PDA

Teljes nézet : Elveszett teljesítmény



Somi
2009. 06. 04., 21:05
Sziasztok!

Először is üdv minden kedves Fun-nak.
Kedves barátom elkövette azt a hibát, hogy vitt egy kört az EVO III jával, ami még aznap este már az én tulajdonom lett.:)

Viszont jöjjön a hideg zuhany.
Az autó kopogással tudadta, hogy hajtókarcsapágyra van szűksége.
De ettől függetlenől ment rendesen. És 4,2 alatt 100on volt.
Hajtókarcsapágy csere megtörtént kétszer is.
Második alkalommal főtengely is lett cserélve.
De mindkét alkalommal a jelenség a következő:
Kopogás nem szűnt meg, az első alkalomnál kiderült, hogy rossz csapágyat kaptunk, haza is vágta a főtengelyt.
Második alkalom kopogás szintén fentáll a cserébe hozott csapágy szintén rossz.
Szakálmetálba kaptunk felvilágosítást, hogy aki eddig jól és megbízhatóan gyártotta a csapágyakat az már nem teszi.
Helyette egy Ausztrál cég végzi és a kereskedők a megmaradt rossz készleteket is eladják. De, hogy pont kétszer is hozzánk kerüljön?:-k
Jelenleg a kopogás halkabb mint mikor megvételre került az autó.
Viszont teljesítmény hiányos az autó. A motor nem szorul szépen egyenletesen jár.
Elkezd tölteni a Turbó húz egy keveset aztán átlagos szívő benzines módján pörög fel amíg nem történik meg a váltás. Gyorsulása 100ra 12,8sec így.
Első tipp a gyertya, csere megtörtént javulás nem mutatkozott.
Második tipp Légtömegmérő egy Mitsu szaki szerint. Csere megtörtént, nincs javulás.
Következő szaki, megállapítja, hogy el van fokolva motor.
De csak egy fokkal a szívó oldal, ami szerinte nem gond. Mivel így is bőven menni kéne, meg a rallysok is rendszerint ezt teszik a dúsítás miatt.
Szétszedés előtt és után is a kopogás érzékelő jelez, így annak a hibája is kizárható. Mivel az autó ment szétszedés előtt.
Minden csatlakozó a helyére lett visszatéve.
És mindkét esetben a turbo akár 1,6 barral is töltött.
Remélem valaki találkozott már ilyen gonddal és tud segíteni!
Várom az ötleteket és tippeket.
Kérlek segítsetek!
Köszi

Blindmouse
2009. 06. 04., 21:28
Sziasztok!

Először is üdv minden kedves Fun-nak.
Kedves barátom elkövette azt a hibát, hogy vitt egy kört az EVO III jával, ami még aznap este már az én tulajdonom lett.:)

Viszont jöjjön a hideg zuhany.
Az autó kopogással tudadta, hogy hajtókarcsapágyra van szűksége.
De ettől függetlenől ment rendesen. És 4,2 alatt 100on volt.
Hajtókarcsapágy csere megtörtént kétszer is.
Második alkalommal főtengely is lett cserélve.
De mindkét alkalommal a jelenség a következő:
Kopogás nem szűnt meg, az első alkalomnál kiderült, hogy rossz csapágyat kaptunk, haza is vágta a főtengelyt.
Második alkalom kopogás szintén fentáll a cserébe hozott csapágy szintén rossz.
Szakálmetálba kaptunk felvilágosítást, hogy aki eddig jól és megbízhatóan gyártotta a csapágyakat az már nem teszi.
Helyette egy Ausztrál cég végzi és a kereskedők a megmaradt rossz készleteket is eladják. De, hogy pont kétszer is hozzánk kerüljön?:-k
Jelenleg a kopogás halkabb mint mikor megvételre került az autó.
Viszont teljesítmény hiányos az autó. A motor nem szorul szépen egyenletesen jár.
Elkezd tölteni a Turbó húz egy keveset aztán átlagos szívő benzines módján pörög fel amíg nem történik meg a váltás. Gyorsulása 100ra 12,8sec így.
Első tipp a gyertya, csere megtörtént javulás nem mutatkozott.
Második tipp Légtömegmérő egy Mitsu szaki szerint. Csere megtörtént, nincs javulás.
Következő szaki, megállapítja, hogy el van fokolva motor.
De csak egy fokkal a szívó oldal, ami szerinte nem gond. Mivel így is bőven menni kéne, meg a rallysok is rendszerint ezt teszik a dúsítás miatt.
Szétszedés előtt és után is a kopogás érzékelő jelez, így annak a hibája is kizárható. Mivel az autó ment szétszedés előtt.
Minden csatlakozó a helyére lett visszatéve.
És mindkét esetben a turbo akár 1,6 barral is töltött.
Remélem valaki találkozott már ilyen gonddal és tud segíteni!
Várom az ötleteket és tippeket.
Kérlek segítsetek!
Köszi

Én már leírtam a tippemet.. néznék egy keverékarányt. meg mérnék egy kopogást is a motoron, menet közben, mert a knock senzor ha olyasmi zajt hall, akkor visszatekeri a gyújtást, és tetű lesz az autó...

TUDOM mert nekem a hirdotőke kopogását hallotta meg a rohadék, és 43 knock értékkel az autó csak sziszegett, de nem ment sehogy..

hunevo6
2009. 06. 05., 00:12
meg kéne mérni a kompressziót minden hengerben. Ha az stimmel, akkor meg kéne tényleg nézni, hogy kap-e a csóri kocsi benzint- ez egyébként akár a gyertyákon is látszik. De minden házi buher elébe helyezném azt a megoldást, hogy beviszed a kocsit vagy a Kspeedbe, vagy el zarándokolsz a Bálnához vele.

Mielőtt még nagyobb baj lesz.

Blindmouse
2009. 06. 05., 00:40
meg kéne mérni a kompressziót minden hengerben. Ha az stimmel, akkor meg kéne tényleg nézni, hogy kap-e a csóri kocsi benzint- ez egyébként akár a gyertyákon is látszik. De minden házi buher elébe helyezném azt a megoldást, hogy beviszed a kocsit vagy a Kspeedbe, vagy el zarándokolsz a Bálnához vele.

Mielőtt még nagyobb baj lesz.

Ezt ki lehet deríteni súlyos ezrek kifizetése nélkül is..
de mindegy, én elvagyok a házi buher megoldásaimmal is...

hunevo6
2009. 06. 05., 01:25
Ezt ki lehet deríteni súlyos ezrek kifizetése nélkül is..
de mindegy, én elvagyok a házi buher megoldásaimmal is...

abszolút, csak ugye nem kaptunk infot emberünk rátermettségéről. Ezért adtam egy-két tippet neki, hogy ha fejvakarás van akkor legyen kit tárcsáznia.

Blindmouse
2009. 06. 05., 01:55
abszolút, csak ugye nem kaptunk infot emberünk rátermettségéről. Ezért adtam egy-két tippet neki, hogy ha fejvakarás van akkor legyen kit tárcsáznia.

Jogos :)
Csak én meg hiszek abban hogy nem kell mindennel szerelőhöz futni :D

sok mindent meg tud csinálni az ember otthon is ha elég felkészült.. :)
Jó, nekem természetes az is hogy 5 sec alatt kiolvasom a hibakódot, vagy azonnal látom hogyha valami szenzor értéke feltűnően nem stimmel..

Miki
2009. 06. 05., 09:16
Jogos, hogy nem kell mindenért azonnal a profikhoz menni, viszont mondjuk Evo motort nem szedetnék szét/javíttatnék akárkivel.

Somi
2009. 06. 05., 14:02
abszolút, csak ugye nem kaptunk infot emberünk rátermettségéről. Ezért adtam egy-két tippet neki, hogy ha fejvakarás van akkor legyen kit tárcsáznia.

Hengerenkénti kompresszió megmérve.
Compresszion rating: 99,1%;99%;99%;99,2% Viszonyítási érték 8,5.
Üzemanyag nyomásra ezek az értékek születtek.
Throttle body: 19.8
Fuel pressure regulator: 10.8
Delivery: 10.6

Kopogás szenzornak mi az ellenállás értéke, tudja valaki?
Műterheléssel azt is kizárnánk csak nem tudom milyen értékre álljak rá.

Blindmouse
2009. 06. 05., 14:44
Jogos, hogy nem kell mindenért azonnal a profikhoz menni, viszont mondjuk Evo motort nem szedetnék szét/javíttatnék akárkivel.

Az is csak egy motor.....

Blindmouse
2009. 06. 05., 14:45
Hengerenkénti kompresszió megmérve.
Compresszion rating: 99,1%;99%;99%;99,2% Viszonyítási érték 8,5.
Üzemanyag nyomásra ezek az értékek születtek.
Throttle body: 19.8
Fuel pressure regulator: 10.8
Delivery: 10.6

Kopogás szenzornak mi az ellenállás értéke, tudja valaki?
Műterheléssel azt is kizárnánk csak nem tudom milyen értékre álljak rá.

nem tudom mi az ellenállás értéke.. de laptopon/dataloggeren, az első elinduláskor azonnal látszik ha kopogást hall..

FQ-400
2009. 06. 05., 17:29
nekünk ugyan így indult a dolog azzal a különbséggel, hogy nekünk olyan 100 körüli tempónál beblokkolt a motor. -kopogás után-

Szétszedtük, össze lett rakva, kopogott tovább, kimentünk csepelre meg vissza, és megint megállt a motor, azalatt a pár kili alatt egy zsír új főtengely csapágyat megevett, és a főtengelyt is megnyalta.

-természetesen, új tengely és csapágy jött-
Utána jött a buher, volt pár gond ami még bekavarhat, pl ha az oldalsó fedelét a motornak (vezérlés felől), úgy teszed vissza alá a tömítést, hogy pasztát teszel (ahogy kellene egy tömítést betenni) akkor legyalulja a motort, mert nem megy át az olaj az olaj nyílássokon. ergó oda NE tegyél pasztát, csak szorítsd be a motor és az oldalsó motor fedél közé
Másik ami miatt megeheti ami még nálunk előjött, hogy az egyik olaj járatban volt egy paszta darab ami miatt nem kapott a 4-es henger olajat, vagyis kapott csak nem volt elég neki a nyomás.
Azt is át lehetne fújkálni nagy nyomással és megnézni, hgoy mindenhol megy-e a levegő.


---

Ez természetesen nem általános, 8-asnál ez volt a megoldás a csapágyra.

- De ezeknek nem volt olyan mellékhatása, hogy nem volt pl turbó nyomás meg ilyenek. Az akkor volt amikor a benya nem volt jó benne, akkor úgy ment mint egy beteg tehén, mo meg ha lelövi a turbó csövet valahol. Akkor se fúj.

Somi
2009. 06. 05., 18:03
nekünk ugyan így indult a dolog azzal a különbséggel, hogy nekünk olyan 100 körüli tempónál beblokkolt a motor. -kopogás után-

Szétszedtük, össze lett rakva, kopogott tovább, kimentünk csepelre meg vissza, és megint megállt a motor, azalatt a pár kili alatt egy zsír új főtengely csapágyat megevett, és a főtengelyt is megnyalta.

-természetesen, új tengely és csapágy jött-
Utána jött a buher, volt pár gond ami még bekavarhat, pl ha az oldalsó fedelét a motornak (vezérlés felől), úgy teszed vissza alá a tömítést, hogy pasztát teszel (ahogy kellene egy tömítést betenni) akkor legyalulja a motort, mert nem megy át az olaj az olaj nyílássokon. ergó oda NE tegyél pasztát, csak szorítsd be a motor és az oldalsó motor fedél közé
Másik ami miatt megeheti ami még nálunk előjött, hogy az egyik olaj járatban volt egy paszta darab ami miatt nem kapott a 4-es henger olajat, vagyis kapott csak nem volt elég neki a nyomás.
Azt is át lehetne fújkálni nagy nyomással és megnézni, hgoy mindenhol megy-e a levegő.


---

Ez természetesen nem általános, 8-asnál ez volt a megoldás a csapágyra.

- De ezeknek nem volt olyan mellékhatása, hogy nem volt pl turbó nyomás meg ilyenek. Az akkor volt amikor a benya nem volt jó benne, akkor úgy ment mint egy beteg tehén, mo meg ha lelövi a turbó csövet valahol. Akkor se fúj.

Köszi.
Ezeket mindenképpen megnézem hétfőn.
Közben kaptam olyan tippet is a főtengellyel kapcsolatban, hogy a támcsapágyak is okozhatják a csapágy kajálást.

Nekem turbónyomás az van 1,7re is feltölt.
De jó kérdés, hogy mi lesz vele.
Meg így kopogó motorral inkább nem is nagyon nézegetem.

Akit érdekel elmondom, hogy a kopogás érzékelőt, hogy sikerült átvernem. A szenzor után bekötöttem egy multimétert és amíg nem jelent meg a Chack Engine addig mértem feszültséged és ellenállást.
Kevés gázadásra ez az érték nem változott.
Így ezt gyorsan SMD ellenállásokkal és némi feszültséggel előállítottam.
Majd ezt adtam infónak a Bord felé. Nem volt érzékelhető változás ezután sem a teljesítményben. Így gyorsan vissza is kötöttem a szenzort. A hiba máshol van.

Blindmouse
2009. 06. 06., 15:13
Köszi.
Ezeket mindenképpen megnézem hétfőn.
Közben kaptam olyan tippet is a főtengellyel kapcsolatban, hogy a támcsapágyak is okozhatják a csapágy kajálást.

Nekem turbónyomás az van 1,7re is feltölt.
De jó kérdés, hogy mi lesz vele.
Meg így kopogó motorral inkább nem is nagyon nézegetem.

Akit érdekel elmondom, hogy a kopogás érzékelőt, hogy sikerült átvernem. A szenzor után bekötöttem egy multimétert és amíg nem jelent meg a Chack Engine addig mértem feszültséged és ellenállást.
Kevés gázadásra ez az érték nem változott.
Így ezt gyorsan SMD ellenállásokkal és némi feszültséggel előállítottam.
Majd ezt adtam infónak a Bord felé. Nem volt érzékelhető változás ezután sem a teljesítményben. Így gyorsan vissza is kötöttem a szenzort. A hiba máshol van.

Mennyivel egyszerűbb lett volna kitekerni a blokk hátuljából, tenni a helyére egy csavart, és menni egyet úgy..

eddieDSM
2009. 06. 06., 17:37
Srácok szerintem itt keveritek rendesen a dolgokat.

1) A csapágykopás miatti kopogásnak semmi köze nincs a gyújtás-"kopogás"-hoz.

Tehát az első: Kopott motor csapágyazás. 7bolt esetén én kizárólag ACL racing-ot ajánlanék, de szívás van a túlméretek rendelésével, még évjáraton belül is variáltak, nem olyan egyszerű mint a 6boltnál. Ehhez szaki kell. (színkódok vannak)
- attól hogy EVO3, pont ugyanaz a blokk mint egy Eclipse 7bolt, nem kell csodadoktor, csak lelkiismeretes szerelő - de ez opcionális.

2) Gyújtáskopogás:
DSM-eknél (92+ ugyanaz mint EVO3) gyakori, főleg az 1G-nél (-94) a Phantom Knock jelenség, amikor nincs valódi oka a gyújtáskopogásnak, de a szenzor bejelez.
Ezzel sokan szívnak a kinti sokezer DSM tuner közül is.
A 95+ szenzor más elven működik, elvileg már ez van az EVO3-ban is, de itt sincs kizárva a PK.
Okai lehetnek:
- kopott vagy eldugult/leragadt/kitámasztott hidrotőkék+nem megfelelő olaj
- szinterkuplung vagy váltó csapágy keltette rezonancia
- kipuffrendszeren repedés keltette áramlási rezonancia
- hengerfej hibája, koxosodása, szelephiba
..meg még sokminden, de usa DSM fórumokon rengeteg sztori van a témában..

Szóval mechanikai vagy gázáramlási rezgéseket is hall a szonda, és ha abba a tartományba esnek ahol hallgatózik (sávszűrő), akkor az ECU ezt számolja (knocksum 0-43) és ennek arányában lecsökkenti az előgyújtást a motor védelmében. Ennek eredménye nem csak gyengébb teljesítmény, de magasabb EGT is lesz (elnyúló láng).
Ezért használjuk a gyári tubonyomás műszert knock mészerként: Ha jelez, gázt elvenni!

A PK ellen nem megoldás hogy kivesszük a szondát, mert onnantól az esetleges valós gyújtáskopogást sem érzékeli az ECU, és valami elolvadhat..

Egyébként a szenzor az 1G estén egy kondenzátor-mikrofon, és vele párhuzamosan egy 560Mohm ellenállás. Az ECU 9-10V körüli feszt ad rá, ha széthúzod a csatit, akkor nem látja és CEL lesz. Valószínű hogy az 560Mohm rákötésével elégedett az ECU, nem próbáltam.
DE EZ NEM MEGOLDÁS!
(95+ nem így működik de valami hasonló módon)
Meg kell keresni a kopogás okát, és kiküszöbölni.

Nálam a hengerfej cseréje egy szépen felújítottra oldotta meg a PK problémát. Mind a 4 szívó járat egyformára lett tágítva, de csak enyhén portolva.


Üdv: Eddie
91 Galant VR-4 2.3L E85 1.5bar