul, hanem egy kicsit jobban menne - talán.

Mindenesetre mint alternatív, olcsó de jó üzemanyag egyértelműen megbukott - azaz akarom mondani el lett lehetetlenítve...

Fapuma8
2012. 05. 18., 09:39
én három hete "tesztelem" az E85-öt egy átalakító nélküli SX4-ben, mondván, hogy annak tök mindegy, ha felrobban a motorja az sem számít.

Konkrétan az E85 semmire nem jó ebben a formában.

A kocsi ugyan rá kompenzál lambda alapján az adagra nagyon keményen, de a gyújtást már nem képes annyival elfokolni amennyivel kéne ezért 2/3 benzin 1/3 etanol keverék arány után a kocsi látványosabban egyre többet fogyaszt, viszont egyre gyengébb is. Tiszta etanol üzemnél már a fogyasztása kb 40%-al magasabb!!! és ehhez képest nem megy annyira mint benzinnel.

Ha számolok, akkor ebből az jön ki, hogy spórolni lehetetlen, sőt többe kerül. Nyílván ez igaz abban az esetben is, ha lenne átalakító, csak akkor talán nem rosszabbul, hanem egy kicsit jobban menne - talán.

Mindenesetre mint alternatív, olcsó de jó üzemanyag egyértelműen megbukott - azaz akarom mondani el lett lehetetlenítve...

Én akkor adtam el az E85-ös 306GTI-met amikor megajándékozták +40forinttal literjét....fakk :-(

Fapuma8
2012. 05. 18., 09:41
Tankoltam, most a pólusnál lévő agip-nál és visszatért az erő a kocsiba.
Úgy látszik tényleg van különbség minőségben vagy valamit hozzákevernek, de nem fogok soha többet a szentendrein a mozaiknál lévő agipnál tankolni, mert érezhetően szarabb volt vele a kocsi, esetleg most álltak át a nyárira, nem tudom de a lényeg hogy most jó, a hétvégén remélem hozzák a 3 kanna e85-öt németből, még azt kipróbálom.

Ha találsz egy kis kutat ahol a tulaj vagy kutas haver, az az E85 mindig ugyanolyan lesz.

E85 is szép áttetsző kell hogy legyen.
Váci úti Agipon meg kell nézni a kémlelőt és enyhén fehéres zavaros....én nem mondom hogy az vizes....de szerintem az :-D

gtr
2012. 05. 18., 09:50
Gt-r-hez az e85 a legjobb kapható üzemanyag, ez van.
Nincs korom, vagy nagyon minimális, nem büdös, és SOKKAL jobban megy vele mint a 100-as benzinnel. Annyira nem is eszik sokat kb+30%.
De tény hogy átlagos autóba nem éri meg az etanol, még a gyári flexfuel-nél sem mint pl a mi hummer h2-esünk. 4 tank után visszaálltam benyára és ez még az adó előtti időkben volt.

hunevo6
2012. 05. 18., 10:01
Gt-r-hez az e85 a legjobb kapható üzemanyag, ez van.
Nincs korom, vagy nagyon minimális, nem büdös, és SOKKAL jobban megy vele mint a 100-as benzinnel. Annyira nem is eszik sokat kb+30%.
De tény hogy átlagos autóba nem éri meg az etanol, még a gyári flexfuel-nél sem mint pl a mi hummer h2-esünk. 4 tank után visszaálltam benyára és ez még az adó előtti időkben volt.

ez azt mutatja, hogy a gtr-nek vér profi ECU-ja van és minden paraméterrel alkalmazkodik.

Ettől még az nem változik, hogy ugyan úgy kvázi 470 forint körül veszed a fűtőértéket (360 * 1,3 azaz 30% többlet)

MES-Racing
2012. 05. 18., 10:18
ez azt mutatja, hogy a gtr-nek vér profi ECU-ja van és minden paraméterrel alkalmazkodik.


szerintem meg ez azt mutatja, hogy a gtr fel van programozva E85-re, az SX4-ed meg nem, illetve az saját magát programozza lambda korrekció alapján. ;)

gtr
2012. 05. 18., 10:35
ez azt mutatja, hogy a gtr-nek vér profi ECU-ja van és minden paraméterrel alkalmazkodik.

Ettől még az nem változik, hogy ugyan úgy kvázi 470 forint körül veszed a fűtőértéket (360 * 1,3 azaz 30% többlet)

Igen, ennyi az ára forensis-el -8ft 347ft volt tegnap.
kbmint az omv100, de sokkal jobban megy, nem büdös nem füstöl.
e85-el 1baron 31fokig emeli a gyújtást, 2bar-on is 21-22-ig 7000-nél.
A gyári kocsi 20-21fok 0,6-0,8 -as nyomásnál.

VGergo
2012. 05. 18., 15:15
szerintem meg ez azt mutatja, hogy a gtr fel van programozva E85-re, az SX4-ed meg nem, illetve az saját magát programozza lambda korrekció alapján. ;)

így van... amennyire tudja, de az alap injektor kalibráció, benzin tábla, a gyújtásról meg nem is beszélve nem e85-re van ! Az SX4 story borzasztó rossz példa volt..
E85 azért elég jó üzemanyag sokkal jobb mint a 100as benzin még ha változik is valamennyire a minősége. Egész máshogy forog ki egy turbós autó, sokkal erősebb.. programozni viszont több odafigyelést igényel !! Nekem több autóm is fut kapcsolható programmal attól függően, hogy E85 vagy benzinnel jár. ( üres tanknál válthat csak és utána tele kell tankolni.. de az emberek 99% E85 után nem akar benzinnel Evozni ! ) Spórolni nem jó arra semmi értelme, versenybenzinnek kell felfogni !

Stunczer
2012. 05. 18., 16:24
Nekem több autóm is fut kapcsolható programmal attól függően, hogy E85 vagy benzinnel jár.

Már amelyik fut és nem könyökölt ki belőle a hajtókar.

gtr
2012. 05. 18., 22:49
így van... amennyire tudja, de az alap injektor kalibráció, benzin tábla, a gyújtásról meg nem is beszélve nem e85-re van ! Az SX4 story borzasztó rossz példa volt..
E85 azért elég jó üzemanyag sokkal jobb mint a 100as benzin még ha változik is valamennyire a minősége. Egész máshogy forog ki egy turbós autó, sokkal erősebb.. programozni viszont több odafigyelést igényel !! Nekem több autóm is fut kapcsolható programmal attól függően, hogy E85 vagy benzinnel jár. ( üres tanknál válthat csak és utána tele kell tankolni.. de az emberek 99% E85 után nem akar benzinnel Evozni ! ) Spórolni nem jó arra semmi értelme, versenybenzinnek kell felfogni !

Régebben még spórolni is lehetett vele az omv 100-ashoz képest, elég sokat amíg nem tették rá ezt a gusztustalan adót.
Amikor én először etanollal mentem, semmi programozás csak az injector scaler lett átállítva 30%-al és egyből 0.5sec volt 200-ig az etanol előnye, ezen még a program finomításával további 0.5sec-et tudtam hozni. De a fél sec az csak az üzemanyag jótékony hatása, semmi más.
Most meg ki se próbálnám benyával azzal a büdös löttyel, annyira szarul menne ezen a szinten az etanolhoz képest. Versenybenzinként még mindig megéri, csak az a gond ha a kutak keveset adnak el, márpedig keveset adnak el akkor nő az esélye a trüközésnek vizezésnek meg hasonló haszonnövelő módszereknek ami veszélyeztetheti a motor épségét.

Miki
2012. 05. 19., 12:11
Suzuki vs. E85 ügyben egy volt osztálytársam küldött egy saját tapasztalat alapján készült irományt, íme, hátha okul belőle valaki. Tavaly szeptemberi.

Szia Miki!

Átküldöm az irományomat, bár a mai tankolásomnál kiderült, hogy leáldozott a bioethanolnak. Eddig 290 körül volt, most meg 315-ért tankoltam és még nőni fog. Ha csak 10% fogyasztásnövekedéssel számolok(350/l), akkor már nagyon közel van a benzin árához. Még hül az idő egy kicsit és nem éri meg.

Bioetanol mindenkinek!

Ezt az ismertetőt azért állítottam össze, mert nap mint nap találkozom olyanokkal, akik érdeklődnének a bioetanol/E85 használatáról, felhasználásának módjáról. Mivel nehéz és hosszadalmas minden hasznos információt összeszedni róla, én megtettem és megpróbálom átadni az érdeklődőknek.
2010 júliusában hallottam először a bioetanolról, majd mikor láttam, hogy mennyivel olcsóbb, mint a benzin, felcsillant a szemem. Több napig keresgéltem a neten. Hozzászólások százait, és vagy fél tucat gyártói és szakmai oldalt olvastam végig.
Mi is a bioetanol/E85? A bioetanolt kb. 85%-ban energianövényekből és kb. 15% benzin hozzáadásával állítják elő. Fő alkotóeleme az etil-alkohol. Illetve vannak még pár százalékban égést segítő, gyorsító és korróziót gátló adalékok. Amennyi CO2 kibocsájtás keletkezik a bioetanol elégetésekor, annyi CO2-t meg is kötnek az energianövények, tehát jobban illeszkedik a Föld körfolyamataiba. Ellenérvként merül föl, hogy ez csak addig jó, amíg nem az élelmiszer-termeléstől veszi el a termőföldet. De mivel nem vagyok mezőgazdász, itt csak főbb szempontokat ismertetek. Minden országban a mezőgazdaság struktúrája és az éghajlati viszonyok döntik el ennek gazdaságosságát és hatékonyságát.
De mit is kell tudni a felhasználásáról?
Első körben kiderült, hogy a bioetanol fűtőértéke a benzinének a 2/3-a. A benzin fűtőértéke: 43,850 KJ/kg. Az etanol fűtőértéke: 26,779 KJ/kg Ebből már következik, hogy ahhoz, hogy az autó ugyanolyan teljesítményű maradjon, jóval több üzemanyagot kell befecskendezni, amennyiben az égése hasonló módon történik. Tehát ha az égés hatásfoka jobb, akkor kevesebb is elég lehet. No de mennyivel? Ez a bioetanol használatának a kulcsa.
Nos a helyzetet javítja, hogy a bioetanol égése kb 15%-kal hatékonyabb, mint a benziné, így már nem 35%, hanem csak 20%-kal több üzemanyag szükséges a korrekt felhasználáshoz.
A második kérdés, hogy mennyi levegő szükséges a bioetanol égéséhez. Ez azért fontos, mert 1 kg benzin égéséhez 14,7 kg levegő szükséges. Ezt az arányt hívják sztochiometrimus aránynak és ezt szabályozza a lambda szonda. 1 kg bioetanol égéséhez 9,7 kg levegő szükséges.
Felmerült a kérdés, miszerint a mai korszerű lambda szabályozású benzinmotorok hogyan tudják ezt a különbséget lekezelni?
Mivel nincs két egyforma autó, erre nincs egyértelmű válasz. Az etanol használatának hatékonysága nagyban függ az autó állapotától. Egy öregebb, széthajtott autó lehet, hogy rosszabbul reagál az etanolra, míg egy újabb modernebb elektronikával rendelkező jobban kezelheti. Ami biztos, hogy a hengerenkénti befecskendezéses autók jobban kezelik, mint a régebbi, központi befecskendezésesek, mert a hosszú szívócsőben, hidegben kicsapódik az üzemanyag egy része, így nem elég, hogy ideális esetben 20%-kal több üzemanyagra van szükség, a kicsapódás miatt még többre van szükség.
Viszont jó hír, hogy a turbós autók a modernebb elektronika miatt sokkal jobban kezelik az etanolt, sőt, még a teljesítményük is nőhet a jobb hatásfokú égés miatt.
Harmadik, az üzemvitelt befolyásoló tényező, hogy a bioetanol lassabban ég, így meg kell növelni az előgyújtást a tökéletes égési körfolyamat érdekében. A modern autók többségét kopogásérzékelővel szerelték fel, így amíg a motor nem kopog, vagyis az égés folyamán nincsenek káros, a motort károsan érintő lökéshullámok, az elektronika növelheti az előgyújtást és ezzel nő az égési csúcsnyomás és ezzel az égés hatásfoka is. Bár a nagyobb nyomás nagyobb hőmérséklettel jár, de itt jön a negyedik tulajdonság, mégpedig az, hogy az etanolnak hidegebb az égése, tehát ettől nem kell félni. A motor is lassabban melegszik fel.

Nos pár szót az autómról, mint tesztalanyról: 97-es évjáratú 1,3-as benzinmotorral szerelt Suzuki Swiftem van, közel 170.000 km-rel, kopott, erősen igénybevett motorral. És ami nagyon fontos, hogy központi befecskendezéses, tehát még régebbi konstrukció, így nehezebben kezeli a bioetanolt .
Olvastam olyan, főleg régebbi leírásokat, hogy a bioetanol szétmarja a gumicsöveket, tönkreteszi az AC pumpát. Ez a hiedelem onnan származik, hogy sokan összekeverik a metil alkohollal, amit modellautókban használnak és tényleg szétmarja a gumicsöveket. Továbbá ezt laboratóriumi tesztek is cáfolták, illetve nálam sem jelentkezett ilyen probléma. Az tény, hogy a bioetanol lemarja a csövekről a koszt, kioldja a tankból és az egész üzemanyagellátó-rendszerből a lerakódásokat, rozsdát. Ha az autó egyes alkatrészei már az élettartamuk végén járnak, akkor megkaphatják a bioetanoltól a kegyelemdöfést, de a hiba előbb-utóbb amúgy is bekövetkezne. Az viszont alapszabály, hogy etanol használatakor kb 1 hónap után illik kicserélni az üzemanyagszűrőt, mert a rendszerből lemart kosz összegyűlik és ha a sok kosz eltömíti a szűrőt, akkor nem tud elég üzemanyagot számítani a szivattyú és rángathat az autó. Ez a szűrő cseréje után megszűnik, de jobb megelőzni. Egyesek a fém szűrőre, mások a motortérbe átszerelt szűrőre esküsznek, mivel a Suzukinál elég nehezen elérhető helyre rakták a szűrőt. Én a szűrő cseréjekor a csatlakozó gumicsöveket is kicseréltem a biztonság kedvéért. Illetve annak érdekében, hogy ne egyszerre oldja ki a sok koszt, fokozatosan növeljük a bioetanol arányát. Először 30, majd 50-70-100%. De kb 50%-nál elkezdenek jönni az etanolos tünetek. Főleg hideg motornál rángatás, akadozás, torpanás.

És itt jön a teszt.

Először én is 50 % bioetanollal próbálkoztam. Mivel nyár volt, nem éreztem különbséget a hidegindításkor és később sem. Viszont kicsit mintha nyomatékosabbá vált volna az autó. Így felbátorodván beletöltöttem 75% E85-öt. Nehezen indult, hidegen rángatott, emiatt hidegen veszélyessé is vált a közlekedés. Az információgyűjtés során több átalakítási javaslatról is hallottam és eljött az idő, hogy ezeket el is végezzem.
Az első és legfontosabb az előgyújtás állítása. Öreg szakiktól olvastam, hogy kb 20 fokos előgyújtás szükséges etanolos üzemnél. Átjelöltem a gyári 6 fokot, bejelöltem a 10-15-20-25 fokot és elkezdtem kísérletezni. Nekem a 16 fok vált be. Magasabb értéknél nagy terhelésen, meredek útszakaszokon már megjelent a kopogás jelensége a motorban.
Fontos gyakorlati tanács, hogy szerencsére a Suzuki tervezői 120 mm átmérőjűre készítették a gyújtáselosztó fém házát, így egy kör megtétele közel 360 mm. Ebből kiderül, hogy 1 mm állítással 2 fokot változtatjuk az előgyújtást. Ha ezt az utastér irányába tesszük, akkor növeljük. Modernebb autóknál már nincs lehetőség erre, mivel nincs elosztófej. Ezeknél csak bizakodhatunk, hogy az elektronika utána megy a megváltozott paramétereknek. A visszaállítást és kísérletezést megkönnyítettem a gyári torx csavarok hatlapfejűre cserélésével.
Így már hidegen sem rángatott annyira, de éreztem, hogy a magasabb fordutalszám- tartományokban gyengült az autó és a végsebessége is csökkent.
Jött a második beavatkozás, mégpedig az üzemanyagnyomás növelése. Ez szintén egyszerű a Suzukinál. A légszűrő házban egy 4 csavarral leszorított kupak alatt van egy rugó, ami a nyomást szabályozza. Ennek a rugónak az előfeszítését egy kellő méretű alátéttel növelhetjük. Míg egyeseknek az 1,2 nekem az 1,4 mm-es alátét vált be. Az alátét 10 mm belső átmérőjű és érdemes több vastagságot beszerezni. Nekem ezzel kb. 10%-kal nőtt az üzemanyag nyomása. Ez egy kompromisszum, mert hidegen még így sincs elég üzemanyag a kompromisszummentes közlekedéshez. Amikor először indítottam az alátéttel, meglepődtem, hogy mennyivel nőtt az alapjáratom, de melegen visszaállt a normálisra és a második indításnál, már kezelte az elektronika a hideg alapjáratot is. Egy másik módszer az üzemanyag visszatérő ágába beépített csap, melynek zárásával szintén növelhető a nyomás. Ennek megfelelő beállításával is el lehet kísérletezgetni. Viszont nem kell hozzá újra bontani a rendszert. Ha viszont túlzásba esünk és túlságosan megnöveljük a nyomást, akkor nagyon megnőhet a fogyasztás.
Egy másik érv az üzemanyag nyomásának kismértékű növelésére az, hogy az üzemanyagellátó-rendszert a maximális teljesítmény leadására tervezték. Viszont a maximális teljesítményhez mindenképpen több üzemanyagra van szükség, ellenkező esetben csökkenhet az autó végsebessége. Persze valamennyi tartalékkal a gyártók is számolnak, de előfordulhat olyan üzemállapot, hogy nincs tovább.

És jött a hideg.

0 fok környékén már nehezen, kb 10 mp után indult, sőt, volt, hogy utána le is állt. Második indítózásra már azonnal indult. Erre már előre készültem és még nyáron beépítettem egy változtatható ellenállást az egyik hőgomba után. Mivel a hőmérséklet csökkenésével a hőmérséklet jel, vagyis az ellenállása nagyobb, így ha hidegebb levegőt szimulálunk az elektronika részére, akkor az jobban dúsít, több üzemanyaggal látja el a rendszert. Felmerült a kérdés, hogy nem forr-e föl a hűtővíz, ha bekapcsolva hagyjuk a dúsítót. Nos a ventillátornak és az elektronikának külön hőgombája van, így nincs mitől tartani. A netről letöltött jármű gépkönyvben megkerestem, hogy milyen színű kábel megy az elektronikához, de a biztonság kedvéért leellenőriztem a hőgombánál is, mely az gyújtáselosztó környékén található. Ezt multiméterrel, vezetés ellenőrzéssel elvégeztem. Majd az elvágás után felvezettem a két kábelt az ablak bal oldalához és egy kétáramkörös kapcsolóval beépítettem a 2,5 kohmos potmétert. Így az egyik állás a gyári, a másik a növelt állapot. Eleinte tekergettem, de rájöttem, hogy egyszerűbb maximumra tekerni. Indítás előtt bekapcsolom, sőt amíg nem indul el a hőmérsékletmutató bekapcsolva is hagyom. Így nem fullad le a motor hirtelen gázadáskor, hanem csak késleltetve lódul meg. Ezzel védi is magát a hidegen való hajtástól, ami nálam nem ritka. Az elektronika érzékeli, hogy hirtelen gázadásra leszegényedik a keverék és elkezdi növelni az üzemanyag mennyiségét mindaddig, amíg el nem éri a lambda 1-es értéket. Dúsítás nélkül ez fulladásba, torpanásba nyilvánult meg, mely balesetveszélyes. Viszont a dúsítás hatására ez nem jelentkezik annyira erősen, illetve a magasabb alapjárat miatt önmagától is megy 20 km/h körüli sebességgel. Lágy gázadagolással ezzel már elkerülhető a torpanás.
Fontos megjegyezni, hogy az esetleges torpanásokkor a kuplung kinyomásával és erős gázadással forszírozott tempóban ki lehet lőni, de ez az elindulásnak nem a legkényelmesebb módja. Illetve eleinte fokozottan igénybe veszi a kuplungot is. Ezért bátrabban kell felengedni, hogy a fokozott kopást elkerüljük.
Ekkor jött a negyedik változtatás, amivel kis mértékben ki lehet simítani a torpanásokat. Tapasztalataim szerint 20 fok alatt érdemes 10%, 10 fok alatt 20% benzin hozzákeverésével használni az autót. Ez kis mértékben növeli az üzemanyag árát, de fokozza a komfortot és a hidegindítást is gyorsítja. Nálam ez -5 fokban kb 5 mp-et jelent. A hőmérséklet emelkedésével elhagyható a dúsítás, illetve rövidíthető annak időtartama a motor bemelegedésének függvényében. Nyári időszakban már egyáltalán nem dúsítok, viszont a komfort megért annyit, hogy nyáron is 10% benzin hozzáadásával közlekedek.
Kihangsúlyoznám, hogy üzemmeleg motorral nem tapasztalható különbség etanolos üzemben.
Az előbbi sorok elriaszthatják a kedves olvasót a bioetanol használatától. Ezért fontos megjegyezni, hogy ezek házilagos, barkács megoldásnak minősülnek, és csak hideg üzemben jelentkeznek, így érdemes megfontolni átalakító elektronika beépítését. Ezek 30-50ezer forintba kerülnek és a futásteljesítmény függvényében fél-egy év távlatában megtérülnek. Több típust is árulnak. Ezeket a befecskendező elé építik és a hőmérséklet függvényében más-más dúsítási értékkel változtatják a gyári adatokat. Mivel nem szeretném semelyiket sem reklámozni, csak annyit jegyeznék meg, hogy olyat érdemes választani, amit USB port segítségével könnyen át lehet programozni. Amennyiben véletlenül nem sikerül elsőre olyan programot rátölteni, ami tökéletes, fontos a gyors átprogramozhatóság. Egy ilyen program több tucat tényező beállításának lehetőségét kínálja. Egy ilyennek a kezelési utasítását letöltöttem a netről és érdekes volt látni, hogy a hidegindításhoz a benzinhez képest dupla üzemanyag-mennyiségre van szükség, és utána fokozatosan csökkenti ezt az értéket.
Hogy miért nem szereltettem be elektronikát? Nos, az autóm értéke nem sokkal több, mint a beavatkozás költsége lett volna.

A fogyasztás alakulása.

Nyáron a gyors felmelegedés hatására csak kis mértékben 5-10%-kal nő a fogyasztás, de télen a hőmérséklet függvényében az egyre lassabb motorbemelegedés hatására ez akár elérheti a 20-25%-ot is. Ekkor már csak pár százalékkal olcsóbb az etanolos üzem, de itt maximum egy hónapról beszélünk. Nálam ez arányos volt a dúsító kapcsoló használatának időtartamával. Illetve én sokat közlekedek városban, dugókban, vagy rövid utakon, ahol a hidegüzem jelentős mértékű. Ha valaki az elindulás után egyenletes tempóban tud egy országúton autózni, annak eleve kisebb lesz a fogyasztása, illetve nincs szükség a hosszú idejű dúsításra sem.
A hidegindítás megkönnyítése érdekében érdemes hidegindító-spray használata. A biztonság kedvéért én is beszereztem egyet és pár alkalommal ki is próbáltam. Szerencsére a levegőszűrő házának oldalán van egy kupakkal lezárt csőcsonk, mely kupakot könnyedén lehúzhatunk. A sprayre érdemes egy 10 cm hosszú csövet eszkábálni. Innentől kezdve egy határozott nyomással benyomjuk a spray anyagát, visszatesszük a kupakot, lecsukjuk a motorház fedelét és indíthatunk. Az eredmény tényleg meggyőző. Pöccre indul. És bár kényelmetlen a hidegben kinyitni a motortetőt és 10 mp-et vacakolni, de gyenge akku esetén nem próbálkoznék a -20 fokban az 5-8 mp-es indítózással. Nekem a -10 fokban még nem kellett használnom. Ennél hidegebb idő egyenlőre nem volt és az akksim is jó. De biztos ami biztos, a spray-t beraktam a csomagtartóba. Mivel nem kell sokat befújni, akár 2 hónapra is elegendő egy spray tartalma. Így nem hiszem, hogy ennyit nem érne meg a biztonság.

Károsanyag-kibocsájtás.

Erről a témáról mást ír az olaj lobby, mást a beszerelő szervizek, de szerencsére nem olyan rosszak a mérések eredményei sem. Amit ebből leszűrtem, hogy CO2 kibocsájtás a benzines üzemhez képest kevesebb, mivel az E85 fő alkotó eleme az etil alkohol, ami rövidebb szénláncokat tartalmaz, mint a benzin. A CO értéke gyakorlatilag 0.. Most vizsgázott az autóm és sem alapjáraton, sem 3000-es fordulaton nem mértek CO kibocsájtást. CH volt valamennyi, de a gyári értéknél jóval kevesebb. NOx-et nem mértek és itt van a kutya elhantolva. Az NOx kibocsájtás nagyban függ az aktuális lambda értéktől. Lehetnek olyan üzemállapotok, főleg szegénykeverékes üzemben, ahol az NOx kibocsájtás magas. Ezt jelentősen csökkenti a katalizátor és függ a motor kialakításától is. Vannak gyártók, akik a szelepvezérléssel, vannak akik EGR szeleppel- füstgáz-visszavezetéssel - kezelik a problémát. Összességében kijelenthető, hogy a bioetanol használata nem szennyezi jobban a környezetet, mint a benzines üzem, sőt. A mai részecskeszűrős diesel autók által kibocsájtott apró koromrészecskék gond nélkül bejutnak a tüdőbe, ezért még károsabbak is a környezetre.

Más tapasztalatok.

Egy Kia Shuma-ba átalakítás nélkül 50% etanol használatakor azt tapasztaltuk, hogy nagy hidegben nehezebben indul és kicsit rángat, de felmelegedés után már nincs semmi különbség a benzinhez képest. Melegebb időben nincs semmi különbség. Ez az autó már hengerenkénti befecskendezős, az előgyújtáshoz viszont nem lehet egyszerűen hozzányúlni.
Több szakember egybehangzó véleménye szerint 50 % etanol szinte bármilyen autóba betölthető bármilyen károsodás nélkül. Hidegben kisebb kellemetlenséggel számolni kell, de ez nem jelentős.

hunevo6
2012. 05. 19., 15:02
én részemről temetem az etanolt - mint ahogy valaki írta csak versenyzésre jó. De arra nagyon... :twisted:

gtr
2012. 05. 19., 16:59
Én próbáltam még lexus sc430-asba átalakítás nélkül 1 tank erejéig.
Indult rendesen, ment rendesen de nagyobb gázadásra gyengébbnek éreztem, gondolom a nem megfelelő mennyiség miatt kicsit szegényedett a keverék, meg a fogyasztás 30%-al megnőtt, így értelme nem volt.
Hummer h2 flex fuel gyárilag ott is +30% fogyi változás volt és a kisebb hatótáv miatt nem érte meg, egyéb különbság nem volt mivel gyárilag etanolos üzemre csinálták.
A gtr viszont imádja nem szeretnék soha többet benzint tölteni bele ha csak lehetséges akkor etanollal éli le a maradék életét.

VGergo
2012. 05. 19., 21:31
A gtr viszont imádja nem szeretnék soha többet benzint tölteni bele ha csak lehetséges akkor etanollal éli le a maradék életét.

Evora ugyan ez igaz ;)

VGergo
2012. 05. 21., 22:44
Hungaroringről haza felé még írtunk egy kicsit Zsolti 9-esén :)


http://www.youtube.com/watch?v=Z6uL7Sw3jxY&feature=youtu.be

bunker
2012. 05. 21., 22:51
Nem szar! Múltkor vitt egy kört, hihetetlen, hogy két liter turbó így megy és lent sem döglött.

streetfighter 450
2012. 05. 21., 22:52
Evora ugyan ez igaz ;)

E85-nél maradok én is az biztos...

streetfighter 450
2012. 05. 21., 22:52
Nem szar! Múltkor vitt egy kört, hihetetlen, hogy két liter turbó így megy és lent sem döglött.

ÁÁÁÁÁ, nem pörög ki:DD

bunker
2012. 05. 21., 22:54
ÁÁÁÁÁ, nem pörög ki:DD
:)

gtr
2012. 05. 21., 23:01
E85-nél maradok én is az biztos...

Ez a nálunk jelenleg kapható legjobb üzemanyag. Kár hogy nincs E100 mint Braziliában.
Azzal még jobban mehet az autó mert hiányzik belőle a leggyengébb láncszem a benzin.

streetfighter 450
2012. 05. 21., 23:20
Ez a nálunk jelenleg kapható legjobb üzemanyag. Kár hogy nincs E100 mint Braziliában.
Azzal még jobban mehet az autó mert hiányzik belőle a leggyengébb láncszem a benzin.

Bármit be lehet szerezni, nincs lehetetlen, ha csak egy-egy versenyre de megéri mindenképp.

gtr
2012. 08. 11., 01:26
A szentendrei úton a befelé oldalon jónak tűnik az e85.
Nem büdös, jó illatú ahogy kell, és stabil 17.5s megy vele az autó 17fok körüli hőmérsékleten.
Átszokok oda ha marad a normális minőség.

Erikaviking77
2012. 08. 27., 16:21
Elmesélem mekkorát szívtunk most az E85-el.
Beraktunk egy homológ ATL tankot szivacs belsővel, egész üzemanyag rendszer át lett építve a motortérig.
Szépen indult a kocsi, gondoltuk minden jó, kb egy hete már. Aztán teljesen összeállt futóművileg is, pénteken próbálgattuk, de a jobb kanyarokban megállt, ezt megoldottuk, de már úton kellett volna lennünmk Miskolc fele. A próbálgatások között elfogyott az E85, az egyik srác a közeli maszek kútról hozott 40 l-t, próbálgattuk, mennyinél nem fogy el a kanyarban, jól sikerült-e megoldani. A kocsi nem állt le, de cserébe nem nagyon akart 5000 fölé forogni. Már sokadszor kerestük a hibát az AC és a tank körül, mikor a Csabi kollégája mondja, mostanában ennél a kútnál tankol E85-t és nagyon jól indul az utcai kocsija tiszta E85-el, nem úgy mint régen. Aztán a kipufogó gázoknak sem volt olyan jellegzetes alkohol szaga. Megnézzük a blokkot, tényleg E85-öt kaptunk. Leszívtuk, a színe túl sárga. A szaga nem is alkoholos. A szerelő srác utcai ugyanott tankoló kocsijából ugyan ez jön le. Gyorsan elmegyek 30 km-re másik kútra (Agip) E85-ér. Betöltjük, a kipugónak ismét alkohol szaga van, a kocsi megy. A kútnál eléggé csodálkoztak, de egyenlőre elismerték szóban, hogy ez valóban nem E85, majd valamit nyilatkoznak ma mit kevertek össze. Kiváncsi leszek mit adtak, mert minden drágább mint az E85. Eddig hasonlót én nem tapasztaltam, de má tudom, hogy van. A kút tulaja sokmindennel foglalkozó vállalkozó, egy ismerősömnek mesélte, hogy nagyon drágák az adalékok, amiket bele kell öntenie az üzemanyaghoz és a szerződött partnertől kell megvennie...

VGergo
2012. 08. 27., 23:40
Elmesélem mekkorát szívtunk most az E85-el.
Beraktunk egy homológ ATL tankot szivacs belsővel, egész üzemanyag rendszer át lett építve a motortérig.
Szépen indult a kocsi, gondoltuk minden jó, kb egy hete már. Aztán teljesen összeállt futóművileg is, pénteken próbálgattuk, de a jobb kanyarokban megállt, ezt megoldottuk, de már úton kellett volna lennünmk Miskolc fele. A próbálgatások között elfogyott az E85, az egyik srác a közeli maszek kútról hozott 40 l-t, próbálgattuk, mennyinél nem fogy el a kanyarban, jól sikerült-e megoldani. A kocsi nem állt le, de cserébe nem nagyon akart 5000 fölé forogni. Már sokadszor kerestük a hibát az AC és a tank körül, mikor a Csabi kollégája mondja, mostanában ennél a kútnál tankol E85-t és nagyon jól indul az utcai kocsija tiszta E85-el, nem úgy mint régen. Aztán a kipufogó gázoknak sem volt olyan jellegzetes alkohol szaga. Megnézzük a blokkot, tényleg E85-öt kaptunk. Leszívtuk, a színe túl sárga. A szaga nem is alkoholos. A szerelő srác utcai ugyanott tankoló kocsijából ugyan ez jön le. Gyorsan elmegyek 30 km-re másik kútra (Agip) E85-ér. Betöltjük, a kipugónak ismét alkohol szaga van, a kocsi megy. A kútnál eléggé csodálkoztak, de egyenlőre elismerték szóban, hogy ez valóban nem E85, majd valamit nyilatkoznak ma mit kevertek össze. Kiváncsi leszek mit adtak, mert minden drágább mint az E85. Eddig hasonlót én nem tapasztaltam, de má tudom, hogy van. A kút tulaja sokmindennel foglalkozó vállalkozó, egy ismerősömnek mesélte, hogy nagyon drágák az adalékok, amiket bele kell öntenie az üzemanyaghoz és a szerződött partnertől kell megvennie...


Tényleg nem szabad magán kutakon és noname helyeken E85 tankolni !! Eleve nincs is akkor forgalom stb... csak is Agip E85 ! 2x szívtuk meg mi is..

hunevo6
2012. 08. 28., 10:41
Tényleg nem szabad magán kutakon és noname helyeken E85 tankolni !! Eleve nincs is akkor forgalom stb... csak is Agip E85 ! 2x szívtuk meg mi is..

Nem pont Asi volt az aki még az Agipos E85-nél is talált bibit? Ott is lehet néha változik az alkohol/benzin arány - nem?

Miki
2012. 08. 28., 11:13
Többen futottak már lyukra az Agip E85-tel is - néha vizezik.

pzs00
2012. 08. 28., 11:52
Akkor mi a tuti? Komolyan elgondolkodtam rajta, hogy kiprobalom, de igy eleg necces :cry:

hunevo6
2012. 08. 28., 14:34
Akkor mi a tuti? Komolyan elgondolkodtam rajta, hogy kiprobalom, de igy eleg necces :cry:

még kérdés?

A tuttit úgy hívják, hogy benzin...

gtr
2012. 09. 23., 23:04
E85-hez milyen benzinszűrőt érdemes venni, hány mikronost?
Kicsit upgrade-elve lett a fuel system az autómban( a guta megüt miatt már két hete áll pedig csak 1-2napra számítottam)
Be lett építve 2db walbro 400-as e85 pumpa upgradelt kábelezéssel relével, nagyobb benzinhíd, állítható FPR(emaitt van a szívás, van 3 nyomásszabályzóm már de a kocsi még nem megy) új szűrők a pumpa előtt a tankban, viszont a pumpa utáni szűrőt ki kellett dobni mert teljesen kocsonyás állagú lett, egy papír cucc volt ami tragikusan nézett ki amikor levágtuk róla a műanyag házat. T-vel össze lettek hozva az walbrók, viszont most nincs szűrőm a pumpa után, aggódok emiatt mert ha elkezd kopni a pumpa vagy bármi szennyeződés keletkezik a pumpa után akkor megeszi a drága injektorokat.
Tehát gondoltam veszek valami szűrőt ami tud min 800L/H-t átengedni és cserélhető vagy tisztítható szűrőbetétes. A kocsi csak e85-el fog menni, benzin üzemre képtelen a jövőben, meg idáig is az volt már két éve.

Aeromotive 12335-öt néztem ki ami 40micronos acél szűrőbetéttel.
http://aeromotiveinc.com/products-page/fuel-filters/12335-40-micron-orb-10-red-fuel-filter/
Ez elég lehet vagy kell a finomabb 6 esetleg 10 mikronos szűrő?
Van ezzel tapasztalata bárkinek?

simigeri
2014. 07. 15., 22:14
Lassan két év távlatából mi a tudomány jelenlegi állása?

B.Janika
2014. 07. 16., 08:53
Lassan két év távlatából mi a tudomány jelenlegi állása?

Mit szeretnél tudni ?

ttop
2014. 07. 16., 08:55
Mit szeretnél tudni ?

Iható :very_drunk:

Richie
2014. 07. 16., 10:54
Szerintem nem éri meg, max a teljesítmény miatt csak. Jól felnyomták az árát ennek is... Sokkal többet eszik etanolból, igaz erősebb is a kocsi és ha jól tudom könnyebb is programozni mint a benzint. De majd a szakértők elmondják. :D Nekem idén szerintem nem is volt etanol a kocsimban, igaz lett egy k@rvajó benzines programom. :mrgreen:

Miki
2014. 07. 16., 12:02
Gondolom az az érdekes hogy milyen a minősége mostanában, ingadozó, vizezik, stb?

simigeri
2014. 07. 16., 12:14
Visszaolvasva a topikot, sokan eleve elzárkóztak, sokat vaciláltak, sokan utcait is cefrével használták, s voltak akik eleve esküdtek rá.
A tapasztalati oldal érdekelne, változtak-e vélemények, orzsolódott-e szét tömités, működik-e még az üa pumpa, mennyire egyenletes a minőség, mennyire nyilnak/zárnak kutak, orb-ben használják-e még stb stb stb?

Miki
2014. 07. 16., 13:57
Visszaolvasva a topikot, sokan eleve elzárkóztak, sokat vaciláltak, sokan utcait is cefrével használták, s voltak akik eleve esküdtek rá.
A tapasztalati oldal érdekelne, változtak-e vélemények, orzsolódott-e szét tömités, működik-e még az üa pumpa, mennyire egyenletes a minőség, mennyire nyilnak/zárnak kutak, orb-ben használják-e még stb stb stb?

ORB-ben igen, többit az aktív userek.

MES-Racing
2014. 07. 18., 12:38
Én több kúton is érdeklődtem és mindenhol azt mondták, hogy itthon minden kút egy helyről veszi az E85-öt. A maglódi Auchan-nál a múlt héten 309 Ft/L volt az ára, tekintettel arra, hogy ez teljesen önkiszolgáló kút csak a néninek kell fizetni a sorompónál, ezért azt gondolom, hogy nem vizezik. Lehet, hogy nincs 105 az oktánszáma, de biztos, hogy sokkal több, mint a 100-as benziné. Ha árban nézzük a 100-as benzinhez képest, szerintem akkor is megéri, arról nem is beszélve, hogy kicsit szegényebb keverékkel lehet járni vele, mint benzinnel. Persze többször kell tankolni, jobban oda kell figyelni a cefrével érintkező alkatrészekre, de az illata is sokkal jobb.

simigeri
2014. 07. 18., 20:33
Ugyan amcsi irás, ottani szabványok ésatöbbi, de van benne érdekes:

http://injectordynamics.com/articles/everything-you-never-wanted-to-know-about-alcohol/


Everything You Never Wanted to Know About Alcohol (http://injectordynamics.com/articles/everything-you-never-wanted-to-know-about-alcohol/)<!-- .entry-header --> We all love E85. It’s cheap, it cools our intake charge, it reduces combustion and exhaust gas temeratures, and it does a fine job of resisting detonation.
The internet is full of articles describing its finer qualities, and if you believe everything you read, you might think that it is pure magic.
While alcohol offers many advantages when used as a racing fuel, it is not a magic cure all elixir, and there are a few things you should know before going on a binge.
HygroscopicityThe first and most important thing you need to know about alcohol is that it is hygroscopic. Hygroscopic means that it will readily absorb moisture from its surroundings. In our case, the “surroundings” would be the atmsophere, and that atmosphere contains water. The higher the humidity, the greater the amount of water, and the greater the rate of water absorption by the alcohol.
The picture below shows a typical valve from a modern ball and seat style injector. The ball shaped portion of the valve that makes contact with the seat is made from super secret alloy known only to the injector gods, but the armature is made from a fairly traditional high iron content alloy which will rust in a heart beat if it is exposed to water.
http://injectordynamics.com/wp-content/uploads/2013/12/InjectorValve.jpg
Care to guess what happens when the alcohol in your fuel system is contaminated with water?
The armature rusts, and sticks the assembly shut. At least that’s what has happened to the injectors that get sent back to us when the car doesn’t start after sitting for a month. Worse are the cases where the injector is left on the engine because it continues to function, but the valve lift is reduced by the layer of rust on the mating end of the armature.
Considering that total valve lift varies from a high of ten thousandths of an inch, to a low of three thousandths of an inch, it doesn’t take much rust to substantially change the flow rate of the injector.
And now that you know a cool new word, you can use it to bitch slap unsuspecting goofs on the internet.
Example:
“Listen dumb ass, if you don’t know what hygroscopicity means, you have no business tuning cars”
Or…“Anyone who thinks they can ignore the hygroscopic nature of alcohol, and treat it like any other hydrocarbon based fuel is in for a big surprise”
With intelligent witty posts like that, no one will ever guess that you are a forty year old virgin living in your mom’s basement.
Inconsistent Ethanol ContentThe whole point of running E85 is to take advantage of the superior properties of ethanol, right? And E85 means 85% ethanol, 15% gasoline right?
Not exactly.
Referring to “ASTM D5798-11 Standard Specification for Ethanol Fuel Blends for Flexible-Fuel Automotive Spark-Ignition Engines” we see that the 85 in E85 signifies a maximum ethanol content of 85% with the remainder being “unleaded gasoline, gasoline blendstocks for oxygenate blending (BOB), natural gasoline, or other hydrocarbons in the gasoline boiling range.”
Clear enough. 85% Ethanol and 15% WTF-ever, right?
Not exactly.
The 85 percent doesn’t refer to pure ethanol, but to denatured fuel ethanol which already contains 2% hydrocarbons to make it “unsuitable for beverage use under a forumla approved by a regulatory agency to prevent the imposition of beverage alcohol tax.”
The real meaning of that bit of lawyer-speak horseshit is that E85 has a maximum ethanol content of 83%.
And that defines our maximum, so what about our minimum?
Are you sitting down?
The original specification set the minimum ethanol content at 75% which was lowered to 68% in June of 2010, and lowered again to 51% in June of 2011. As of February 2012, this is the current specification and E85 purchased from the pump could have an ethanol content as low as 51% and still be within spec.
So now that you know the what, you’re probably interested in the why. At least I hope you are. You didn’t come here with a blank stare and drool running down your face expecting to see how many people “liked” E85 did you?
http://injectordynamics.com/wp-content/uploads/2013/12/facebook_like_button_big.jpg
VolatilityHere’s the why. Like gasoline, E85 is blended to meet government mandated volatility levels that ensure – in theory at least – compliance with evaporative and cold start emissions requirements. These requirements vary with location and season, with the highest volatility requirements occuring in the coldest parts of the country, during the coldest part of the year.
The standard measure of volatility (a measure of a fuels ability to be readily vaporised) is Reid Vapor Pressure, typically stated in units of pounds per square inch (psi). A higher numerical value indicates higher volatility.
As of Feb 2012, there are four volatility classes defined for ethanol fuel blends. These classes define a volatility range, and the specification is as follows:
Class 1 (RVP = 5.5-8.5)
Class 2 (RVP = 7.0-9.5)
Class 3 (RVP = 8.5-12.0)
Class 4 (RVP = 9.5-15.0)
The class requirements change throughout the year as the average temperature changes. Areas like the North Coast of California, which have mild seasonal changes, switch back and forth between Class 1 and Class 2 as the seasons change. Other regions with more extreme seasonal temperature changes cover the entire range from Class 4 in the winter, to Class 1 in the summer, with classes 2 and 3 used in between. As a point of interest, Hawaii is unique in being the only state with the same volatility spec all year round. (Class 1)
Pure ethanol has a Reid Vapor Pressure of 2.3 psi and needs the addition of gasoline, or “hydrocarbons in the gasoline boiling range” as mentioned above to meet these volatility requirements. The higher the volatlity requirement, the higher the gasoline content which of course means less ethanol.
So what does that mean to you, the end users and tuners?
It means that the ethanol content will vary dramatically with season, as will the “hydrocarbons in the gasoline boiling range” used to meet the volatility requirement. In practical terms, it means that you may not get the same tank of fuel twice.
Specifically…To be more specific, let’s consider how this variation in ethanol content affects the two critical parameters of the fuel (Stoichiometric Air Fuel Ratio and Octane Rating) using the extremes of 83% ethanol, and 51% ethanol.
1. Stoichiometric Air Fuel Ratio – Pure ethanol has a stoichiometric air fuel ratio of 9.003. The stoichiometric air fuel ratio of gasoline ranges from approximately 14.5 to 15.0 but is generally considered to be 14.7. Accordingly, the stoichiometric air fuel ratio of a mix of 85% ethanol and 15% gasoline is 9.972:1, while the ratio for a mix of 51% ethanol, 49% gasoline is 12.15:1. Based on these numbers, if we tuned our engine to a lambda value of .85 in the middle of winter, we could expect a lambda value of 1.036 when we switch to our summer mix.
Seem extreme?
It is!
I did say specific, so let’s include the density of the two fuels to make our numbers more accurate. Performing the same calculation, but accounting for ethanols high specific gravity of .79, and using a value of .72 for gasoline, we get a summer mix lambda of 1.006. Not quite as extreme, but still off in left field, and likely to rattle itself to death, or turn a piston into swiss cheese.
Fortunately the summer mix will have better detonation resistance, and better cylinder cooling due to its higher ethanol content, but if the tune was anywhere near optimized before, it sure isn’t now.
2. Octane – There are two considerations here. The first and most obvious is that as the ethanol content is decreased, the octane rating, or detonation resistance of the fuel, will also be decreased. The second, and not so obvious, is based on the ridiculously vague definition of what hydrocarbons may be used to “tune” the volatility of the blend. Note that this definition is not at all specific about which hydrocarbons should be used, and makes no mention of the octane rating of those hydrocarbons.
In case you forgot I will post it here again;
“Unleaded gasoline, gasoline blendstocks for oxygenate blending (BOB), natural gasoline, or other hydrocarbons in the gasoline boiling range.”
Since the overall octane rating or detonation resistance of the blend is dependent on all the components that make up the fuel, we have no way to estimate the octane rating of the final blendeven if the ethanol content remains constant.
Practically…In the real world, the broad flammability range, excellent cylinder cooling, and outstanding detonation resistance of ethanol make these issues less problematic than the numbers might suggest. But that doesn’t change the fact that injectors get stuck, and engines blow up because of the facts stated above.
How to deal with it? As with most things, knowledge is power. Just knowing that your opponent has a big left hook is half the solution.
1. Do not let your E85 or methanol powered car sit for extended periods of time. In hot humid weather, the alcohol can absorb enough water to rust injectors in less than a week. If the car is going to sit, “pickle” the fuel system by emptying the tank and flushing the system by running the engine on gasoline for a few minutes.
2. Monitor the ethanol content of your fuel. This can be done one of two ways. Either install a fuel composition sensor, or measure it directly using the “baby bottle method” which is detailed at the end of this article.
3. Tune conservatively. Knowing that the octane value of the fuel can change even if the ethanol content remains constant, you will be wise to leave a few hp on the table by keeping that final 2 degrees of advance to yourself.
4. Eliminate the consistency issues altogether by purchasing “racing” E85 by the drum. Not exactly practical for the average street car, but if you’re racing I wouldn’t even consider running E85 from the pump. In addition to having a consistent ethanol content, E85 from a race fuel blender should insure that the “other hydrocarbons in the gasoline boiling range” used to make up the remaining 15% are of high quality with a reasonable octane rating.
Better yet, buy E98. The car may be a bit hard to start on a cold morning, but it is a race car right?
5. Don’t be stupid. This should cover anything I forgot.
The Baby Bottle Methodhttp://injectordynamics.com/wp-content/uploads/2013/12/babybottle.jpg
When I was a kid, baby bottles looked like this. They were made of glass, with graduations on the side. Now they’re made of plastic and have pictures of unicorns and retarded dinosaurs. Point is, they could be used to determine the alcohol content of fuel.
Let me explain…
Water mixes with ethanol. Water does not mix with gasoline. E85, and all oxygenated gasoline is blended with co-solvents so that the gasoline does not separate from the alcohol if it absorbs a bit of moisture. If you add enough water these co-solvents can’t keep up, and the water saturated alcohol separates from the fuel.
Figure it out yet?
Alright, let me spell it out.
Get yourself a graduated cylinder, and put a measured amount of fuel in it. Let’s say 100cc’s. Then add a substantial amount of water. Let’s say 30cc’s. Now, cover the container and shake the shit out of it.
Let it settle for a few minutes and watch in amazement as the water saturated alcohol settles to the bottom and the gasoline floats to the top, leaving a clear distinct line between the two.
First, make sure you still have 130cc’s of fluid, than do some basic math. In this case, if we have 110cc’s of water saturated fluid at the bottom of the cylinder, we can calculate the total alcohol content. We added 30cc’s of water, so the remaining 80cc’s must be alcohol. And 80cc’s out of 100 is 80%. Voila!
Addendum – 12-26-2013:Remember the co solvents mentioned above? The ones that let small amounts of wet ethanol and gasoline stay in solution?
Well…it seems that there have been some changes in their effectiveness, because the last time I tried the baby bottle method of determining ethanol content, it took overnight for complete separation to occur.
Not exactly convenient.
At the time of this writing, I do not have a convenient solution to offer.
If anything changes, I will let you know.
Thanks for reading.
Paul Yaw
Injector Dynamics

simigeri
2015. 03. 30., 18:21
Van valakinek ilyen táblázata (elsősorban lambda értékekkel), melyen az E85 economy sor is megtalálható?

http://i135.photobucket.com/albums/q134/ericbristol/redline/HPT/LambdaChart.jpg

simigeri
2015. 04. 23., 13:25
"Pánikra idén még nincs ok, és remélhetőleg akkor sem lesz, ha 2016. január 1-jén nálunk is életbe lépnek a ma még nem nyilvános változások. Április elején megjelent a Magyar Közlönyben egy minisztériumi rendelet, eszerint figyelemfelkeltően ki kell táblázni (http://www.origo.hu/auto/20150402-valami-keszul-a-magyar-benzinkutakon.html) a kutakon a biokomponesek arányát. Az NFM úgy tájékoztatta az Origót, hogy a következő hetekben kezdi meg az egyeztetéseket a szakmai szervezetekkel. Maga az E10-es üzemanyag egyébként 2010 óta Magyarországon is szabványos, de egyelőre csak néhány kisebb kúton kapható."

http://www.origo.hu/auto/20150421-magyarorszagon-is-bevezetik-az-e10-es-benzint.html

Miki
2015. 04. 24., 09:03
Szerintem nincs ezzel baj, a mai autók bírják simán. Legfeljebb az autósok nem örülnek majd, meg a gyárak, amiatt hogy ebből egy kicsit többet fogyaszt majd a kocsi.

simigeri
2015. 04. 24., 09:20
Én azon gondolkodtam, hogy aki ódzkodik az etanoltól, és szigorúan csak benzinezik, annak sem árt figyelnie, mert az E10 állitólag már meg tudja zabálni az alkatrészeket rendesen.
Ill nem tudom, hogy a prémiium benzinek etanol tartalma is váltzni fog-e, de ez a programokban is okozhat némi módositást, eltérést.

simigeri
2015. 10. 21., 17:50
Szűkül az etanol kör?
http://index.hu/gazdasag/2015/10/21/mol-kut_lesz_az_osszes_agip-kutbol/

kicsievo
2015. 10. 21., 18:03
Hat ez nagyon jo. Nalunk messze foldon csak az egy agip kuton van E85... a kovetkezo kut ahol van az 50km.

Coppermine
2015. 10. 21., 19:13
Hat ez nagyon jo. Nalunk messze foldon csak az egy agip kuton van E85... a kovetkezo kut ahol van az 50km.

én azért remélem, hogy megtartják az E85-öt ...

Szuti
2015. 12. 15., 16:36
Mennyire nyírja az E85 a fém cuccokat? A Celicának ugye fém tankja van, azt is hallottam, hogy nem jó, ha túl sokáig van benne, mert a tankban levő koszt feloldja és az nem túl jó úgy.

Sanci
2015. 12. 15., 17:56
Mennyire nyírja az E85 a fém cuccokat? A Celicának ugye fém tankja van, azt is hallottam, hogy nem jó, ha túl sokáig van benne, mert a tankban levő koszt feloldja és az nem túl jó úgy.

A koszt biztos oldja, egy rozsdás tankba nem javasolnám. Nekem amúgy semmit nem tett tönkre.

Richie
2015. 12. 22., 12:08
Mennyire nyírja az E85 a fém cuccokat? A Celicának ugye fém tankja van, azt is hallottam, hogy nem jó, ha túl sokáig van benne, mert a tankban levő koszt feloldja és az nem túl jó úgy.

Nekem eldugult a benzinszürőm tőle, EVO IX-esben. Új szürő és tank tisztítás után viszont nem volt már gond vele. ;)

simigeri
2016. 08. 29., 17:20
http://blog.holtankoljak.hu/egy-korszak-vege-tankoljon-termeszetesen-e85-ot-szeptember-30-ig/?utm_source=holtankoljak&utm_medium=925x813&utm_campaign=2016.08.24.

Coppermine
2016. 08. 29., 19:37
http://blog.holtankoljak.hu/egy-korszak-vege-tankoljon-termeszetesen-e85-ot-szeptember-30-ig/?utm_source=holtankoljak&utm_medium=925x813&utm_campaign=2016.08.24.

2017. január 1-től leállnak itthon az E85 gyártásával. Csak tiszta Ethanolt (E100) fognak itthon gyártani a Hungranában. Pannónia Ethanolnál kezdetek óta E100-t gyártanak. Az E100 engedélyköteles, sajnos magánemberként nehéz hozzájutni

simigeri
2016. 08. 31., 06:15
2017. január 1-től leállnak itthon az E85 gyártásával. Csak tiszta Ethanolt (E100) fognak itthon gyártani a Hungranában. Pannónia Ethanolnál kezdetek óta E100-t gyártanak. Az E100 engedélyköteles, sajnos magánemberként nehéz hozzájutni

Ez számomra csak azért rendkivül problémás, mert az adott időpontig el kéne jutni a programozásig :)

Ui: külföldön mi a helyzet? Lehet, hogy megindul a cefre-turizmus?

kicsievo
2016. 08. 31., 06:29
Ez számomra csak azért rendkivül problémás, mert az adott időpontig el kéne jutni a programozásig :)

Ui: külföldön mi a helyzet? Lehet, hogy megindul a cefre-turizmus?

Ausztriabol eddig hozzank jartak E85-ert. Naluk az E85 csak E65-70 jo esetben es nalunk meg olcsobb is. Kint mindenhol ritkbban vannak a kutak mint itthon voltak.

carkillerz
2016. 09. 01., 03:45
Most kell sok hordó és betárazni amennyit csak lehet.

Ceofang
2016. 09. 01., 06:32
Max. fel evig lehet betarolni, es minden párás nappal romlik a minosege, mert megkoti a levegoben levo nedvesseget. Mar jo ideje ott all a benzinkuton (jav.: uzemanyagtolto allomason ;) ) es még nalad is allna egy darabig hordokban. Aztan lehet hogy van ra valami speci modszer (vakum). Lehet adalekolni is, meg jol lezart femhordoba tenni, de azzal is csak max. picit meghosszabbitod a felhasznalhatosagat.

Sanci
2016. 09. 01., 19:28
Max. fel evig lehet betarolni, es minden párás nappal romlik a minosege, mert megkoti a levegoben levo nedvesseget. Mar jo ideje ott all a benzinkuton (jav.: uzemanyagtolto allomason ;) ) es még nalad is allna egy darabig hordokban. Aztan lehet hogy van ra valami speci modszer (vakum). Lehet adalekolni is, meg jol lezart femhordoba tenni, de azzal is csak max. picit meghosszabbitod a felhasznalhatosagat.

Azért egy tele töltött légmentesen lezárt hordóba szerintem nem jut be a nedvesség tartalma a levegőnek. Az a pici benne van amikor betöltötted, azt nyilván felveszi de utána nincs több.
Persze biztos nem tesz jót a tárolás, de én sima műanyag kannában is tároltam már több mint fél évig és nem volt baja.

MES-Racing
2016. 11. 21., 10:21
Pár helyen már újra kapható vagy tervezik, hogy hamarosan újra kapható lesz:

Sziasztok!!
Nagyon jó hírem van!!
A mai napom megérkezett az E85. Már lehet is jönni tankolni!! Megtörtént a beüzemelés és a hitelesítés!
A fogyasztói ára 299 Ft/liter.
Inárcs 2365 Széchenyi u. 14.
Mindenkit szeretettel várunk! https://www.facebook.com/images/emoji.php/v6/f4c/1/16/1f642.png:)
Nyitvatartás: 04-22h

Első körben 5500L érkezett, volt olyan aki 750L-t el is vitt belőle.

További helyek:

Ezt a belső infót kaptam tegnap:
Ezúton szeretném tájékoztatni, hogy a mai naptól Székesfehérváron (itt lesz második kút is) és Inárcson újra kapható E85 a privát, ún fehér kutakon.
Az alábbi töltőállomásokra is hamarosan kikerül az üzemanyag:
Berettyóújfalu
Szirmabesenyő
Hévizgyörk
Komló
Szentmártonkáta
Nyírcsászári
Az alábbi helyeken a töltőállomások nyitottak rá, de csak kereslet esetén tárolnak be:
Dunavarsány
Budapest XXII. Kelenvölgyi u.

Nekem is kellene 120L

simigeri
2016. 11. 21., 13:21
Tök jó!!!
Nekem Mártonkáta még jól is jöhet.